Nepal i Chiny pogodziły się w sprawie wysokości Mount Everestu

Nepal i Chiny pogodziły się w sprawie wysokości Mount Everestu. Kraje uzgodniły, że przyjmowane będą dwie wysokości najwyższej góry na Ziemi. Jedna będzie określała wysokość skalnego wierzchołka Everestu, druga - zimową wysokość szczytu, na którym tworzy się czapa śniegu i lodu.

Nieporozumienia, które dzieliły do tej pory Nepal i Chiny w sprawie wysokości Mount Everestu wzięły się z dwóch odmiennych pomiarów dokonanych przez niezależne ekipy badawcze w różnym czasie. Nepalczycy uznawali stare pomiary z czasów brytyjskiej dominacji w Indiach z roku 1831, które określiły wysokość Everestu na 8848 metrów. Naukowcy chińscy dokonali w roku 2005 swoich własnych pomiarów, z których wynikało, iż najwyższa góra świata wyrasta nieco ponad 8844 metry na poziom morza.

Od tego momentu oba kraje toczyły spór o to, jak wysoki jest w rzeczywistości Mount Everest. Przed rozpoczynającym się sezonem wyprawowym obaj sąsiedzi wypracowali w końcu ugodowe stanowisko - będą podawali na mapach dwie wysokości najwyższej góry świata. Co ciekawe, żaden z zainteresowanych krajów nie bierze pod uwagę pomiarów amerykańskich z roku 1996, które określiły wysokość góry na 8850 metrów. Komu teraz wierzyć, niech każdy rozsądzi sam.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil