REKLAMA

Niemcy zapłaciły ostatnią ratę odszkodowań za I wojnę światową po 92 latach

2022-08-06 09:13
publikacja
2022-08-06 09:13
Niemcy zapłaciły ostatnią ratę odszkodowań za I wojnę światową po 92 latach
Niemcy zapłaciły ostatnią ratę odszkodowań za I wojnę światową po 92 latach
fot. Susan Law Cain / / Shutterstock

Dopiero po upływie 92 lat od zakończenia I wojny światowej Niemcy wypłaciły ostatnią ratę reparacji wojennych wyznaczonych na mocy postanowień traktatu wersalskiego. Ostatnią transzę odszkodowań w wysokości 70 mln euro Bundesbank przelał na konta rządów Wielkiej Brytanii i Francji w 2010 roku.

Po zakończeniu I wojny światowej traktat pokojowy podpisano 28 czerwca 1919 r. w Wersalu i na jego mocy przegrane Niemcy zostały obciążone obowiązkiem wypłaty reparacji wojennych. W 1921 roku specjalnie powołana do tego Międzysojusznicza Komisja Reparacyjna ustaliła ogólną sumę reparacji państwom Ententy oraz krajom z nimi sprzymierzonym za straty poniesione przez nie podczas działań wojennych na 132 mld marek w złocie.

Na konferencji w Spa w 1920 roku ustalono, że Francja otrzyma 52 proc. kwoty reparacji, Anglia 22 proc., Włochy 10 proc. i Belgia 8 pro., Portugalia i Japonia po 0,75 proc. Pozostałe 6,5 proc. miały dostać Grecja, Rumunia, Jugosławia i inne uprawnione państwa.

W sierpniu 1921 r. Niemcy wpłaciły pierwszą ratę w wysokości 1 mld marek w złocie, jednak już od początku następnego roku niemiecki rząd zaczął przedstawiać wciąż nowe trudności i jako że kraj nie posiadał wystarczających zdolności płatniczych, przerwano spłacanie odszkodowań.

W latach 20. dwukrotnie zmieniano zasady wypłaty reparacji, nieznacznie zmniejszając ich całkowitą sumę do 112 mld marek w złocie. Według różnych wyliczeń Republika Weimarska do 1932 roku zapłaciła ok. 25-30 proc. pierwotnie przewidywanej kwoty odszkodowań. Po dojściu Hitlera do władzy, wypłaty zostały wstrzymane.

Austria i Węgry nie wypłaciły praktycznie żadnych reparacji. Do 1922 roku Bułgaria wypłaciła 173 mln franków w złocie a w 1923 r. bułgarska suma reparacji została zmniejszona do 550 mln franków w złocie. Na konferencji w Lozannie w 1932 r. zniesiono bułgarski oraz turecki obowiązek reparacyjny.

Po II wojnie światowej odpowiedzialność wypłaty całej pozostałej kwoty reparacji za I wojnę światową przejęła Republika Federalna Niemiec. W 1953 r. na konferencji w Londynie ustalono, że wypłaty muszą zostać zakończone do 1983 roku. Naliczone odsetki Niemcy miały zacząć spłacać dopiero po przyszłym zjednoczeniu i pierwszą ich ratę uiszczono w 1996 roku.

Wielu historyków z czasem uznało, że traktat wersalski nie osiągnął swoich celów, a obarczanie kraju olbrzymimi długami - jako że Niemcy miały pokryć nie tylko te straty wojenne, które same spowodowały, lecz całość kosztów wojny - nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Po zakończeniu II wojny światowej zmieniono podejście i choć Niemcy zostały zmuszone do finansowej rekompensaty innym narodom, to większy nacisk położono na odbudowę Europy.

"Po II wojnie światowej postanowiono powiesić przywódców, ale nie karać narodu. Po I wojnie światowej było odwrotnie" – skomentował dla portalu BBC ekonomista prof. Mark Harrison.(PAP)

baj/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mkx
Miło czytać, że kraj agresor płaci kontrybucję. Taka np. Rosja jeszcze nie zapłaciła 30 mln rubli w złocie za atak na Polskę w 1920r. ok 25 ton złota + odsetki. Czekamy! (Traktat ryski 1921)
kontiki12345 odpowiada enthe
Jeszcze kilka lat sankcji i sami wyzdychają ruscy podludzie.
inwestor.pl
Kiedy odszkodowania za II Wojnę Światową?
xiven
a co teraz zrobimy z niemcami za te klimatyzmy?
hotei
w rublach rachunek trzeba wystawić i ruskim na czoło przykleić
wizytator
Po przeczytaniu tego artykułu mam wrażenie że Polska leży na innym kontynencie. Ot taka wzmianka że w Europie Niemcy znowu wywołali wojnę i znowu przegrali i znowu nie chcą za to płacić.
innowierca
ja nie czytalem, oprocz tytulu. Ale rozumiem, ze ta informacja oznacza, ze po splacie I wojny, zaczynaja teraz splate II wojny, gdzie 75% calosci odszkodowan, nalezy sie Polsce.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki