REKLAMA

Nie żyje Jan Lityński. Utonął, ratując swojego psa

2021-02-21 22:04, akt.2021-02-22 08:18
publikacja
2021-02-21 22:04
aktualizacja
2021-02-22 08:18
fot. Robert Gardziński / FORUM

Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny, uczestnik protestów w marcu 1968 r., członek KOR, działacz „Solidarności”; po 1989 roku poseł, minister i doradca prezydenta RP, cześć Jego pamięci! - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

"Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny. Uczestnik protestów w marcu 1968 roku, członek KSS KOR, działacz „Solidarności”. Po 1989 roku poseł, minister i doradca Prezydenta RP. Cześć Jego pamięci!" - napisała w niedzielę wieczorem na Twitterze prezydencka kancelaria.

Trwają poszukiwania ciała

Lityński utonął w Narwii, ratując swojego psa, pod którym załamała się kra. Policjanci z Pułtuska prowadzą poszukiwania. Lityński, spacerując wałem przeciwpowodziowym, wszedł do rzeki, chcąc uratować z niej psa, pod którym załamał się lód. Do chwili obecnej go nie odnaleziono - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

O tragicznej śmierci Jana Lityńskiego poinformował m.in. były szef MON Antonii Macierewicz. "21 lutego zginął tragicznie Jan Lityński, działacz opozycji w PRL, uczestnik wydarzeń marca 1968, członek KOR, redaktor +Robotnika+, więzień polityczny, poseł na Sejm RP. Świeć Panie nad jego duszą" - napisał w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze Macierewicz.

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska powiedziała w niedzielę portalowi wp.pl, że Lityński utonął w Narwi w okolicach Pułtuska próbując ratować psa.

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP powiedział, że policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku prowadzą poszukiwania za Janem Lityńskim. "W Pułtusku na wysokości ul. Wyszkowskiej spacerując wałem przeciwpowodziowym wszedł do rzeki Narew, chcąc wyciągnąć z niej psa, pod którym załamał się lód" - tłumaczył inspektor. "Według relacji żony, która była świadkiem zdarzenia, mężczyzna utonął" - podał policjant.

Wskazał, że w związku z poszukiwaniami ogłoszono alarm dla całego stanu osobowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. "Do Pułtuska skierowano 21 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku. Poszukiwania prowadzą także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z łodzią i dwoma saniami lodowymi. Na miejscu pracują trzy grupy nurków i Ochotnicza Straż Pożarna z dronem" - poinformował Ciarka.

"Do chwili obecnej nie odnaleziono mężczyzny" - dodał.

Kim był Jan Lityński

Jan Lityński, urodził się w 1946 r.; był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Lityński to organizator i uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

autor: Marzena Kozłowska

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (49)

dodaj komentarz
volksempfanger odpowiada (usunięty)
Słuszna samokrytyka. Tylko nie gadaj za często do siebie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki