REKLAMA

Mocne wzrosty na nowojorskich giełdach; DJI w górę o prawie 450 pkt.

2019-02-15 23:55
publikacja
2019-02-15 23:55
Mocne wzrosty na nowojorskich giełdach; DJI w górę o prawie 450 pkt.
Mocne wzrosty na nowojorskich giełdach; DJI w górę o prawie 450 pkt.
fot. REUTERS/Brendan McDermid / / FORUM

Indeksy giełdowe na nowojorskich giełdach zamknęły dzień mocnymi wzrostami. Rynkowi pomogły informacje, że rozmowy handlowe USA-Chiny będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Dow Jones Industrial (DJI) poszedł w górę o prawie 450 pkt.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,74 proc., do 25 883,25 pkt. S&P 500 wzrósł 1,09 proc. i wyniósł 2775,6 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,61 proc. do 7472,41 pkt. Dow Jones zanotował ósmy tydzień zakończony wzrostami, co jest najdłuższą serią dla tego indeksu od listopada 2017 r. Również Nasdaq rósł osiem tygodni z rzędu.

fot. / / Bankier.pl

"Rynek znów staje się racjonalny i po prostu odbija od irracjonalnej wyprzedaży z zeszłej jesieni" - ocenił Craig Callahan, prezes Icon Funds.

W piątek mocno zyskiwały spółki z sektora finansowego. Zwyżkowały akcje Goldman Sachs, Morgan Stanley, J.P. Morgan Chase, Citigroup, czy Bank of America. Wzrosty notowały też spółki paliwowe, w ślad za rosnącymi cenami ropy. Na rynku paliw ropa w USA na NYMEX rośnie o 2,46 proc. do 55,75 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 2,69 proc. do 66,31 USD/b.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 1,84 proc., niemiecki DAX zyskał 1,89 proc., brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,55 proc., a francuski CAC 40 poszedł w górę 1,79 proc.

Negocjacje USA-Chiny

Urzędnicy z USA i Chin spotkają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, by kontynuować rozmowy w sprawie sporu handlowego - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, oceniając, że zakończona w piątek runda negocjacji w Pekinie przyniosła postępy. Kontynuację negocjacji zapowiedział wcześniej prezydent Chin Xi Jinping, który stwierdził, że "osiągnięto istotny postęp" w rozmowach.

W piątek skończyła się w Pekinie kolejna runda negocjacji handlowych USA-Chiny. Delegacja amerykańska, złożona z przedstawiciela handlowego USA Roberta Lighthizera i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina spotkała się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Steven Mnuchin powiedział, że spotkania w Pekinie "były produktywne". Nie ogłoszono szczegółowych informacji na temat przebiegu rozmów ani wyników negocjacji.

Prezydent USA Donald Trump powiedział wcześniej, że przedłużenie terminu końca rozejmu w konflikcie handlowym poza 1 marca jest możliwe, jeśli "dogodna umowa" będzie bliska podpisania. Larry Kudlow, dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej, powiedział w czwartek, że Biały Dom nie podjął jeszcze takiej decyzji. Natomiast rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wskazała, że istnieje możliwość spotkania obu przywódców w rezydencji Trumpa na Florydzie Mar-a-Lago.

Agencja Reutera podała w piątek, powołując się na anonimowe źródła, że niewiele wskazuje na to, że negocjatorzy poczynili znaczny postęp w spornych kwestiach, który mógłby doprowadzić do potencjalnego spotkania między Xi i Trumpem w najbliższych tygodniach, aby osiągnąć ostateczne porozumienie. "W ważnych sprawach pat" - powiedział jeden z rozmówców agencji Reutera.

Trump wprowadzi stan wyjątkowy

Prezydent Trump zapowiedział, że podpisze rozporządzenie o stanie wyjątkowym w USA, aby wybudować mur na granicy z Meksykiem, omijając sprzeciw Kongresu w tej sprawie. Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer określił pomysł ewentualnego ogłoszenia stanu wyjątkowego jako "akt bezprawia".

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oznajmiła, że Demokraci mogą podjąć kroki prawne, jeśli prezydent podejmie decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, która - jak podkreśliła - byłaby niebezpiecznym precedensem.

Trump podpisał także ustawę budżetową, która zapewnia finansowanie rządu federalnego na następne kilka miesięcy. W czwartek Senat USA zaakceptował kompromisową ustawę finansową.

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zapewnił w piątek, że poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Brexit: Premier May znowu przegrywa

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w czwartek projekt uchwały ws. poparcia dla rządowego stanowiska wobec Brexitu. Za projektem głosowało 258 posłów; przeciw - 303. Parlament pozostaje głęboko podzielony na 43 dni przed terminem wyjścia W. Brytanii z UE.

Dodatkowy problem dla brytyjskiego rządu stanowi odwołanie przez stronę chińską rozmów ws. nowej umowy handlowej. Według informacji czwartkowego wydania „The Sun” chińska administracja miała odwołać negocjacje ze względu na krytyczne komentarze ministra obrony Gavina Williamsona, który ostrzegł przed ekspansywnymi działaniami Chin.

Analitycy z Wall Street są podzieleni w kwestii, jak będzie wyglądało rozwiązanie kwestii Brexitu.

Goldman Sachs stwierdził w piątkowym raporcie, że widzi 50-proc. prawdopodobieństwo, iż umowa wynegocjowana przez premier May zostanie przyjęta przez parlament Wielkiej Brytanii, dodając, że posłowie zablokują wyjście bez umowy, jeśli będzie to konieczne.

Natomiast w opinii JP Morgan premier May będzie teraz dążyła do przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 29 marca.

"Nadal uważamy, że prawdopodobne jest to, że zamiast głosowania i kolejnych rezygnacji ministrów ze stanowisk, May będzie twierdzić, że potrzebuje przedłużenia terminu, by wynegocjować zmianę umowy z UE" – napisano w raporcie. (PAP Biznes)

kkr/ osz/ pel/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
.
https://www.youtube.com/watch?v=mQUhJTxK5mA
obronca_przebraza
Będzie potrójny szczyt? Pokerzyści z pewnością wymyślą coś innego!!!
mooooo
Co zrobić aby naród był szczęśliwy otóż musza być historyczne szczyty i solidne wzrosty Lub szczyty solidne w wzrosty historyczne
kimdzongtusk
"Rynek znów staje się racjonalny i po prostu odbija od irracjonalnej wyprzedaży z zeszłej jesieni" - ocenił Craig Callahan, prezes Icon Funds. Buhahahaha !!!! rynek akcji w USA racjonalny :-))) dawno się tak nie obśmiałem. facet niezły towar wciąga
h-b
Cóż ...Hossa z już ponad 22 bilionowego długu kraju-społeczeństwa i ewentualnego stanu wyjątkowego.Nie jest to normalne

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki