REKLAMA

Najgorszy w tym roku tydzień obligacji

2016-07-15 19:01
publikacja
2016-07-15 19:01

Bazowe rynki obligacji zmierzają do zamknięcia tygodnia największą przeceną od początku roku.

fot. phovoir / / YAY Foto

Rentowności 10-letnich obligacji Niemiec wyszły w piątek powyżej zera pierwszy raz od ogłoszenia wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, sięgając 0,6 punktu bazowego. W ciągu tygodnia rentowności skoczyły o 20 punktów bazowych, czyli najmocniej od grudnia, po tym jak w ubiegłą środę wyznaczyły historyczne minimum (-20,5 punktu bazowego). Rentowności analogicznych papierów amerykańskich skoczyły w tydzień o 23 punkty bazowe, najmocniej od 13 miesięcy.

Tym samym zapoczątkowana brytyjskim referendum fala ucieczki do bezpiecznych schronień wydaje się zmierzać do końca, w miarę jak na rynku pojawiają się spekulacje o planowanych przez główne banki centralne nowych działaniach mających wesprzeć gospodarki. Jednocześnie dane makroekonomiczne z USA wypadały na tle prognoz najlepiej od półtora roku, wynikało z indeksu tworzonego przez Citigroup, co było dla inwestorów zachętą do zwrotu ku bardziej ryzykownym aktywom.

- Uwaga inwestorów przeniosła się z obaw o skutki Brexitu na dane z gospodarek i trzeba powiedzieć, że te dane są dobre – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Thomas Roth, trader firmy inwestycyjnej MUFG Securities Americas.

W czerwcu fala popytu na bezpieczne aktywa wypchnęła ceny obligacji Niemiec o 0,8 proc. do góry. Obecnie rentowności obligacji rządów krajów rozwiniętych uwzględnionych w indeksie Bloomberg Global Developed Sovereign sięgają średnio 0,46 proc., w porównaniu z zanotowanym tydzień temu rekordowo niskim pułapem 0,39 proc.

Marek Wierciszewski

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~obligatoriusz
A u nas obligacje korporacyjne to okazja do ograbienia ludzi na klika milionow złotych, a złodziejom nic nie grozi. Polskie prawo i państwo sa bezradne. Przyklady: TK Invest, Velto Cars, Browar Wojcieszow.
~Jack
a kto ci każe to kupować ?
Masz pretensje jak klient AmberGold.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki