REKLAMA

Minister finansów nie spodziewa się zmian ratingu Polski po luzowaniu fiskalnym

2020-09-09 16:36
publikacja
2020-09-09 16:36
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Minister finansów Tadeusz Kościński nie spodziewa się zmian ratingu Polski po luzowaniu fiskalnym, przy perspektywie pełnego powrotu do stabilizującej reguły wydatkowej od 2022 r. - wynika z wypowiedzi Kościńskiego dla portalu Interia.

Kościński, zapytany o to czy spodziewa się zmian ratingu Polski już przy okazji zaplanowanego na piątek przeglądu oceny wiarygodności kredytowej Polski przez Moody's powiedział: "Ja bym się spodziewał, że nie będzie zmian, że ten kurs (gospodarczy - PAP) jaki przyjęliśmy bezie potwierdzony, że to jest dobry kurs. Na pewno jakiś sygnał wyjdzie, że to, co jest dobrej dla polskiej gospodarki w tym roku i przyszłym, to niekoniecznie (będzie dobre - PAP) za 3-4 lata. Myślę, że się zabezpieczyliśmy - stabilizująca reguła wydatkowa jest wyłączona w tym roku, włączamy ją w przyszłym roku, ale tylko na 50 proc., a już za 2 lata wracamy (do pełnego stosowania reguły - PAP) i to właśnie zadowoli agencje ratingowe, (...) że powinniśmy schodzić z powrotem na kurs jaki mieliśmy i to zaakceptują, że to jest powód, żeby nie zmieniać ratingu na gorsze" - powiedział Kościński.

W ubiegłym tygodniu główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę, Heiko Peters, powiedział PAP Biznes, że perspektywy powrotu na ścieżkę solidnego wzrostu ograniczają wpływ skutków pandemii na rating Polski. Agencja wyraziła oczekiwanie, że od 2022 r. Polska ponownie zacznie stosować się do krajowych i unijnych reguł fiskalnych.

Dyrektor ds. Europy Wschodzącej Fitch Ratings, Paul Gamble, powiedział w środę, że jego agencja bardzo uważnie przygląda się finansom publicznym Polski, w szczególności ścieżce długu publicznego. Dodał, że wysokość deficytu gg Polski na 2020-21, odpowiednio 12 i 6 proc. PKB, jest "dość interesująca" na tle innych państw.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

W najbliższy piątek 11 września Moody's rozpocznie jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. 25 września ocenie kredytowej Polski przyjrzy się Fitch, a 2 października S&P. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Gość jest łudząco podobny do Cyrankiewicza - przypadek?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki