REKLAMA

Naukowcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wywołują deszcz

2016-04-17 11:18
publikacja
2016-04-17 11:18
ingimage

Naukowcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich starają się przyspieszyć wystąpienie deszczu. Metodę tak zwanego "zasiewania chmur" zastosowano w tym roku prawie 80 razy. To trzykrotnie więcej niż w ubiegłym sezonie. Zdaniem uczonych skutki są bardzo obiecujące.

Największe wywołane sztucznie burze wystąpiły na początku marca. Jednego dnia spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu dwóch lat. Podobne ulewy zanotowano w tym pustynnym kraju ostatnio w 1977 roku. Metoda polega na wykorzystaniu istniejących chmur. Piloci specjalnie wyposażonych samolotów rozpylają w nich kryształki soli, które przyspieszają kondensację pary wodnej. Jedna operacja trwa około 3 godzin. Eksperci tłumaczą, że deszcze najprawdopodobniej pojawiłyby się również bez interwencji człowieka. Byłoby ich jednak znacznie mniej.

W ubiegłym roku Narodowe Centrum Meteorologii rozpoczęło program, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego kraju, który ciągle boryka się z wysokimi temperaturami i suszą. Na badania przeznaczono ponad 5 milionów dolarów.

IAR/A.Dudzińska/Dubaj/zr

Źródło:IAR
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki