REKLAMA

Niemieckie patrioty w Ukrainie? Sekretarz generalny NATO zabiera głos

2022-11-25 12:42
publikacja
2022-11-25 12:42

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg NATO skomentował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli pomysł polskiego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, by rozmieścić niemieckie zestawy +Patriotów+ na Ukrainie. "Decyzja leży w gestii państw" - oznajmił.

Niemieckie patrioty w Ukrainie? Sekretarz generalny NATO zabiera głos
Niemieckie patrioty w Ukrainie? Sekretarz generalny NATO zabiera głos
fot. YVES HERMAN / / Reuters

W środę minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak wyszedł z propozycją, by oferowane Polsce przez Niemcy zestawy obrony przeciwlotniczej +Patriot+ wysłać na Ukrainę. RFN zaproponowała przekazanie Polsce tych wyrzutni po tym, gdy koło Hrubieszowa spadła rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, zabijając dwie osoby. W odpowiedzi na pomysł Błaszczaka, w czwartek, minister obrony RFN Christine Lambrecht stwierdziła: "Te +Patrioty+ są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Jens Stoltenberg został zapytany w piątek w Brukseli przez dziennikarza TVN, co sądzi o wysłaniu +Patriotów+ na Ukrainę i czy odbyły się już konsultacje, o których mówiła Lambrecht. Sekretarz generalny NATO odpowiedział wymijająco.

"Z zadowoleniem przyjmuję informację o niemieckiej ofercie wzmocnienia polskiej obrony przeciwlotniczej przez rozmieszczenie wyrzutni rakietowych +Patriot+ po tragicznym incydencie z ostatniego tygodnia, w którym dwie osoby straciły życie" - zadeklarował.

"Od kilku lat NATO zwiększało swoją obecność we wschodniej części Sojuszu. Szczególnie zaś po inwazji w lutym wzmocniliśmy naszą obecność, zwiększając liczbę bojowych grup batalionowych, zwiększając liczbę wojska w terenie, ale także wzmacniając możliwości powietrzne i morskie. W tym w sposób znaczący wzmacniając systemy obrony przeciwlotniczej - myśliwce, naziemne systemy obrony przeciwlotniczej, jak +Patrioty+ oraz morskie systemy obrony przeciwlotniczej" - wyliczył.

Dodatkowo, jak podkreślił Jens Stoltenberg, głównodowodzący Połączonych Sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli ma możliwość szybkiego "dalszego wzmocnienia obecności i możliwości obrony przeciwlotniczej we wschodniej części NATO".

"Równolegle do tego, zaopatrzyliśmy Ukrainę w znaczące systemy obrony przeciwlotniczej. W tym systemy nowoczesne. Niemcy dostarczyły nowoczesne systemy Ukrainie. Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w następnym tygodniu będę zachęcał sojuszników do dalszych kroków w tym kierunku. Ale konkretne decyzje dotyczące konkretnych zdolności (przeciwlotniczych) należą do kompetencji narodowych" - skonkludował Stoltenberg.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
od_redakcji
Ten portal stał się pro Ukraiński z ukraińską moderacją, która izoluje Polaków od prawdy. Polska to stado dzbanów. Powinna się nazywać nie Poland, ale Dzbanoland. A dzięki Dudzie dowiedziałem się, że mam mnóstwo Przyjaciół ukraińskich. Masakra. Komuna to była zabawa z tym co się obecnie dzieje...
barnapapa
żaden rusek nie jest w stanie obrazić Polaków, zwłaszcza ty nie jesteś
barnapapa odpowiada (usunięty)
o widzisz, czyli już masz dwie nacje, których nie możesz obrazić
czerwony_wiewior
Głupota pisiorów bije nowe rekordy. Mogliśmy dostać do dyspozycji znakomity sprzęt, ale władza ludowa się nim brzydzi, bo jest z Niemiec
od_redakcji
Przemyśl to jeszcze raz, nie daj się zwieść za pomocą konia trojańskiego.
mararok
hmm, a może jednak jest w tym jakiś sens :) bo skoro to lepszy sprzęt, a rakieta była ukraińska to jak będą mieć lepszy sprzęt w tamtym miejscu to ryzyko kolejnego incydentu się zmniejszy... Ze strategicznego punktu widzenia wygląda sensownie...

Każdy widział już w mediach, że ruscy to nawet apteczek dla wojska czy onuc nie
hmm, a może jednak jest w tym jakiś sens :) bo skoro to lepszy sprzęt, a rakieta była ukraińska to jak będą mieć lepszy sprzęt w tamtym miejscu to ryzyko kolejnego incydentu się zmniejszy... Ze strategicznego punktu widzenia wygląda sensownie...

Każdy widział już w mediach, że ruscy to nawet apteczek dla wojska czy onuc nie mają to niedługo się to tam skończy... po co mamy się stresować że zaś coś spadnie komuś na głowę na granicy.
karbinadel
Minister obrony i zwierzchnik sił zbrojnych prezydent po raz kolejny okazali się podnóżkami "patriota" z Żoliborza
tomitomi
Sprzęt NATO ma chronić państwa NATO !
Tutaj Niemcy mają rację ! ! !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
W Księżyc wysłać poprawniaków, w Księżyc.

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki