Morawiecki premierem? Nowy scenariusz rekonstrukcji rządu

We wtorek w siedzibie PiS w Warszawie lider ugrupowania Jarosław Kaczyński spotykał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Spotkanie zakończyło się ok. godz. 23. Politycy opuszczający siedzibę PiS nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (szef okręgu Białystok), posłowie Janusz Śniadek (szef okręgu Pomorskiego - Gdańsk) i Marek Suski (prezes okręgu radomskiego), wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (prezes okręgu katowickiego), posłanka Jolanta Szczypińska (szefowa okręgu Pomorskiego - Słupsk), a także sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker (szef okręgu w Koszalinie), który powiedział jedynie, że "rozmawiano o Polsce".

Poseł Wojciech Szarama (szef okręgu gliwickiego) wychodząc ze spotkania przyznał, że rozmawiano także nt. rekonstrukcji rządu. Pytany o Mateusza Morawieckiego podkreślił, że "Mateusz Morawiecki zawsze odgrywał dużą rolę i dalej tak będzie". "Będziemy jeszcze o wszystkim rozmawiać" - zapowiedział poseł.

Gośćmi na Nowogrodzkiej byli także posłowie, którzy pracują w komisji nadzwyczajnej zajmującej się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Marcin Horała i Łukasz Schreiber. Obaj posłowie opuścili spotkanie przed godziną 20 i udali się na posiedzenie komisji, która wówczas wznawiała obrady.

"Rozmowa głównie dotyczyła wewnętrznych spraw Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ordynacji została poruszona w bardzo pobocznym wątku. Ten wątek się pojawił, bo to sprawa bieżąca" - powiedział PAP Horała.

Według radia RMF FM najnowszy scenariusz rekonstrukcji rządu autorstwa Jarosława Kaczyńskiego, zaprezentowany podczas wtorkowej narady przewiduje, że wicepremier Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Jak podkreśla RMF FM pozostałe zmiany w rządzie mają zależeć od propozycji Mateusza Morawieckiego. "Jarosław Kaczyński miał jednak sugerować, że ze stanowiskiem pożegna się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski- dowiaduje się reporter RMF.

Taki tweet pojawił się na koncie premier Beaty Szydło w nocy:

Również według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" podanych na Twitterze "Morawiecki może zostać premierem w przyszłym tygodniu".

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu". (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska, Maciej Zubel

reb/ zub/ rbk/ tgo/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 23 czerwony_wiewior

Mydlenie oczu rekonstrukcją, która niczego nie zmienia, ma odwrócić uwagę od zamachu na samorządy.

! Odpowiedz
18 24 pjb

Co to ma za znaczenie kto jest premierem. Przecież dobra droga zmiana to monokultura z kultem mono jednostki. Ideologicznie najczystsza komuna rozdająca granty na lewo i prawo w zamian za władzę i kontrolę wszystkiego co tylko się da kontrolować. Od sejmy przez TK, SN sądy powszechne po gminy i prezydentów miast i miasteczek. Wrócą wielkie narodowe plany rozwojowe robione tylko na papierze bo nikt nikogo w PiS nie rozlicza z efektów pracy. Już dziś sztucznie utrzymywane ujemna realna stopa procentowa ma zagwarantować niski koszt finansowania tych szalonych pomysłów. W końcu liczą się tylko znajomości w zasadzie z jednym no może z dwoma ośrodkami władzy - Nowogrodzka i Toruń. Jak masz dobre relacje przy obu stołach to jesteś nie do ruszenia, cokolwiek byś zrobił czy ukr....ęcił. A jak widać ukręcać można dużo bo prawie codziennie wychodzi coś dziwnego, od osłabienia obronności kraju, wycinki chronionej puszczy, wygranych głosowaniach 1-27 po służby używające paralizatora dla zabawy albo przeciw kałachowi. Byłoby śmiesznie gdyby nie to że jest to tragicznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 30 karbinadel

Waszczu pojedzie do Sevres pod Paryżem, gdzie zostanie wystawiony jako wzorzec nieudolności i niekompetencji. Co to jednak zmieni, jeśli największe szkodniki, jak Macierewicz, Ziobro, Szyszko i Płaszczak zostaną?

! Odpowiedz
12 39 old_timer

PIS wchodzi w stan normalizacji. Morawiecki ma być nowoczesną i racjonalną twarzą rządu. Czubków powoli będą odsuwać - spełnili swoją rolę.
Moim zdaniem z taką strategią (przy dobrych wiatrach w gospodarce) mają drugą a może i trzecią kadencję.
PO i PSL ze swoimi licytacjami w wydatkach publicznych są po prostu żałośni i impotetni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 19 czerwony_wiewior

Na razie nic nie wskazuje na to, by mieli eliminować czubków. Beznamiętna i bezwolna Szydło raczej do nich nie należy

! Odpowiedz
32 22 ricozez

Morawiecki to bankier,takim jak on nie wierzę!Zeby nie okazało się,że przejmuje Polskę dla patologicznego systemu finansowego,który naród okrada

! Odpowiedz
21 26 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Skoro nie można jeszcze wysłać wszystkich w komos, to niech przynajmniej graty wrócą do domu Beaty.

! Odpowiedz
29 34 samsonn

jeszcze tylu paranoikow w rzadzie w Polsce nie mielismy- to podejscie nowatorskie

! Odpowiedz
4 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil