REKLAMA

Mniej niż połowa giełdowych firm poprawia wyniki

Ignacy Morawski2019-03-28 08:30założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-03-28 08:30
Mniej niż połowa giełdowych firm poprawia wyniki
Mniej niż połowa giełdowych firm poprawia wyniki
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Dwa dni temu pisałem o tym, że wyniki firm w Polsce rosną znacznie słabiej niż PKB w ostatnich latach. Tekst spotkał się z dużym zainteresowaniem, więc dziś uzupełniam obraz o bardzo krótką analizę wyników spółek giełdowych. Na giełdzie jest tak samo, jak w całej gospodarce. Firmy nie w pełni korzystają z fali bardzo wysokiego wzrostu PKB.

W drugiej połowie 2018 r. mniej niż 50 proc. spółek giełdowych zwiększało wyniki finansowe, mierzone jako zysk na akcję. Wprawdzie nie ma jeszcze pełnych wyników za czwarty kwartał, więc obraz może nieznacznie ulec zmianie, ale wątpliwe, by zmienił się znacząco. Kiedy spojrzymy na długi okres, zobaczymy, że ten wskaźnik – odsetek firm zwiększających wyniki – był w przeszłości mocno skorelowany z PKB. Pokazuję to na wykresie poniżej. Kiedy PKB był na szczycie cyklu, odsetek firm zwiększających wyniki sięgał 65 proc., gdy był w dołku – było to ok. 30 proc. Dziś już tak nie jest. PKB rośnie w tempie niespotykanym od dekady (biorąc pod uwagę wysokość i trwałość wzrostu), a mniej niż połowa firm zwiększa wyniki.

Paradoksalnie, obecny rok może być dla firm nieco lepszy, mimo słabszej koniunktury. Wzrost gospodarczy będzie niższy, ale firmy łatwiej dostosują się do wstrząsów, które zaskoczyły je w poprzednich kwartałach.

Na przykład, firmy budowlane, mocno reprezentowane na giełdzie, dostosowują swoją politykę przetargową do nowych cen pracy i materiałów, ograniczając liczbę nierentownych kontraktów. Firmy energochłonne powinny korzystać na niższych cenach surowców energetycznych. A firmy pracochłonne mogą łatwiej dostosować się do szoku na rynku pracy, który dla wielu był kompletnym zaskoczeniem.

Krajowe fundamenty do poprawy wyników są dobre. Główne zagrożenie to w tym momencie kondycja światowego handlu i kilku dużych rynków wschodzących.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki