Nie będzie kar za brak papierowego potwierdzenia umowy ubezpieczenia OC

Nie będzie kar za brak papierowego potwierdzenia opłaty komunikacyjnego ubezpieczenia OC. To efekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przyjętej przez Sejm.

Obecnie nie ma możliwości udowodnienia zawarcia umowy OC w inny sposób niż poprzez okazanie papierowego dokumentu. Jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że kierowca nie ma przy sobie dokumentu w formie papierowej, jego pojazd jest odholowywany na parking policyjny. Tymczasem zdarza się, że kierowcy po prostu zapominają zabrać ze sobą potwierdzenie, mimo wykupionego OC.

„Zmiana (przepisów – przyp. red.) ma na celu umożliwienie funkcjonariuszom policji uwzględniania innych niż wymienione w ustawie, dowodów zawarcia umowy ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy funkcjonariusze policji posiadają telefony i komputery z dostępem do internetu możliwe jest sprawdzenie, czy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta, np. telefonicznie. Nie ma uzasadnienia tak surowe karanie kierowców za brak umowy ubezpieczenia w formie papierowej” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Oznacza to, że kiedy przepisy wejdą w życie, zapomnienie przez kierowcę dowodu zawarcia umowy OC nie będzie skutkowało odholowaniem pojazdu na parking policyjny.

- To złe rozwiązanie. Likwidacja sankcji za nieposiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupienie OC spowoduje zapewne, że wzrośnie liczba kierowców, którzy w ogóle nie będą mieli OC – mówi Grzegorz Prądzyński, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jego zdaniem można byłoby wprowadzić rozwiązanie polegające na zatrzymywaniu dowodu rejestracyjnego przy braku dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia. O to właśnie Polska Izba Ubezpieczeń zamierza apelować w dalszym etapie procesu legislacyjnego.

Póki co odpowiednią nowelizację Prawa o ruchu drogowym przyjął Sejm. Teraz zajmie się nią Senat. Ustawa będzie musiała też zostać podpisana przez Prezydenta i zacznie obowiązywać prawdopodobnie nie wcześniej niż za miesiąc lub dwa.

Nowe przepisy mają przy okazji rozwiązać problem dokumentów potwierdzających w postaci wydruku z komputera zawarcie/opłacenie OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe działające w systemie direct (umowy przez telefon lub internet) umożliwiają swoim klientom wydrukowanie potwierdzeń zawarcia polisy zanim taka polisa zostanie dostarczona pocztą.

Rozwiązanie to jest ułatwieniem dla właścicieli pojazdów, którym spieszy się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, bo np. termin ważności poprzedniego zbliża się ku końcowi. Jak się okazuje, rozwiązanie to zamiast pomagać, przysparza czasem kłopotów. Tak się bowiem składa, że policjanci nie zawsze honorują komputerowe wydruki potwierdzające dokonanie opłacenia składki za ubezpieczenie OC.

Wydruki te, choć są zgodne z wymogami Kodeksu drogowego, formalnie nie spełniają wymagań zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 2 grudnia 2003 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

podinsp. Wojciech Pasieczny, Komenda Stołeczna Policji

W tej chwili policjanci nie mają możliwości zweryfikowania podczas kontroli drogowej, czy kierowca ma wykupioną polisę OC. Po pierwsze nie ma odpowiednich przepisów, a po drugie środków technicznych. Gdy nie ma potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia, samochód jest odholowywany, ale wcześniej dajemy szansę na szybkie dostarczenie dokumentu, jeśli np. został przypadkowo zostawiony w domu. Po wejściu w życie nowych przepisów policja będzie musiała otrzymać możliwość dostępu do baz danych z informacjami dotyczącymi ubezpieczeń komunikacyjnych. Na razie jednak nie wiadomo, jak dostęp ten miałby być realizowany.

Maciej Pobocha
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Piotrek

Tylko jak ci stuknę lekko auto internauto to zamiast pisać oświadczenie będziesz czekał na policję,która już teraz do małych stłuczek nie przyjeżdża,albo czeka się godzinami.

! Odpowiedz
1 0 ~internauta

moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie i konsekwencja np. tego ze coraz więcej osób ubezpiecza się direct, jeżeli mam wykupione oc/ac przez internet to po co mam wozić ze sobą papierki i świstki skoro pan policjant w 5 minut sprawdzi sobie sam?

! Odpowiedz
2 0 ~anna

Tak trudno mieć przy sobie kawałek papierka? Szkoda, że Sejm ma czas na takie pierdoły.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne