Milionowe kary dla Apple'a i Samsunga za spowalnianie telefonów

Pod koniec roku wyszło na jaw, że Apple i Samsung spowalniały swoje starsze modele smartfonów ze zużytymi bateriami. Posiadacze iPhone'ów byli mocno niezadowoleni, niektórzy domagali się nawet odszkodowań wynoszących 1 bln dol. Teraz firmy doczekały się milionowych kar finansowych.

(fot. Jason Reed / FORUM)

Włoski urząd ds. konkurencji postanowił o nałożeniu milionowych kar dla obu firm. Samsung musi zapłacić 5 mln euro jako rekompensatę za celowe spowalnianie smartfonów, tyle samo wyniesie grzywna dla Apple'a, jednak dodatkowo firma z Cupertino zapłaci dodatkowe 5 mln euro za brak informacji, jak wymienić słabnące baterie w iPhone'ach.Warto przypomnieć, że Polacy musieli za "promocyjną" wymianę baterii zapłacić więcej.

Włochy nie są jedynym krajem, które podjęły jakieś kroki w tej sprawie. We Francji także trwa śledztwo, a w Stanach Zjednoczonych wytoczono pozew zbiorowy przeciwko Apple'owi.

Biorąc pod uwagę to, że Apple w sierpniu tego roku przekroczył bilion dolarów kapitalizacji, a w październiku został (znów) najcenniejszą marką świata (Samsung plasuje się na 6. pozycji) - takie kary nie sprawią obu spółkom zbyt wielkich problemów. Nie wiadomo jeszcze, czy Apple będzie się odwoływał od decyzji, jednak Samsunga poinformowało o podjęciu takich kroków.

- Satysfakcja konsumentów jest dla nas najważniejsza i zawsze staramy się zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania naszych urządzeń. Firma Samsung nie udostępniła żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu ds. Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać - podało biuro prasowe Samsunga.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
54 3 silvio_gesell

I bardzo dobrze że spowalniali, bo to daje dłuższą pracę na zużytej baterii, wydłuża ich żywotność zmniejszając ilość cyklów ładowania i podnosi stabilność urządzenia. Wymiana baterii w serwisie jest tania.

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 22 dziki_losos

Wystarczyło wyświetlić użytkownikowi pytanie: ej, chcesz spowolnić telefon, żeby zwiększyć stabilność? To byłoby uczciwe. W obecnej postaci wydaje się bardziej prawdopodobne, że spowolnienie było motywacją do aktualizacji modelu telefonu.

! Odpowiedz
9 0 silvio_gesell odpowiada dziki_losos

Tak, mogli tak zrobić, ale taniej jest zapłacić kilka milionów kary niż wyświetlić taką wiadomość, bo użytkownik pomyśli że jest to robione celowo aby zmotywować do aktualizacji telefonu.

! Odpowiedz
6 1 conr odpowiada dziki_losos

Większość użytkowników niestety nie lubi, gdy telefon ich o coś pyta, lub o czymś informuje. Stąd generalnie tendencja do podejmowania decyzji za użytkownika, i nie dzieje się to tylko w tym przypadku.

Wydaje mi się, że przy obecnym paradygmacie nie obciążania użytkownika komunikatami i automatyzacji wszystkiego, mogło to zostać wprowadzone bez żadnych szczególnych złych zamiarów, decyzją programisty nie konsultowaną z nikim.

Ciekawostka: Można pytając się użytkownika jak dużo prądu zamierza zużyć do następnego ładowania i kiedy zamierza odłączyć telefon od ładowarki zmniejszyć zużycie baterii. Nie robi się tego, bo użytkownicy sobie tego nie życzą, wolą mieć szybciej zużytą baterię niż niańczyć swój telefon. Nie informuje się użytkowników, że coś takiego byłoby możliwe. Czy to oszukiwanie użytkowników i celowe szybsze postarzanie baterii?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne