NBP wnioskuje w sądzie m.in. o tymczasowe usunięcie art. prasowych dot. afery KNF

2018-11-30 19:48
publikacja
2018-11-30 19:48

Do Sądu Okręgowego (SO) w Warszawie wpłynęło 6 wniosków Narodowego Banku Polskiego (NBP) o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania, w których NBP domaga się m.in. nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w zw. z aferą wokół KNF – poinformowała w odpowiedzi na pytania PAP Biznes Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych SO w Warszawie.

/ fot. Jaap Arriens / ZUMA Press

„Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło dotychczas 6 wniosków o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania, w których uprawnionym jest Narodowy Bank Polski. Jako obowiązane wskazane są osoby fizyczne – dziennikarze będący autorami artykułów” – poinformowała rzecznik.

„Żądanie wniosku obejmuje zakazanie obowiązanym rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste Narodowego Banku Polskiego, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP, przez insynuowanie, że Prezes NBP uczestniczył w tzw. +aferze KNF+. Uprawniony żąda także nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych dotyczących tzw. +afery KNF+” – dodała.

Cała historia, jaka kryje się za aferą KNF [Kalendarium]

Burza, jaka rozpętała się po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, ma swoje korzenie w wydarzeniach, które miały miejsce znacznie wcześniej. Przygotowaliśmy szczegółowe kalendarium wydarzeń, których finałem jest aktualnie obserwowana afera KNF.

Rzecznik SO nie podała personaliów dziennikarzy, których dotyczą wnioski NBP, ani redakcji w jakich pracują, a także tytułów tekstów, o usunięcie których wnioskuje NBP.

Urbańska poinformowała przy tym, że sprawy wpłynęły w ciągu ostatnich dni, nie wszystkie jeszcze zostały zarejestrowane i przedstawione do losowania, zatem na obecnym etapie nie można jeszcze mówić o podjęciu czynności przez sąd.

Biuro prasowe NBP, zapytane o komentarz do informacji przekazanych PAP Biznes przez SO, odpowiedziało, iż "Narodowy Bank Polski wszczął procedury prawne mające na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego również na drodze sądowej. Konieczność obrony dobrego imienia NBP wynika z jego ustrojowej pozycji i troski o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju".

23 listopada pełnomocnik NBP adwokat Jolanta Turczynowicz - Kieryłło poinformowała, iż zostały wszczęte procedury prawne „w celu ochrony dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i przeciwdziałania wypowiedziom powodującym podważanie zaufania do konstytucyjnych organów państwa".

NBP nie udostępnił wówczas żadnych dodatkowych informacji o wszczętych procedurach prawnych. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
antek10
NBP czyli kto? Niech podadzą z nazwiska kto chce cenzurować.
jes
NBP zastępuje komunistyczną cenzurę. Sami Polacy sobie wybrali ...
czerwony_wiewior
Artykuły nie godzą w NBP, lecz w prezesa Glapińskiego. A on przecież żadnego dobrego mienia nie posiada
karbinadel
Jak na razie to Glapiński jeszcze nie jest całym NBP, tylko co najwyżej jego tymczasowym prezesem. Więc może nieco pokory...
dyszel_bialo_czerwony
Mam większe zaufanie do NBP niż EBC. Dlatego jestem przeciwny wejściu Polski do strefy euro. Popieram działania NBP służące obronie dobrego imienia tej naszej ważnej polskiej instytucji.
pull_up_terrain_ahead
Wot maładiec! :)
jes odpowiada pull_up_terrain_ahead
Dobre i prawdziwe :)))
silvio_gesell
Nie tak dawno nie pisało się o szczegółach śledztwa przed wyrokiem sądu. Można byłoby przeczytać najwyżej, że aresztowano Marka Ch. Teraz to raczej nie jest realne - inne czasy.
pull_up_terrain_ahead
Toż to afera made in dobra zmiana, przeszkadza ci wyjaśnienie tej sprawy, ty prawy i sprawiedliwy obywatelu? :)
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Od kiedy media są od wyjaśniania sprawy? Media żyją z sensacji, bo finansują się z reklam, więc wyjaśnienie sprawy to ostatnie na czym im zależy. Poza tym dziennikarze mogą pracować, tylko niech wstrzymają się do publikacji do czasu wyroku sądu.

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki