REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Milion złotych za reklamę Polski u znanego jutubera. PFN zmuszona do ujawnienia kwoty

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-03-26 08:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-26 08:00

Milion złotych miała zapłacić znanemu jutuberowi Caseyowi Neistatowi Polska Fundacja Narodowa za wizytę w Polsce i nagranie krótkiego filmu o naszym kraju. To element promocji Polski na świecie. Informację tę wywalczył w sądzie obywatel - Kamil Świątek.

Casey Neistat odwiedził Polskę w grudniu 2018 roku. Znany twórca, którego poczynania w internecie śledzi 12 mln osób, zrobił to z okazji stulecia niepodległości Polski. Wtedy to Polska Fundacja Narodowa realizowała projekt "100x100" i wziął on w nim udział. Nagrał z tej wizyty 9-minutowy film - widzimy na nim, jak odwiedza ciekawe miejsca czy rozmawia z premierem Morawieckim.

Milion złotych za reklamę Polski u znanego jutubera. PFN zmuszona do ujawnienia kwoty
Milion złotych za reklamę Polski u znanego jutubera. PFN zmuszona do ujawnienia kwoty
/ You Tube


Tuż po wizycie Kamil Świątek w ramach dostępu do informacji publicznej zapytał Polską Fundację Narodową o koszty tego przedsięwzięcia. Informację tę otrzymał dopiero teraz, 5 lat później. Dlaczego? Sprawa otarła się o sąd.

Po 1567 dniach, 2 procesach sądowych, które @Fundacja_PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek o dostęp do IP. Całkowity koszt wizyty @Casey
 w Polsce w 2018 roku to 1173894,96 zł - napisał Świątek na Twitterze.


Warto dodać, że cały koszt projektu "100x100" wynosił 12 mln zł.

Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. Została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

Przepłacone projekty - znak rozpoznawczy PFN?

Fundacja jest często krytykowana za brak skuteczności i przepłacone projekty, takie jak zakup w 2018 roku jachtu oceanicznego za 902 tys. euro. Przypomnijmy, że to PFN realizowała kontrowersyjną kampanię bilbordową o reformie sądownictwa, a ostatnio za 10 mln zł otworzyła Muzeum Ofiar Komunizmu w USA. Pracuje też nad superprodukcją o historii Polski, która jak dotąd pochłonęła 8 mln zł.

O sposób realizacji misji PFN premier był pytany podczas wywiadu w 2020 roku. Pytano go wtedy o słabość polskiego wizerunku za granicą, a także o to, że instytucje powołane do promocji tego wizerunku, takie jak Polska Fundacja Narodowa, według pojawiających się opinii, działają źle i marnotrawią pieniądze. Morawiecki przyznał, że "każdy może popełnić jakiś błąd" i że "każda instytucja musi okrzepnąć, musi nabrać rozpędu" - podkreślał.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (109)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Filmik jest tak absolutnie ujowy że ciężko w to uwierzyć. Zapraszają goscia z 12 milionową widownia w listopadzie, video pokazuje zalane deszczem i zamglone ulice (!??), riliii? NIewazne ile za to zapłacili (za mało, moze za 500 000 USD zrobiliby coś na poziomie?), poziom żenady level hard.
pstrzezek
Palarnia pieniędzy w imię panicznego „patriotyzmu” NIK powinien wkroczyć lada dzień
duzyexpert
zrobiłem podgląd tego "filmu promocyjnego" - 88% czasu to ryjec tego typa i muzak ze stocka. Plus obowiązkowy szot z drona. Cienizna, dlaczego ludzie oglądają w ogóle taki słaby KONTENT? Widzimy jak koleś ubiera się w jakieś rajtuzy w hotelu WOW
jaszczura
Lekką rączkę ma Maorawiecki do wydawania.
zoomek
Każdy może się mylić. Zapamiętaj to.
Komediant gówny milicji przemycał ukradzioną na PadlinieU broń. Nazwali go poszkodowanym.
Jak Cię złapią z koką to mów że miał być cukier albo sól i będziesz poszkodowany.
Proste jak budowa cepa!
peluquero
Gość w filmiku nie pokazuje ani kawałka Warszawy która warto pokazać, cała produkcja jest skoncentrowana na nim i mówieniu, nie można tego nazwać filmem promocyjnym. Po drugie Warszawa w lato a w zimę to jak Harvey Weinstein w garniturze i bez, pierwsza wersja da się znieść i sama się wypromuje, jeśli pokazujesz to miasto zimowo-Gość w filmiku nie pokazuje ani kawałka Warszawy która warto pokazać, cała produkcja jest skoncentrowana na nim i mówieniu, nie można tego nazwać filmem promocyjnym. Po drugie Warszawa w lato a w zimę to jak Harvey Weinstein w garniturze i bez, pierwsza wersja da się znieść i sama się wypromuje, jeśli pokazujesz to miasto zimowo-jesienną wieczorową porą to jest możliwie najgorszy moment. Na ulicy spotyka jakiegoś Dominika i ten nie wie gdzie można coś zjeść? To jest promocja?
konik_garbusek
"Harvey Weinstein w garniturze i bez" - dzięki :))))
konik_garbusek
Przeczytałem ten kometnarz ze 6 razy. Myslę ze to wpis miesiąca. Doskonały.
konik_garbusek
Cebulacy chcieliby zeby gosc jak Neistat (ktorego nie ogladam, ale widze ze ma 12 mln widownie!) zrobil promo za obiad i dziękuje, hahaha. Potem idą do restauracji w starym swetrze i się dziwią, że "tak drogo". Mentalny PRL i tyle w temacie.
zbyszek_
Przeciez to jest mis. Chodzi o te 20proc dla jonslultantow z pisu

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki