REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Minister rolnictwa mówi, kiedy zacznie działać państwowa sieć sklepów

2021-11-21 09:51, akt.2021-11-22 08:14
publikacja
2021-11-21 09:51
aktualizacja
2021-11-22 08:14
Minister rolnictwa mówi, kiedy zacznie działać państwowa sieć sklepów
Minister rolnictwa mówi, kiedy zacznie działać państwowa sieć sklepów
fot. Marcin Jucha / / Shutterstock

Holding spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność, polegającą na łamaniu monopolu i zmów cenowych, jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 roku – poinformował w niedzielę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Sezon skupu owoców miękkich rozpoczyna się w czerwcu.

"Mam nadzieję, że po przejściu pełnej ścieżki legislacyjnej i prawnej ten holding, jeśli zostanie zarejestrowany, mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem owoców miękkich będzie mógł łamać monopol i zmowy cenowe" – powiedział na antenie TVP1 Kowalczyk.

MAP: Narodowy Holding Spożywczy może generować rocznie przychody na poziomie 3,2 mld zł 

Narodowy Holding Spożywczy może generować rocznie przychody na poziomie 3,2 mld zł - poinformował w komunikacie resort aktywów państwowych.

"Według analiz holding ma szansę generować przychody na poziomie 3,2 mld zł rocznie. Przyczyni się do stabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych oraz zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności. Nowy podmiot rozwinie też współpracę z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach czy współpracy z innymi spółkami Skarbu Państwa" - napisano.

W piątek w siedzibie resortu aktywów państwowych wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na rzecz tworzenia holdingu spożywczego.

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o przejęciu spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić tworzenie holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką stworzoną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które obejmie Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie, jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

pif/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
antek10
Bolszewik nigdy sie nie nauczy że państowwe zawsze bedzie gorzej funkcjonować.
samsza
Ilość wpisów Kowalczyk powiedział to lub tamto, z odzwierciedleniem na portalu, znacznie przewyższa normę, gdy poprzednio był w rządzie. Ostatnio nie ma dnia bez "złotych myśli".
lampeduza
Rada Nadzorcza - 6-8 osób po 15 000 / miesiąc. Zarząd 5 osób po 50 000 / miesiąc + premie: nam się należało! Inne, ważniejsze stanowiska jakieś 100 sztuk : wujku pamiętaj o mnie!
dermanka
Kiedy obowiązkowa nacjonalizacja gospodarstw rolnych?
next3
Do zarządzania tą siecią potrzeba tysięcy lojalnych wyznawców Jarozbawa, którzy dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom nie znaleźli pracy nigdzie indziej. Podobno tworzą już nowe listy nazwisk do spółek.
kenn
K O M U N I Z M nabiera rozpędu... na całym świecie. :P
szusz1
Kolejny moloch dla karmienia swoich powstanie a nie dla konkurencji na rynku.
Polskie Szwalnie przykładem sztandarowym, miliony wtopione, zero masek wyprodukowanych, stocznia w Szczecinie - stępka poświęcona 15mln wtopione, stępka rdzewieje, pracownicy zwolnieni, promów zero, polski samochód elektryczny, może będzie ale
Kolejny moloch dla karmienia swoich powstanie a nie dla konkurencji na rynku.
Polskie Szwalnie przykładem sztandarowym, miliony wtopione, zero masek wyprodukowanych, stocznia w Szczecinie - stępka poświęcona 15mln wtopione, stępka rdzewieje, pracownicy zwolnieni, promów zero, polski samochód elektryczny, może będzie ale nie polski bo złożony z wszystkich podzespołów zagranicznych, o CPK już nie wspomnę. Szalone pomysły nieudaczników za pieniądze podatników.
karbinadel
Sieć zacznie działać zaraz po tym, jak milionowy samochód elektryczny polskiej produkcji wyjedzie z fabryki
jarunia
Szyszko tworzył sklepy Lasów Państwowych z dziczyzną i jagódkami, ale wyszło średnio

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki