REKLAMA

Morawiecki premierem? Nowy scenariusz rekonstrukcji rządu

2017-12-04 23:25
publikacja
2017-12-04 23:25

We wtorek w siedzibie PiS w Warszawie lider ugrupowania Jarosław Kaczyński spotykał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Spotkanie zakończyło się ok. godz. 23. Politycy opuszczający siedzibę PiS nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (szef okręgu Białystok), posłowie Janusz Śniadek (szef okręgu Pomorskiego - Gdańsk) i Marek Suski (prezes okręgu radomskiego), wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (prezes okręgu katowickiego), posłanka Jolanta Szczypińska (szefowa okręgu Pomorskiego - Słupsk), a także sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker (szef okręgu w Koszalinie), który powiedział jedynie, że "rozmawiano o Polsce".

Poseł Wojciech Szarama (szef okręgu gliwickiego) wychodząc ze spotkania przyznał, że rozmawiano także nt. rekonstrukcji rządu. Pytany o Mateusza Morawieckiego podkreślił, że "Mateusz Morawiecki zawsze odgrywał dużą rolę i dalej tak będzie". "Będziemy jeszcze o wszystkim rozmawiać" - zapowiedział poseł.

Gośćmi na Nowogrodzkiej byli także posłowie, którzy pracują w komisji nadzwyczajnej zajmującej się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Marcin Horała i Łukasz Schreiber. Obaj posłowie opuścili spotkanie przed godziną 20 i udali się na posiedzenie komisji, która wówczas wznawiała obrady.

"Rozmowa głównie dotyczyła wewnętrznych spraw Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ordynacji została poruszona w bardzo pobocznym wątku. Ten wątek się pojawił, bo to sprawa bieżąca" - powiedział PAP Horała.

Według radia RMF FM najnowszy scenariusz rekonstrukcji rządu autorstwa Jarosława Kaczyńskiego, zaprezentowany podczas wtorkowej narady przewiduje, że wicepremier Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Jak podkreśla RMF FM pozostałe zmiany w rządzie mają zależeć od propozycji Mateusza Morawieckiego. "Jarosław Kaczyński miał jednak sugerować, że ze stanowiskiem pożegna się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski- dowiaduje się reporter RMF.

Taki tweet pojawił się na koncie premier Beaty Szydło w nocy:

Również według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" podanych na Twitterze "Morawiecki może zostać premierem w przyszłym tygodniu".

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu". (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska, Maciej Zubel

reb/ zub/ rbk/ tgo/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Mydlenie oczu rekonstrukcją, która niczego nie zmienia, ma odwrócić uwagę od zamachu na samorządy.
pjb
Co to ma za znaczenie kto jest premierem. Przecież dobra droga zmiana to monokultura z kultem mono jednostki. Ideologicznie najczystsza komuna rozdająca granty na lewo i prawo w zamian za władzę i kontrolę wszystkiego co tylko się da kontrolować. Od sejmy przez TK, SN sądy powszechne po gminy i prezydentów miast i miasteczek. Wrócą Co to ma za znaczenie kto jest premierem. Przecież dobra droga zmiana to monokultura z kultem mono jednostki. Ideologicznie najczystsza komuna rozdająca granty na lewo i prawo w zamian za władzę i kontrolę wszystkiego co tylko się da kontrolować. Od sejmy przez TK, SN sądy powszechne po gminy i prezydentów miast i miasteczek. Wrócą wielkie narodowe plany rozwojowe robione tylko na papierze bo nikt nikogo w PiS nie rozlicza z efektów pracy. Już dziś sztucznie utrzymywane ujemna realna stopa procentowa ma zagwarantować niski koszt finansowania tych szalonych pomysłów. W końcu liczą się tylko znajomości w zasadzie z jednym no może z dwoma ośrodkami władzy - Nowogrodzka i Toruń. Jak masz dobre relacje przy obu stołach to jesteś nie do ruszenia, cokolwiek byś zrobił czy ukr....ęcił. A jak widać ukręcać można dużo bo prawie codziennie wychodzi coś dziwnego, od osłabienia obronności kraju, wycinki chronionej puszczy, wygranych głosowaniach 1-27 po służby używające paralizatora dla zabawy albo przeciw kałachowi. Byłoby śmiesznie gdyby nie to że jest to tragicznie.
karbinadel
Waszczu pojedzie do Sevres pod Paryżem, gdzie zostanie wystawiony jako wzorzec nieudolności i niekompetencji. Co to jednak zmieni, jeśli największe szkodniki, jak Macierewicz, Ziobro, Szyszko i Płaszczak zostaną?
old_timer
PIS wchodzi w stan normalizacji. Morawiecki ma być nowoczesną i racjonalną twarzą rządu. Czubków powoli będą odsuwać - spełnili swoją rolę.
Moim zdaniem z taką strategią (przy dobrych wiatrach w gospodarce) mają drugą a może i trzecią kadencję.
PO i PSL ze swoimi licytacjami w wydatkach publicznych są po prostu żałośni i impotetni.
czerwony_wiewior
Na razie nic nie wskazuje na to, by mieli eliminować czubków. Beznamiętna i bezwolna Szydło raczej do nich nie należy
ricozez
Morawiecki to bankier,takim jak on nie wierzę!Zeby nie okazało się,że przejmuje Polskę dla patologicznego systemu finansowego,który naród okrada
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Skoro nie można jeszcze wysłać wszystkich w komos, to niech przynajmniej graty wrócą do domu Beaty.
samsonn
jeszcze tylu paranoikow w rzadzie w Polsce nie mielismy- to podejscie nowatorskie

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki