REKLAMA

Na Wyspach wszedł w życie szybki rozwód z bankiem

Michał Kisiel2013-09-23 10:10analityk Bankier.pl
publikacja
2013-09-23 10:10

Przeciętny Brytyjczyk korzysta z usług tego samego banku przez 17 lat. To o sześć lat dłużej niż trwa statystyczne małżeństwo na Wyspach. Mała mobilność klientów spowodowała, że trzy czwarte rynku kontrolują największe instytucje, tzw. high street banks. Marazm może wkrótce się skończyć – od tygodnia można przenieść konto do innego banku w 7 dni.

»Jak przenieść konto bankowe?
zerwanie umowy z bankiem rezygnacja z konta osobistego
Źródło: Thinkstock

Proces przeprowadzki uproszczono dzięki uruchomieniu specjalnej usługi nazwanej Current Account Switching Service. Zasada jest prosta: bank, do którego przenosimy swoje finanse, zajmuje się wszystkimi formalnościami. Najpierw przenoszone są zlecenia płatnicze, a pracodawca otrzymuje powiadomienie o aktualnym numerze rachunku. Później transferowane są pieniądze pozostające na koncie, a stary rachunek zostaje zamknięty. Cały proces ma trwać nie dłużej niż siedem dni.

Konkurencja ożyje

Prostsza procedura zmiany rachunku może pomóc najmniejszym bankom, dotąd żyjącym w cieniu „wielkiej czwórki”. First Direct, Metro Bank i Virgin Bank będą kusić Brytyjczyków powitalnymi bonusami. Ten pierwszy już dziś oferuje 125 funtów każdemu, kto zdecyduje się przenieść do niego swoje finanse. Podobną strategię przyjęła marka Halifax, proponując 100 funtów za pozyskanego klienta.

Jak donosi „The Guardian”, w zeszłym roku dostawcę rachunku zmieniło około 2 mln Brytyjczyków. To stosunkowo dużo biorąc pod uwagę fakt, że tamtejsze banki prowadzą 80 mln rachunków osobistych. Nowa, szybsza forma zmiany dostawcy ma jednak swoich krytyków. Niektórzy zwracają uwagę, że proces jest nadal zbyt skomplikowany. W jednym z badań sondażowych 1/5 respondentów wskazała, że wolałaby pójść do dentysty niż zająć się formalnościami związanymi z bankową przeprowadzką.

Optymalnym wyjściem, jak twierdzą niektórzy eksperci, byłaby pełna przenośność kont na wzór rozwiązań dostępnych dla abonentów telefonii komórkowej. Klient zachowywałby stary numer rachunku, a zmieniałby się tylko dostawca usługi. Bazę powiązań „numer-bank” utrzymywać miałaby izba rozliczeniowa VocaLink.

W Polsce przenosiny mało popularne

Polski rynek bankowy jest zdecydowanie bardziej rozdrobniony niż w Wielkiej Brytanii. Mimo że istnieją procedury ułatwiające przenoszenie kont, to Polacy niezbyt chętnie z nich korzystają i wolą samodzielnie załatwiać odpowiednie formalności. Przeprowadzka trwa zazwyczaj około 7 dni roboczych, ale jeśli mamy w poprzednim banku limit kredytowy w ROR-ze lub inne dodatkowe produkty, to proces może się skomplikować. Dobre praktyki dotyczące przenoszenia rachunków przewidują tylko przeniesienie zdefiniowanych zleceń płatniczych oraz salda.

Według danych Związku Banków Polskich z usługi przenoszenia rachunku w 2012 r. skorzystało 17,7 tys. osób, a banki prowadziły w tym czasie ponad 26 mln kont osobistych. Przewodnik dla klientów chcących przenieść konto dostępny jest na stronie ZBP.

Michał Kisiel

analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~un-una-uno
przenoszenie kont w tym systemie istnieje w UK od lat ale nie ma to jak zaszpanowac przed niedoinformowana publiczonoscia z Polski, pseudo LANSERZY od finansow tak robia ze sie chwala ze cos wiedza
~wyjadacz wisienek
Co to właściwie za problem ? Jak konto nie daje profitów żadnych to je zamykam i zakładam nowe w innym banku, gdzie można przynajmniej te 50 plz miesięcznie dodatkowo zarobić..
~wk..iony
No mozna przeniesc konto od jednego złodzieja do drugiego w całe siedem dni. Tylko po co? Co mnie to g.... obchodzi, który złodziej się pasie na mojej krwawicy? Przeniosę dziś, bo bank X ogłosił wielką promocję, a za promocja sie skonczy i co? Jak glupi mam biegac do kolejnego złodziejskiego banku? Najchętniej zlikwidowałbym konto No mozna przeniesc konto od jednego złodzieja do drugiego w całe siedem dni. Tylko po co? Co mnie to g.... obchodzi, który złodziej się pasie na mojej krwawicy? Przeniosę dziś, bo bank X ogłosił wielką promocję, a za promocja sie skonczy i co? Jak glupi mam biegac do kolejnego złodziejskiego banku? Najchętniej zlikwidowałbym konto w banku a forse brał do reki.
~bigk
wszędzie na czatach IZA nagania na SKOK CHMIELEWSKIEGO-wstrętne.
~iza
ciekawe kiedy u nas to wejdzie w zycie, swoje kontakty z bankiem okroilam do minimum, za to ciesze sie ze kolega polecil mi skok chmielewskiego, tam sa naprawde godne polecenia warunki
~wwff
Polscy klienci wolą sami dokonywać wszystkich formalności, bo na szczęście są bardziej zaradni niż inne "nowoczesne" społeczeństwa. Oby jak najdłużej.
~Sebel
Nie ma czegoś takiego jak przeniesienie konta.
O przeniesieniu można mówić gdy numer pozostaje ten sam. I dopiero wtedy, gdyby taki mechanizm został wprowadzony, banki zaczęłyby może nie olewać klientów.
~Autor
Gratuluje odkrywczego materialu, podoba mi sie ta ciekawostka.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki