Trump ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zbudować mur na granicy

Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem; dodał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu, i pozyska więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Prezydent powiedział dziennikarzom: "wszyscy wiedzą, że mury są skuteczne", i wyjaśnił, że postawienie takiego ogrodzenia jest konieczne ze względu na "inwazję" imigrantów. A ponieważ Demokraci zapowiedzieli, że nie zaaprobują stanu wyjątkowego, Trump zapewnił, że jest przekonany, iż wygra z nimi w sądzie.

Trump już w czwartek w rozmowie z liderem republikańskiej większości w Senacie Mitchem McConnellem zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego; wkrótce potem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała komunikat, w którym potwierdziła, że prezydent ma taki zamiar.

Pełniący obowiązki szefa kancelarii Trumpa Mick Mulvaney powiedział w piątek dziennikarzom, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach, które można by przeznaczyć na budowę muru granicznego, dodatkowe sumy. Wyjaśnił, że prezydent chce między innymi sięgnąć po środki resortów finansów i obrony. W sumie, wraz z 1,37 mld dol., jakie Kongres wyasygnował na zabezpieczenie granicy, prezydent chce zebrać na ten projekt około 8 mld dol.

Demokraci zapowiedzieli, że jeśli Trump wprowadzi stan wyjątkowy, to podejmą kroki prawne, by wykazać, że sfinansowanie muru bez zgody Kongresu jest niezgodne z konstytucją.

Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby "aktem bezprawia", a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podkreśliła, że taka decyzja prezydenta byłaby "niebezpiecznym precedensem".

Trump jest niezadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie, dzięki któremu w czwartek wieczorem Kongres przyjął ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis pozwolił uniknąć kolejnego shutdownu, ponieważ tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w piątek w nocy.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

Budowa muru na granicy z Meksykiem i walka z imigracją były sztandarowymi obietnicami wyborczymi Trumpa.(PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 glos_rozsadku

kto miał przeleźć do USA już przelazł.

! Odpowiedz
0 0 talmud

https://www.blacklistednews.com/article/70108/aipac-takes-newly-elected-congress-members-cnns-setmayer-on-propaganda-trips-to.html
.

! Odpowiedz
1 8 open_mind

Ok, przysłuchiwałem się rozmowie kongresmanów USA obydwu partii i gdy doszli do tematu zadłużenia, obydwie strony zgodnie stwierdziły że oni nic już nie mogą zrobić w sprawie długu US. Bo po prostu punkt Rubikonu został przekroczony. Dodali że – doszliśmy do punktu gdzie tylko to co nam pozostało to pchać ten system tak długo jak jest możliwe aż spadnie z „urwiska” Dodali że to jeszcze potrwa, bo reszta świata jest jeszcze w gorszej sytuacji i wszyscy udają że nic się nie dzieje ufając mu oraz udają że dolar może ma ostatnio nie najlepszą opinię ale przyznają, że świat obecnie nie ma lepszej alternatywy.!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 mooooo

Mur ?? Aaaaaaaahhhhhhhhhaaaaaa!!!!! Po stronie meksykanskiej w mieście Tecate wjeżdża samochód ciężarowy z naczepa w tunel i wyjeżdża po stronie amerykańskiej na ulicy tecate mission ave !! A takich tuneli są dziesiątki !!! Nikt przez mur nie przechodzi i nie przemyca .

! Odpowiedz
18 9 jkendy

Ten mur to bajki dla ubogich żeby głosowali na tego populistę. Już widzę jak boss narkotykowy obracający setkami milionów przełazi przez płot. On przyleci własnym samolotem. Jak Eskobar, który był najbardziej poszukiwanym gangsterem a przyleciał do Stanów zrobił sobie zdjęcie pod Białym Domem i wrócił.

! Odpowiedz
9 6 kaczka-po-smolensku

Meksykanie przez niego po prostu przechodzą ,tak samo bedzie z nowym płotkiem Trumpa albo robia tunele pod nim to jest walka przegrana aha 99% prochów przechodzi przez granicę w samochodach.

! Odpowiedz
5 20 h-b

Żeby tak o rosnący coraz bardziej dług kraju-społeczeństwa do spłaty się martwił jak o MUR. Żałosne

! Odpowiedz
7 4 wektorwg

O widzę ze open mind wrócił.....

! Odpowiedz
8 20 open_mind

Co tak w zasadzie oznacza podpisany stan wyjątkowy przez Trumpa? Daje mu w zasadzie nieograniczone możliwości i uprawnienia, począwszy od internowania ludzi i zamykania stacji radiowych i telewizyjnych a na konfiskacie majątków pochodzących z nieczystych źródeł, jak i cały szereg innych jak przejęcie banków, portów i samolotów. Podpinanie się przez niego że w zasadzie chodzi o ten „płot” o południa to tylko jeden z dobrych pretekstów. Przypominam – Np Franklin Roosevelt użył ten sam paragraf aby internować 100 tysięcy Japończyków na terenie USA w czasie 2WŚ. Ludzie którzy się orientują w temacie wiedzą że obecna sytuacja w USA i na świecie nie może trwać w nieskończoność, a wręcz z każdym dniem zagrożenie z każdej strony narasta tak na niwie politycznej czy ekonomicznej.

Ja z mej strony obecnie ograniczam się od komentarzy na ten temat bo trudno coś przewidzieć ale z uwagą śledzę wydarzenia, jak np. Piątkowy ogromny wzrost na giełdach w USA – bez najmniejszego powodu.

Czy jesteśmy za minutę dwunasta a może jeszcze zostało nam dużo godzin tego nikt z nas nie wie i zawsze w podobnych stacjach nie wiedział jak uczy historia. Pozdrawiam i przyjemnego weekendu życzę.

Ps. W poniedziałek giełdy w USA nieczynne z powodu Presidents’ Day. Tak Dzień Prezydenta, znany również jako Urodziny Waszyngtona, jest świętem federalnym, co oznacza, że wiele instytucji rządowych zostanie zamkniętych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 19 open_mind

Dodam jeszcze że helikoptery wojskowe latają nad Los Angeles i lądują na ulicach, można znaleźć wideo. W TV oficjalnie pokazywali a wszystko że niby w ramach ćwiczeń. Tak a wynosili skrzynie z budynku gdzie właściciel podejrzany jest o handlowanie organami ludzkimi. Tutaj gdzie mieszkam też may duże bazy wojskowe i od paru dni dokuczają nam niskie przeloty helikopterów jakie dotąd nigdy się nie zdarzały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil