REKLAMA

Mnożą się scenariusze odmrożenia cen energii. Decyzję możemy poznać w połowie marca

2024-02-12 11:36
publikacja
2024-02-12 11:36

Przepisy w sprawie cen energii dla odbiorców w drugim półroczu tego roku powinny być wypracowane do połowy marca – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Prezes URE Rafał Gawin ocenia, że jednym z pomysłów, obok dodatków osłonowych, mogłoby być odmrożenie jednej z dwóch taryf, np. dystrybucyjnej.

Mnożą się scenariusze odmrożenia cen energii. Decyzję możemy poznać w połowie marca
Mnożą się scenariusze odmrożenia cen energii. Decyzję możemy poznać w połowie marca
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

„Do połowy marca chcemy wypracować regulacje. Analizujemy to w kilku scenariuszach, łącznie z kosztem dla budżetu” – powiedział wiceminister Motyka podczas kongresu Powerpol.

Jak dodał, projekt będzie poddawany konsultacjom.

„Nie możemy wprowadzić w ubóstwo energetyczne dużej części społeczeństwa, więc analizujemy kwestię odpowiedniego poziomu dodatków, w zakresie urynkowienia cen i przywrócenia, przynajmniej w części, obliga giełdowego” – powiedział Motyka.

Dodał, że analiz wymaga, jakie grupy odbiorców energii powinny być chronione. Trwają prace nad ustaleniem progu dochodowego.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin podczas debaty ocenił, że do rynku trzeba wracać, bo jest najlepszym regulatorem.

„Z drugiej strony mamy aspekt społeczny i polityka regulacyjna powinna być sprawiedliwa społecznie. Jest wiele pomysłów, jak wyjść z narzędzi osłonowych. Słyszymy o dodatkach osłonowych, to dobry kierunek. (…) Mówiliśmy wielokrotnie, by stopniowo odmrażać rynek, mając na względzie aspekt społeczny" - powiedział.

Wskazał, że są dwie taryfy: za energię i za jej dystrybucję i można by np. odmrozić jedną z nich.

„Jednym z pomysłów, który przychodzi do głowy jest odmrożenie jednej z tych taryf. Przykładowo, gdyby odmrozić taryfę dystrybucyjną, spowodowałoby to wzrost rachunku o 20 proc. W części dotyczącej energii wzrost byłby bardziej istotny, na poziomie ok. 40 proc.” – powiedział prezes URE.

Jak zauważył, ceny energii na przyszły rok w kontraktach, kształtują się na poziomach istotnie niższych niż na ten rok, który jest w taryfach.

Gawin ocenił, że innym pomysłem może być zmiana okresu obowiązywania taryfy, ale wymagałoby to rozwiązań ustawowych.

„Można np. zmienić okres taryfy, przykładowo od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku. Wtedy w portfelu pojawiłyby się kontrakty z przyszłego roku, z inną, dużo niższą ceną, co by spowodowało, że cena rozliczeniowa uśredniona dla całego roku w drugiej połowie roku mogłaby być trochę niższa” – powiedział prezes URE. (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
eugeniuszt
Na pewno nie przed wyborami. za chwilę Tusk wyjdzie na mównicę i powie dzięki mojej ciężkiej pracy wywalczyłem w UE zamrożenie cen. to nie PIS to PO i Tusk. Chwała im. Jak na Białorusi.
bha
Odmrożenie cen energi chyba po to by i tak już sekretnie wysoka najwyższa nadal cenowo i % inflacyjna drożyzna detaliczna jeszcze mocniej wzrosła i docisnęła jeszcze szerzej wielu, wielu rodzinom ich budżetowo finansowgo passa, czy po to by i tak już przecież będąca w spowolnieniu i marazmie gospodarka jeszcze mocniej i szybciej Odmrożenie cen energi chyba po to by i tak już sekretnie wysoka najwyższa nadal cenowo i % inflacyjna drożyzna detaliczna jeszcze mocniej wzrosła i docisnęła jeszcze szerzej wielu, wielu rodzinom ich budżetowo finansowgo passa, czy po to by i tak już przecież będąca w spowolnieniu i marazmie gospodarka jeszcze mocniej i szybciej biznesowo i ilościowo się zamykała.A może po to by dalej wzrastały Zyski Monopolowi od lat i dekad będącym raczej i tak csły czas na sporym finansowo-zyskowym netto +!!!. Brak na to niestety więcej słów
a_niedomagalczyk
Anty-Janosik z Kaszub najchętniej odmroziłby ceny dla plebsu, a zamroził dla kapitalistów. Czy to się uda, o tym wkrótce się przekonamy.
inwestor.pl
Gawiedź myślała, że nie zapłaci za prąd ceny rynkowej. Odwilż cen prędzej czy później ich dopadnie.
zmoda
Odmrażanie cen energii i likwidacja VAT 0 wpłynie na wynik kolejnych wyborów. Jest to kara pieniężna za nieodpowiedzialność wyborców głosujących na koalicję13tego grudnia.

"Razem pokonajmy to ZŁO! *

... chodzi o inflację oczywiście.
mesten
Tak a teraz za róznice pomiędzy ceną rynkową a płaconą przez konsumenta płaci Święty Mikołaj. W to tylkowierzy odpowiedzialny i głupi wyborca PIS.
zmoda odpowiada mesten
Wyborca koalicji chce natomiast płacić za wszystko więcej, w imię ratowania planety i w imię solidarności z tymi, którzy już od dawna oszukiwani są na zachodzie, również w imię przeróżnych ideologii.
hylobiusnews
To jak to jest z tym wolnym rynkiem? Prądu nie miały sprzedawać prywatne firmy które kupują prąd na giełdzie i sprzedawać taniej?
samsza
Argentyna udowadnia, że to właśnie część prądową trzeba odmrażać, nie bać się zapowiadanego 40% wzrostu, bo wtedy część osób zacznie oszczędzać i cena powoli spadnie.
No i lepiej ludzi wyleczyć z prądożernych pomp ciepła teraz niż dopiero gdy będzie zimowa bezwietrzna noc i brak prądu.
bha
Dla kolejnych zysków Monopolu? przecież od lat są raczej wysokie i na dużym +. Niestety jest i trwa dalej na rynku sekretnie wysoka inflacyjna cenowa i % drożyzna rynkowa szczególnie mocna w detalu, a ewentualne odmrożenie cen energi tylko dodatkowo może podnieść i tak już dojne dla wielu osób ceny detaliczne i jeszcze mocniej spotęgwać Dla kolejnych zysków Monopolu? przecież od lat są raczej wysokie i na dużym +. Niestety jest i trwa dalej na rynku sekretnie wysoka inflacyjna cenowa i % drożyzna rynkowa szczególnie mocna w detalu, a ewentualne odmrożenie cen energi tylko dodatkowo może podnieść i tak już dojne dla wielu osób ceny detaliczne i jeszcze mocniej spotęgwać i tak rosnącą już u wielu zubożenie i biedę oraz wzmóc może jeszcze bardziej i mocniej coraz szersze przez wielu wiązanie co m-c finansowego w budżetach domowych końca z końcem. A i wpływ na gospodarkę i wiele w niej jeszcze istniejących firm, biznesów usług itd. raczej będzie dodatkowo motywujące je do zamknięcia!!!.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki