REKLAMA

Niedzielski: Kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała

2021-07-22 14:09, akt.2021-07-22 15:43
publikacja
2021-07-22 14:09
aktualizacja
2021-07-22 15:43
Niedzielski: Kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała
Niedzielski: Kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Po trendzie spadku, a potem stabilizacji liczby wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem, widoczny jest wzrost liczby przypadków. Kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała – powiedział w czwartek we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski.

"W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy (wykrywanych zakażeń – PAP) zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika" – wskazał szef MZ na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Nadal – jak kontynuował – jesteśmy w okolicach średnio stu kilkudziesięciu nowych przypadków dziennie. Czwartkowe dane mówią o 126 nowych zakażeniach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 16 mln 603 tys. 52 osoby.

"To sytuacja, która z punktu widzenia wydolności systemu opieki zdrowotnej absolutnie nie stanowi zagrożenia. Hospitalizacji mamy ok. 350, a łóżek dostępnych w systemie covidowym ponad sześć tysięcy. Mamy komfort i przestrzeń, by pacjentów przyjmować" – stwierdził Niedzielski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Czwartkowe dane MZ mówią, że w szpitalach przebywa 329 chorych z COVID-19, w tym 54 pod respiratorami. Na pacjentów z COVID-19 czeka 6218 łóżek i 616 respiratorów.

"Prognozy są takie, że fala będzie się rozpędzała, jest raczej przesądzone, że się pojawi. Jej kulminacja czy przyspieszenie mogą nastąpić pod koniec wakacji" – powiedział szef resortu zdrowia.

"Patrzymy dookoła siebie na inne kraje, co się dzieje, i widzimy, że duże liczby przypadków w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech nie przekładają się na obciążenie systemu i nie przekładają się na duży wzrost liczby zgonów. Ale to wszystko jest warunkowane zaszczepieniem" – zaznaczył.

"Możemy dużo mówić o prognozach, ale jeżeli proces szczepień nie będzie kontynuowany dynamicznie, to fundujemy sobie większe ryzyko" – podkreślił. 

"Do końca września szczepienia przeciw COVID-19 za darmo"

Szef MZ był gościem Radia Wrocław. Pytany, czy należałoby wprowadzić płatne szczepienia odparł: "zastanawiamy się, co zrobić ze szczepieniami po wrześniu, bo do tego czasu ustaliliśmy, że ten system będzie działał w ten sposób jak do tej pory, czyli jest i darmowy preparat i darmowa usługa szczepienia".

"Proszę pamiętać, że szczepienia czy w ogóle inne leki są generalnie obejmowane systemem refundacji i wtedy definiujemy sobie kryteria tej refundacji. Są np. pewne grupy seniorów, którzy otrzymują to za darmo, a jak w przypadku szczepienia na grypę ludzie w wieku produkcyjnym płacą czy współpłacą za takie szczepienie, więc na razie na pewno do końca września będzie można skorzystać za darmo ze szczepienia" - dodał.

Na pytanie, czy może się to zmienić, Niedzielski odparł krótko: "dlatego najlepiej zaszczepić się teraz".

Minister stwierdził, że czwarta fala pandemii jest "absolutnie nieunikniona". Zapewnił, że mimo wakacji i lepszej sytuacji epidemicznej trwa przygotowywanie scenariuszy działań. "Każdy wojewoda, każde województwo ma taki plan już opracowany, gdzie jest wskazana minimalna infrastruktura i w przypadku przyspieszenia zakażeń będziemy ją rozwijali o kolejne miejsca. Jesteśmy też zabezpieczeni pod kątem środków logistycznych, które były stosowane w trakcie trzeciej fali" – dodał, wymieniając m.in. zapasy tlenu.

Pytany, ile do tej pory kosztowała Polskę walka z pandemią minister powiedział, że zależy, jaki rachunek prowadzimy. "Trzeba użyć kwoty ponad 200 miliardów złotych, które są związane ze wszystkimi formami dotowania, bo to też są koszty realne pandemii. To są koszty lockdownów i wspierania przedsiębiorców. Mówimy tutaj o grubych miliardach" - podał. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Piotr Doczekalski

ktl/ pdo/ joz/ mhr

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
3456
szczepionki za darmo , to ile w Ameryce konkretnie płacą za 1 szczepionke ile , jeżeli każdy obywatel Polski by się zaszczepił 2 -ma dawkami to było by tego 76 mln 416 tyś szczepionek x nie znam ceny po ile rząd płaci ,do tego dochodzi ,cała logistyka , to o jakie kwoty chodzi. bu jeszcze są testy , maski to jakie szczepionki za darmo , to ile w Ameryce konkretnie płacą za 1 szczepionke ile , jeżeli każdy obywatel Polski by się zaszczepił 2 -ma dawkami to było by tego 76 mln 416 tyś szczepionek x nie znam ceny po ile rząd płaci ,do tego dochodzi ,cała logistyka , to o jakie kwoty chodzi. bu jeszcze są testy , maski to jakie są kompletne koszty tego cyrku , to są naprawde ogromne kwoty , skąd rząd wziął na to pieniądze i kto to odda , w jakim czasie 30 lat będziemy spłacać te szczepionki ,
seamen
14 mln ludzi w pełni zaszczepionych i ma sie dobrze, a niektórzy ciągle opowiadaja o "strasznej" szczepione z chipami
komedia :-)
abcx
Hmm, gdybym ja na przykład chciał zdepopulować Polskę to bym przyprawił te szczepionki prionami tak żeby ewentualny trup ścielić się gęsto zaczął najszybciej po 10 latach tak aby nikt nie skojarzył tego faktu z szczepieniami a winę za nową epidemię i bardzo wysoką śmiertelność zrzucił bym na zanieczyszczenie Hmm, gdybym ja na przykład chciał zdepopulować Polskę to bym przyprawił te szczepionki prionami tak żeby ewentualny trup ścielić się gęsto zaczął najszybciej po 10 latach tak aby nikt nie skojarzył tego faktu z szczepieniami a winę za nową epidemię i bardzo wysoką śmiertelność zrzucił bym na zanieczyszczenie środowiska...
peluquero
rozumiem że skoro za darmo to Niedzielski zapłacił za szczepionki ze swojego portfela a nie zrobił tego rząd za nasze pieniądze

nad wszystkimi szkołami powinien widnieć wielki napis "W życiu nie ma nic za darmo"
zenonn
Dobrowolne miało być, oszuści @#$%
Kiedy rewolucja? Kiedy na drzewach zamiast liści zawisną?
Gdyby nie stale bombardujące medialne doniesienia nie wiedziałbym o epidemii, a tym bardziej o pandemii grypy nazwanej kowid.
Rządzący Polską rozdziabali 33mln dawek, do wyszprycowania zostało 67mln.
Ci co się nie
Dobrowolne miało być, oszuści @#$%
Kiedy rewolucja? Kiedy na drzewach zamiast liści zawisną?
Gdyby nie stale bombardujące medialne doniesienia nie wiedziałbym o epidemii, a tym bardziej o pandemii grypy nazwanej kowid.
Rządzący Polską rozdziabali 33mln dawek, do wyszprycowania zostało 67mln.
Ci co się nie zapisali, już się nie zapiszą bez przymusu.
Delta, kapa, pi, tau, każda owca i każdy baran przyjmie szprycę co kwartał, najpierq darmo, potem za stówę, potem drożej.

Pojawiają się także postulaty by nie dopuszczać do pracy osób niezaszczepionych oraz by móc zgodnie z prawem odmawiać im wykonania usługi. Bez certyfikatu potwierdzającego wykonanie szczepienia nie można korzystać z centrów handlowych, kawiarni czy restauracji. Ponadto niezaszczepieni nie mogą także latać samolotem ani korzystać z autobusów i pociągów dalekobieżnych. Osoby niezaszczepione nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach sportowych.

Narodowy Program Szczepień okazał się fiaskiem, a wszelkie loterie, czy kampanie z udziałem celebrytów i sportowców nie przekonały dużej grupy Polaków do poddania się szczepieniom. Niektórzy członkowie rządu w nieformalnych rozmowach twierdzą, że zadziałały one wręcz zniechęcająco i należy poważnie zastanowić się nad zmianą strategii w kwestii szczepień.
3456
czym zajmuje się ten człowiek przepowiedniami czy resortem zdrowia .
zarzupurka
zajmuje sie i jednym i drugim i jedno i drugie wychodzi mu bardzo ch... kiepsko
eagleeye
Andrzej Andrzej proszę przestań.Wszak wiemy ze kupiłeś maszyny do tzw.sekwencjonowania wirusów tylko nwm po co bo wszak grypa była jest i będzie. A ten wasz COV ID to jest tylko po to aby ludziom podczas podawania preparatu medycznego założyć kod QR wzorem z Chin
chlopekroztropek
Skoro "w szpitalach przebywa 329 chorych z COVID-19, w tym 54 pod respiratorem", to na podstawie odsetka osób hospitalizowanych można z danych historycznych aproksymować, że w całej Polsce obecnie jest jakieś 6.000 osób zakażonych. A jak wchodzę na portale prezentujące "oficjalne dane", to czytam, że Skoro "w szpitalach przebywa 329 chorych z COVID-19, w tym 54 pod respiratorem", to na podstawie odsetka osób hospitalizowanych można z danych historycznych aproksymować, że w całej Polsce obecnie jest jakieś 6.000 osób zakażonych. A jak wchodzę na portale prezentujące "oficjalne dane", to czytam, że chorych jest 153.000 i ozdrowieńców przybywa mniej wiecej tyle co nowo zakażonych. Są dwie możliwości. Albo 147.000 osób ozdrowiało i rząd kazał wciskać im kit, że są "pozytywni" aby stopniowo dorzucać ich w statysyki jako ozdrowieńców gdy nadejdzie czwarta fala, albo covid jest chorobą przewlekłą trwającą co najmniej 3 miesiące i ci ludzie z dużym prawdopodobieństwem umrą. Jeszcze ewentualnie trzecia możliwość, że laboratoria dysponują zakażonymi/nadczułymi testami...
Raffmo
Bo MZ manipulowało zakażonymi i zawyżyło liczbę o ok 150 tys. i to się ciągnie.

https://nczas.com/2021/06/23/megapomylka-pandemicznego-resortu-szczawinski-to-wam-pokazuje-jakie-to-sa-patalachy-bez-pojecia/

"Matematyk Krzysztof Szczawiński po raz kolejny odniósł się do niekompetencji rządzących w kwestii
Bo MZ manipulowało zakażonymi i zawyżyło liczbę o ok 150 tys. i to się ciągnie.

https://nczas.com/2021/06/23/megapomylka-pandemicznego-resortu-szczawinski-to-wam-pokazuje-jakie-to-sa-patalachy-bez-pojecia/

"Matematyk Krzysztof Szczawiński po raz kolejny odniósł się do niekompetencji rządzących w kwestii mniemanej pandemii. Jak podkreślił, resort zdrowia dwudziestokrotnie zawyżył liczbę „aktywnych przypadków”."

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki