REKLAMA

Morawiecki: Polski udział w inwestycji Mercedesa do uzgodnienia

2016-05-04 20:26
publikacja
2016-05-04 20:26

Polski udział w inwestycji Mercedesa jest jeszcze kwestią ostatecznych uzgodnień - poinformował podczas briefingu w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie jest to kwota znacząca w porównaniu do skali tej inwestycji.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Cieszę się, że ta decyzja zapadła. Mercedes, to jest marka sama w sobie, bardzo znana, bardzo wysokiej jakości. () Można sobie wyobrazić, że troszeczkę zmieniamy kierunek - do tej pory przez 25 lat stare samochody z Niemiec wjeżdżały do Polski, a teraz z Polski do Niemiec będą wyjeżdżały nowe silniki. Ogromny sukces - powiedział.

Dodał, że w każdej tego typu inwestycji pojawia się taki element, jak wsparcie państwa. Może dotyczyć np. braku opodatkowania w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej i to tutaj będzie miało miejsce - powiedział. Dodał, że pomoc publiczna nie była jednak tym elementem, którym Polska konkurowała z innymi krajami o inwestycję. Konkurowaliśmy wykwalifikowaną kadrą, naszymi obietnicami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego. Krótko mówiąc ludzie są najważniejsi, również dla takiego inwestora, jak Mercedes - zaznaczył.

Podkreślił, że Polski udział w tej inwestycji jest jeszcze kwestią ostatecznych uzgodnień. Nie jest to kwota jakaś znacząca w porównaniu do skali tej inwestycji, gdzie w pierwszej fazie ma ona wynieść kilkaset mln euro, w drugiej i trzeciej fazie - jeśli one by nastąpiły - jeszcze kolejne kilkaset mln euro - powiedział.

"Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę"

- Planowana przez Daimler AG budowa nowej fabryki silników w Polsce świadczy o dobrej kondycji naszej gospodarki. Jesteśmy otwarci na międzynarodowe inwestycje i będziemy konsekwentnie realizować nasz plan zrównoważonego rozwoju w taki sposób, aby być krajem atrakcyjnym dla kolejnych inwestycji - mówił w środę wicepremier Morawiecki. - Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę i ma symboliczne znaczenie w kontekście zbliżającej się 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie między naszymi krajami z 17 czerwca 1991 roku - dodał.

- Planowana budowa nowej fabryki silników w Polsce to kolejny krok w ramach naszej globalnej strategii wzrostu. Zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie Wschodniej odzwierciedla coraz bardziej międzynarodową orientację naszego zespołu zakładów produkujących układy napędowe. - powiedział Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars odpowiedzialny za zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw.

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowski.

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów. (PAP)

luo/ dym/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~1984
"...Polski udział w tej inwestycji". Zgadywanka:

a) polski rząd będzie dostawał dywidendę od Mercedesa.

b) udział będzie tylko w kosztach, ale tego zdrajca nie powiedział.
~oCoTuKu--Chodzi
Sympatycznie. Powstaną jakieś miejsca pracy. Ale jak już robicie zwolnienia podatkowe, to zwolnijcie POLSKICH przedsiębiorców. Małe i średnie firmy tworzą większość PKB i miejsc pracy. Dlaczego ich gnębicie? Dlaczego ZUS jest tak wysoki niezależnie czy firma w ogóle zarabia? Powinno być zwolnienie z ZUSu na kilka miesięcy, żeby ktoś Sympatycznie. Powstaną jakieś miejsca pracy. Ale jak już robicie zwolnienia podatkowe, to zwolnijcie POLSKICH przedsiębiorców. Małe i średnie firmy tworzą większość PKB i miejsc pracy. Dlaczego ich gnębicie? Dlaczego ZUS jest tak wysoki niezależnie czy firma w ogóle zarabia? Powinno być zwolnienie z ZUSu na kilka miesięcy, żeby ktoś mógł otworzyć firmę na próbę i sprawdzić swój pomysł. Mówicie o patriotyzmie i że polska flaga jest piękna, a równocześnie gnębicie polskich pracowników i firmy. A zagranicznych całujecie po tyłku. Pozoranctwo i oszustwo. Wygląda to tak, że za cel przyjęliście że zrobicie wszystko żeby żaden Polak nie dorobił się uczciwą pracą. Na państwowych posadach, na koszt narodu? Proszę bardzo! Za darmo rozdawany socjal za pożyczone pieniądze na koszt przyszłego straconego pokolenia? Proszę bardzo! Ale żeby uczciwą pracą? Służąc innym? Na etacie lub prowadząc firmę? Wykluczone! Co to to nie
~bvb
To MB Tu dyktuje warunki. My nie damy im ulg - to pójdą gdzieś obok - Czechy, Słowacja... Więc lepiej im dac zniżkę niż nie mieć nic. Wiesz ciężko być ministrem rozwoju i niczego nie rozwinąć. A tak będzie wielki medialny sukces TVP będzie trąbiła tak jak dawniej kiedy Ursus robił ciągniki w latach 80. A i może jeden dla ministra To MB Tu dyktuje warunki. My nie damy im ulg - to pójdą gdzieś obok - Czechy, Słowacja... Więc lepiej im dac zniżkę niż nie mieć nic. Wiesz ciężko być ministrem rozwoju i niczego nie rozwinąć. A tak będzie wielki medialny sukces TVP będzie trąbiła tak jak dawniej kiedy Ursus robił ciągniki w latach 80. A i może jeden dla ministra wpadnie w promocji. Wyborcy PIS i tak wierza we wszystko co TVP im powie, a mądrzy ludzie jak Ty mogą póki co posty pisać na forach - maja niepopularne poglądy. Nie chodzi przecież o to żeby było lepiej Polakom lepiej tylko swoim. Obniżka podatków czy ulgi dla polskich przedsiębiorców nie są celem PIS. Bo skąd by była kasa w budżecie?
~Można
Zawieszenie działalności.
~1984 odpowiada ~bvb
Tak samo można powiedzieć o polskich przedsiębiorcach a nawet osobach fizycznych. Ilu już wyemigrowało? Ilu straciło pracę, bo polska firma została zniszczona przez skarbówkę? Niech to pokaże jakie zakłamane brednie wypisałeś.
~anty_ryży-kutong
"do tej pory przez 25 lat stare samochody z Niemiec wjeżdżały do Polski, a teraz z Polski do Niemiec będą wyjeżdżały nowe silniki. Ogromny sukces"

że co k.? ten koleś nawet nie potrafi kłamać że raich ma na śląsku kolejną montownie po kosztach...

jakby koszta byłyby podobna to by u siebie budowali.
~anty_popis
hmm, czy naprawde Mercedes jest taki biedny, ze musimy mu co roku kilkaset milionow euro doplacac za to ze laskawie zechcial wybudowac u nas fabrykę? To moze byc wiecej niz wszyscy polscy pracownicy razem wzieci w tym Merolu zarobią. A na koniec bedziemy sie podniecac, ze nam eksport rosnie i pkb.
~gugi
Unijni ministrowie wezwali do działań na rzecz utrzymania bazy przemysłowej w Europie.
Do ostatniej chwili Daimler rozpatrywał trzy inne lokalizacje. Jedna z nich to Węgry. Niemcy mają tam już fabrykę w Kecskemet, gdzie zwiększyli o 250 mln euro inwestycje w produkcję. Z kolei Rumuni oferowali Mercedesowi tereny pod rozbudowę
Unijni ministrowie wezwali do działań na rzecz utrzymania bazy przemysłowej w Europie.
Do ostatniej chwili Daimler rozpatrywał trzy inne lokalizacje. Jedna z nich to Węgry. Niemcy mają tam już fabrykę w Kecskemet, gdzie zwiększyli o 250 mln euro inwestycje w produkcję. Z kolei Rumuni oferowali Mercedesowi tereny pod rozbudowę fabryki w Sebes, gdzie powstają skrzynie biegów. Wiadomo także, że o tę inwestycję ubiegali się Słowacy, ale w tym kraju możliwości budowy fabryk powoli się już kończą. Jaguar Land Rover, który niedawno wybrał słowacką Nitrę zamiast polskiego Jawora, ma problemy ze znalezieniem pracowników (a terminy gonią, bo chce uruchomić produkcję w 2018 r.).
~anty_ryży-kutong
bo polaczek będzie robił za 1100, ważne żeby dostał umowe o prace.

związkowcy wyprali mózgi
~stary
"Dobra zmiana" jeszcze pol roku temu kapitał niemiecki był zły, bo wyzyskiwacze, montownie, a ludzie tam pracujący to niemieccy niewolnicy, a teraz nawet wspomaga się ten kapitał.
Hipokryzja PiS- dzielcow jest porażająca.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki