REKLAMA

Morawiecki: Zakażemy kryptowalut lub je uregulujemy. "Nie chcemy kolejnego Amber Gold"

2018-01-25 10:27
publikacja
2018-01-25 10:27

Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polska zakaże bitcoina lub wprowadzi specjalne regulacje dotyczące kryptowalut. W wywiadzie dla Bloomberga premier stwierdził, że nie chce powtórki z Amber Gold.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W przeprowadzonej w trakcie forum w Davos rozmowie z Mateuszem Morawieckim dziennikarka Bloomberga Francine Lacqua pytała polskiego premiera o szereg kwestii, m.in. relacje z Unią Europejską, reformę sądownictwa, perspektywę przyjęcia euro czy kondycję budżetu. Na sam koniec wywiadu szef rządu został zapytany o kryptowaluty, które rozpalają coraz większe emocje w świecie już nie tylko finansów, ale i polityki.

Na pytanie o to, jak ta kwestia zostanie uregulowana, Morawiecki odpowiedział: „Zakażemy bądź wprowadzimy pewne specjalne regulacje po to, aby zyskać pewność, że nie włączy się w to zbyt wielu nieświadomych ludzi i aby nie okazało się to kolejną piramidą finansową”.

– Kilka lat temu doświadczyliśmy wielkiego skandalu w postaci Amber Gold i nie chcemy mieć kolejnego – dodał Morawiecki, przypominając, że polskie władze przyglądają się kryptowalutom, ostrzegają przed nimi opinię publiczną i zamierzają je mocniej uregulować.

O kryptowalutach w podobnym tonie wypowiadał się wczoraj Adam Glapiński, który również przebywa w Davos. Prezes NBP wskazał, że wprowadzanie polskiej kryptowaluty "nie ma żadnego sensu", a kryptowaluty, jakie występują w tej chwili, "wnoszą ogromny niepokój, pole do spekulacji, coś, co może być niedostępne służbom kryminalnym, podatkowym".

Specjalny zespół ds. kryptowalut

Zespół dokładnie za miesiąc ma przestawić listę swoich rekomendacji, jak ograniczać ryzyko związane z kryptowalutami i inwestowaniem na rynku foreksowym - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W skład zespołu wchodzą: prezes UOKiK, prezes KNF, koordynator służb specjalnych, Prokurator Krajowy i minister spraw wewnętrznych.

Premier pytany w wywiadzie, który można przeczytać w RMF24.pl., o to, jak Polska ma zamiar walczyć z zagrożeniami, jakie niosą kryptowaluty, powiedział, że powołał zespół, który ma dokonać analizy zagrożeń finansowych.

"Ostatnio zwołałem zespół składający się z prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezesa KNF, a także ministra, koordynatora służb specjalnych, Prokuratora Krajowego, ministra spraw wewnętrznych, po to, żeby przedyskutować temat różnego rodzaju schematów finansowych i instrumentów finansowych, które są dla ludności potencjalnie bardzo niebezpieczne" - zaznaczył szef rządu.

Morawiecki dodał, że "ten zespół za miesiąc dokładnie ma przestawić listę swoich rekomendacji, jak ograniczać ryzyko związane z tego typu różnymi schematami, w tym również, na przykład, inwestowaniem na rynku foreksowym, który w pewnym momencie stał się bardzo modny, ale z niewielką pulą kapitału odłożonego z boku, rodziło dużego rodzaju ryzyka dla przeciętnych inwestorów nie do końca świadomych ryzyk, które się z tym wiążą".

Premier zwrócił uwagę, że strona polska, podobnie jak Niemcy, myśli o tym jak ograniczyć nierówności powodowane przez kryptowaluty.

"I my również myślimy o tym, jakie ryzyka niesie ze sobą kryprowaluta. Niektóre elementy inwestowania w różnego rodzaju instrumenty mają w sobie charakter tzw. "schematu Ponziego", czyli tzw. odwróconej piramidy finansowej, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku Amber Gold" - wskazał.

Według szefa rządu Amber Gold była "największa aferą w ostatnich latach takiej parabankowości". "I my dobrze wiemy, czym może to grozić" - dodał Morawiecki.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (56)

dodaj komentarz
nabproject
Deweloper monety teloscoin już uzyskał zgodę od Know your customer (KYC) ponieważ po 2020 roku firmy z tej branży albo będą działały legalnie albo nie legalnie. Pozdrawiam blockchain maniaków ;)
vancyklon
Bo nie wiedzą, jak podatki ściągać za handel i kopanie kryptowalut, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie namierzyć transakcji wykonywanych za pomocą kryptowalut. Dlatego najlepiej chyba handlować na zagranicznych giełdach i to tymi kryptowalutami, które są jeszcze trudniejsze do namierzenia niż bitcoin.
cyklonb
Mnie namierzyli wielokrotnie poprzez sieć dostępową do internetu. Najpierw NASK lub na jego zlecenie operator sieci monitoruje ruch w sieci za pomocą algorytmów wyłapujących nietypowe sekwencje połączeń, potem je sprawdzają ręczni i któregoś dnia zwyczajnie się do ciebie przypierdziela od dupy strony jakiś pejs który na zlecenie Mnie namierzyli wielokrotnie poprzez sieć dostępową do internetu. Najpierw NASK lub na jego zlecenie operator sieci monitoruje ruch w sieci za pomocą algorytmów wyłapujących nietypowe sekwencje połączeń, potem je sprawdzają ręczni i któregoś dnia zwyczajnie się do ciebie przypierdziela od dupy strony jakiś pejs który na zlecenie psuje ci szyfrowane połączenia bo skierowali je (wszystkie twoje ) na obserwację do niego - bez nakazu prokuratora ot tak bo operator tak może w ramach ochrony własnej sieci a w rzeczywistości w porozumieniu ze złodziejami. W ostatnim tygodniu wykryłem takiego gościa który obsługiwał moje połączenia na Bitcoinie gdzieś z pod Bielska Białej a 5 lat temu na DeGiro siedział pajac blisko mnie w Łodzi - żeby była pełna jasność to robota na potrzeby NASK ,Skarbówki. Policji dopiero w dalszej kolejności jak się nadarzy okazja to cię okradną.
andybrandy
No coż. Pan Morawiecki se palnął. Trzeba go zrozumieć. Lizali się tam w Davos po jajach na wzajem. Wielkie wzniosłe teksty. Jakby go zapytali o tarło łososia w Kanadzie oraz nieuprawniony jego połów przez niedźwiedzie,a w konsekwencji wpływ na globalny rynek łososia to by też odpowiedział.
paine95
Jak Pan Morawiecki wyobraża sobie sytuację, w której prawo miałoby zakazać kryptowalut ?

Po pierwsze: Za kryptowaluty możemy kupić coraz więcej rzeczy przez internet, wykluczenie Polaków z tego przywileju jest jawną próbą zacofania Polski względem reszty świata

Po drugie: Jeżeli nie na polskich giełdach, to na zagranicznych.
Jak Pan Morawiecki wyobraża sobie sytuację, w której prawo miałoby zakazać kryptowalut ?

Po pierwsze: Za kryptowaluty możemy kupić coraz więcej rzeczy przez internet, wykluczenie Polaków z tego przywileju jest jawną próbą zacofania Polski względem reszty świata

Po drugie: Jeżeli nie na polskich giełdach, to na zagranicznych. Polacy znajdą sposób, sam jestem gotów na to aby przenieść swoje środki na giełdy zagraniczne, tylko że złotówki, które zainwestowałem w Polsce wypłaci np. Chińczyk w przypadku gdy je stracę, a w skrajnych przypadkach Czech, ponieważ gdybym się uparł, to specjalnie założyłbym działalność gospodarczą w Czechach i tam odprowadzał podatki, jeżeli Ojciec premier zakaże mi wydać swoje "kieszonkowe od babci pracy" na to co chcę.

Po trzecie: Każdy jest kowalem swojego losu, tak samo jak w przypadku Amber Gold czy Frankowiczów, nikt nikogo nie zmuszał, każdy kto stracił zrobił to z własnej chęci "łatwego wzbogacenia się", a następnie państwo dało się zmusić do jakiś "odszkodowań", teraz przez to, że mój sąsiad źle wybrał, Pan premier będzie "mnie chronił" od wszelkiego zła tego świata, bo jak sam mówi "nie chcę powtórki z Ambergold". Ja nigdy nie oczekiwałem, że jak źle wybiorę, to ktoś będzie naprawiał moje błędy, nigdy z tego nie skorzystałem, więc bardzo bym prosił nie porównywać mnie do ludzi, którzy, zadłużyli się ponad swoje możliwości z własnej głupoty.

Po czwarte: Kryptografia jest kolejnym skokiem technologicznym w historii ludzkości, nie róbmy z naszego kraju światowej wsi.

Co do możliwości regulacji, to tego na pewno nie unikniemy podejrzewam, że byłem tego świadomy szybciej niż partia rządząca, natomiast niech te regulacje dotyczą ludzi, którzy kryptowaluty mogliby wykorzystać w celu prania brudnych pieniędzy, czy nielegalnych transakcji, a nie w celu, żeby wgnieść polskiego podatnika w grunt i kopać go w głowę, wysokimi podatkami, tak jak robi się to dzisiaj z ludzi, którzy przekraczają drugi próg podatkowy, bo to że ktoś zarabia ponad 85 tys brutto w skali roku, to widzą wszyscy na papierze, ale to ile godzin ktoś pracuje tygodniowo i ile krwi poświęcił aby móc tyle zarabiać, to nagle wszyscy ślepi.


Ps: Obserwując polskie giełdy kryptowalut, wszystko leci na łeb na szyję, byłyby jaja gdyby Pan Morawiecki teraz zainwestował swoje pieniążki w Bitcoina, a następnie powiedział, że regulacje będą łagodne albo nie będzie ich wcale, żeby potem mógł sobie sprzedać. Wiem brzmi to śmiesznie, ale dzisiaj mnie już nic nie zaskoczy.
zielonyfraktal
Ty naprawde sądzisz ze oni się Twoim ryzykiem i stratami przejmują? Trzęsą dupami ze stracą monopol na łupienie owieczek inflacją, to ich boli
tokio102
JAK UPADNIE PIERWSZY LEPSZY DUŻY BANK TO DOPIERO BĘDZIE AMBER GOLD!!!! NIKT NIE ODZYSKA PIENIĘDZY BO BFG DLA NIKOGO NIE WYSTARCZY!!!!
MOZE BY TO PAN MORAWIECKI UREGULOWAŁ ABY BANKOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY MIAŁ AKTYWA NA POZIOMIE NP 3 NAJWIĘKSZYCH POLSKICH BANKÓW (TO BY DAŁO BEZPIECZEŃSTWO DLA OSÓB TRZYMAJĄCYCH OSZCZĘDNOŚCI W BANKACH).
JAK UPADNIE PIERWSZY LEPSZY DUŻY BANK TO DOPIERO BĘDZIE AMBER GOLD!!!! NIKT NIE ODZYSKA PIENIĘDZY BO BFG DLA NIKOGO NIE WYSTARCZY!!!!
MOZE BY TO PAN MORAWIECKI UREGULOWAŁ ABY BANKOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY MIAŁ AKTYWA NA POZIOMIE NP 3 NAJWIĘKSZYCH POLSKICH BANKÓW (TO BY DAŁO BEZPIECZEŃSTWO DLA OSÓB TRZYMAJĄCYCH OSZCZĘDNOŚCI W BANKACH).
dla mnie bezpieczniejsze jest trzymanie pieniędzy (w częsci (mniejszej) na giełdach kryptowalut, wiem że tam państwo swoimimi łapskami mi tych pieniędzy nie zabierze... a BANKU JAK W GRECJII, CYPRZE państwo okradało....
racoon
"Premier zwrócił uwagę, że strona polska, podobnie jak Niemcy, myśli o tym jak ograniczyć nierówności powodowane przez kryptowaluty."

czekaj, czekaj już to kiedyś słyszałem, był taki koleś co chciał ograniczyć nierówności powodowane przez zwykłe waluty... jak oni to nazwali ? aaaaaaaaaaa KOMUNIZM

czy to przypadkiem
"Premier zwrócił uwagę, że strona polska, podobnie jak Niemcy, myśli o tym jak ograniczyć nierówności powodowane przez kryptowaluty."

czekaj, czekaj już to kiedyś słyszałem, był taki koleś co chciał ograniczyć nierówności powodowane przez zwykłe waluty... jak oni to nazwali ? aaaaaaaaaaa KOMUNIZM

czy to przypadkiem nie jest niezgodne z prawem ? zwłaszcza w związku z ostatnimi wydarzeniami dużo się mówiło że nie wolno tego propagować ? a tu premier tak bezceremonialnie... czyli już można komunizm propagować czy jak ?
szogun1987
Jakby co to Łukaszenko zaprasza. Można bez wizy przyjechać do Brześcia i kopać/handlować. A jak się dobrze postarać to i anteny LTE z Polski ściągną.
krypsy
Bitcoin nie ma znamion piramidy. Piramida ma "szczyt" – jeżeli uznać wcześniejszych inwestorów w Bitcoina za szczyt piramidy to każda inwestycja jest piramidą, każda spółka giełdowa itd. Od piramidy Bitcoina odróżnia decentralizacja. Jeżeli wcześni inwestorzy sprzedadzą swoje Bitcoiny to wrócą one do systemu i ktoś inny Bitcoin nie ma znamion piramidy. Piramida ma "szczyt" – jeżeli uznać wcześniejszych inwestorów w Bitcoina za szczyt piramidy to każda inwestycja jest piramidą, każda spółka giełdowa itd. Od piramidy Bitcoina odróżnia decentralizacja. Jeżeli wcześni inwestorzy sprzedadzą swoje Bitcoiny to wrócą one do systemu i ktoś inny je odkupi. System nie zapada się z dnia na dzień jak w przypadku Ponzi. Przykładem Ponzi jest np. Bitconnect, który był zwykłą firmą, a nie zdecentralizowanym protokołem.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki