Mostostal Zabrze docelowo liczy na dużo wyższe wyniki; II półr. zapowiada się dobrze - prezes

2019-08-14 14:20
publikacja
2019-08-14 14:20
fot. Borys Skrzyński / Puls Biznesu

Druga połowa 2019 roku dla Mostostalu Zabrze zapowiada się dobrze. Docelowo wyniki spółki powinny być dużo wyższe niż obecnie - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Pietyszuk. Jego zdaniem, spółka może osiągać zarówno wyższą sprzedaż, jak i rentowność.

Przychody Mostostalu Zabrze wzrosły w pierwszej połowie 2019 roku do 299,7 mln zł z 276,2 mln zł przed rokiem. Zysk netto spadł jednak w tym czasie do 4,7 mln zł z 5,65 mln zł rok wcześniej.

"Po pierwszym półroczu wydaje się, że wynikowo idziemy zgonie z planem. Cash flow operacyjny w drugim kwartale był bardzo pozytywny. Porównując drugi kwartał tego roku do analogicznego okresu ubiegłego roku odnotowaliśmy też wyższy wynik netto, a trzeci i czwarty kwartał zapowiadają się dla nas dobrze" - powiedział PAP Biznes prezes Mostostalu Zabrze.

W samym drugim kwartale grupa odnotowała 152,9 mln zł przychodów (137,4 mln zł rok wcześniej) i 2,5 mln zł zysku netto (2,3 mln zł rok wcześniej).

Zdaniem prezesa spółki, odnotowywane przez Mostostal Zabrze wyniki nie są satysfakcjonujące.

"Spodziewamy się, że docelowo te wyniki będą dużo wyższe. Spółka może osiągać zarówno wyższą sprzedaż, jak i rentowność. Ten rok jest rokiem, gdzie kładziemy duży nacisk na rozwój np. w segmencie offshore czy hutniczym. Efekty naszych działań powinny być widoczne w 2020 roku. Chcielibyśmy, aby wynik netto Mostostalu Zabrze był przynajmniej dwa razy wyższy” - powiedział Pietyszuk.

Spółka informowała na początku sierpnia, że wartość aktualnie oferowanych i realizowanych przez Mostostal Zabrze zamówień wynosi ok. 630 mln zł, z czego prawie 400 mln zł stanowi wartość podpisanych kontraktów.

"Nie mamy problemów z cenami materiałów, nie mamy problemów z długim backlogiem. Kłopoty, których doświadcza branża budowlana, nas nie dotyczą” - powiedział prezes.

Sprzedaż eksportowa Mostostalu Zabrze ukształtowała się w pierwszym półroczu na poziomie 107,9 mln zł, co oznacza, że udział eksportu w strukturze przychodów grupy wyniósł 36 proc. Grupa chce rozwijać się na rynkach zagranicznych, szczególnie w Europie Zachodniej.

"Kilkuprocentowe wahania między poszczególnymi kwartałami się zdarzają, ale generalnie udział eksportu w naszych przychodach będzie się zwiększał w kolejnych kwartałach i latach. Docelowo chcemy, aby eksport stanowił większą część przychodów grupy” - powiedział prezes Pietyszuk.

"Rentowność kontraktów za granicą jest wyższa, ale klienci są także dużo rozsądniejsi, partnerstwo jest dużo dojrzalsze" - dodał.

Zarząd informował wcześniej, że spółka koncentruje się także na optymalizacji struktury kosztowej m. in. poprzez ograniczenie kosztów ogólnego zarządu. Koszty te spadły w pierwszej połowie tego roku do 18,2 mln zł z 22,3 mln zł rok wcześniej.

"Potencjał do obniżenia kosztów w grupie jest jeszcze bardzo duży. Jednym z istotniejszych elementów kosztów ogólnego zarządu są koszty sporów prawnych. Skupienie działalności trzech naszych spółek w jednym miejscu w Gliwicach również będzie przyczyniać się do redukcji kosztów – synergie są większe, efektywność również” - powiedział prezes.

Mostostal Zabrze prowadzi działalność produkcyjną, projektową, budowlaną i montażową. Grupa realizuje projekty inwestycyjne w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, hutniczym, energetyce i ochronie środowiska oraz w zakresie budowy obiektów użyteczności publicznej.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki