REKLAMA

Morawiecki o zniesieniu wiz do USA: Obawiam się, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać

2019-08-27 20:37
publikacja
2019-08-27 20:37

Mam też pewne obawy, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać i tam zostać – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany co oznacza krok w zniesieniu wiz dla Polaków do USA. Jak dodał, liczy jednak, że wizy zostaną zniesione jako pewnego rodzaju uciążliwość.

fot. / / Ministerstwo Rozwoju

Premier we wtorek na antenie TVN 24 wracał do swoich obaw na temat zwiększonej liczby Polaków, którzy chcieliby wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. "Ale ja też jasno od jakiegoś czasu podkreślam, że mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi też nie chciało zostać - wyjaśniał premier. I dodawał, że "liczę na to, że wizy jako pewna uciążliwość zostaną zniesione, ale jednocześnie liczę, że Polacy zostaną tutaj w kraju i że więcej Polaków wróci tutaj i będzie budowało swoją przyszłość w oparciu o Polskę".

Morawiecki zwrócił też uwagę, że niezwykle się cieszy, iż na ostatnich kilku spotkaniach w Bytowie, pod Lęborkiem, w Toruniu czy w Ełku miał informacje od ludzie, że wracają do Polski również ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii. "To jest dla mnie ogromna radość" – podkreślił szef rządu. Jak zaznaczył informacje o powrotach otrzymuje "od ludzi".

We wtorek do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia br. w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków.

Zamieszczony na stronie internetowej Sejmu rządowy projekt przewiduje upoważnienie prezydenta RP do ratyfikowania umowy; umowa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Porozumienie zostało zawarte między MSWiA, a amerykańskim departamentem bezpieczeństwa krajowego. Według ambasady RP w Stanach Zjednoczonych umowa przybliża Polskę do zniesienia obowiązku wizowego. Podobnie oceniła porozumienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski" – napisała Mosbacher na Twitterze po podpisaniu porozumienia.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób.

Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu oprócz Polski wciąż nie spełniają Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

We wtorek portal wp.pl, powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne, podał że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA. Amerykańskie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal, twierdzą, że Trump "zamierza ogłosić historyczną decyzję". Zdaniem wp.pl, "chodzi o kwestie wizowe".

nmk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (59)

dodaj komentarz
jendreka
Proponuję każdemu kto zadeklaruje pozostanie w Polsce 500+ dożywotnie.
anty12
Mateuszku, ludzie nie musze miec wiz do Ameryki, zeby emigrowac. Byc moze jeszcze nie zauwazyles, ale kilka mln Polakow wyemigrowalo do krajow UE. Tam raczej nie pojada za praca. Maja blizej i zarobki tez sa super. Dalej nakladaj podatki na pracujacych, a na pewno wszyscy zostana w tej krainie miodemi mlekiem plynacej. Dobrze jest Mateuszku, ludzie nie musze miec wiz do Ameryki, zeby emigrowac. Byc moze jeszcze nie zauwazyles, ale kilka mln Polakow wyemigrowalo do krajow UE. Tam raczej nie pojada za praca. Maja blizej i zarobki tez sa super. Dalej nakladaj podatki na pracujacych, a na pewno wszyscy zostana w tej krainie miodemi mlekiem plynacej. Dobrze jest tylko w TVPiS i u Jarka w glowie. Reszta ma dzieci na utrzymaniu i robi zakupy sama. Tobie chyba sie nie zdarzylo zrobic dziecko i samemu zakupy.
bha
A po co tam obecnie jechać ??? do największych na świecie nierówności społecznych .Coraz więcej osób żyje tam w biedzie z minimalnym minimum,niestety w tym niby
,,American dream" około 5 mln to ludzie żyjący w ubóstwie absolutnym
khh
Nie chesz to nie jedz nikt cie tam nie bedzie lancuchami ciagnal. W Polsce masz Dubaj pelna geba, jeszcze chwila i wszyscy bedziemy znowu milionerami. Nic tylko sie po brzuchu klepac, taki tu dobrobyt.
karbinadel
Nierówności społeczne są czymś całkowicie naturalnym i świadczą o zdrowej ekonomii. Tam gdzie wszyscy mają po równo (Korea Północna, Kuba), raczej nie żyje się lepiej. A tam gdzie tępi się przedsiębiorczość i wspiera nieróbstwo (Polska i duża część UE), gospodarka staje się coraz mniej konkurencyjna
tami80
Tę wypowiedzią na pewno pomógł sprawie zniesienia wiz... Co za dureń.
Jeśli ktoś w USA będzie miał obiekcje co do zniesienia wiz, to przytoczy wypowiedź polskiego premiera.
Gratuluję wyborcom PIS..
tomitomi
od 500 000 do 800 000 młodych wyjedzie z tego raju !....jest się o co martwić ,,,,
.....ale , marzenia zawsze , warto realizować :-)))))))
cyganoitaliano
Z tą polityką rozdawnictwa dolar wkrótce po 5 zł, więc się nie dziwie, ze mu Polacy będą spier....niczać z tego "socjalnego raju"
tristans
lol, Mateuszek pośrednio daje do zrozumienia że nie są dobrą zmianą, do inaczej obywatele by wracali, a nie uciekali.
leonidass
To postaw płot, żeby ci niewolnicy nie uciekli.

Powiązane: Wizy do USA dla Polaków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki