REKLAMA
Tylko u nas

Michałek: Polska gospodarka pilnie potrzebuje cudzoziemców

2021-06-11 06:58
publikacja
2021-06-11 06:58
Michałek: Polska gospodarka pilnie potrzebuje cudzoziemców
Michałek: Polska gospodarka pilnie potrzebuje cudzoziemców
/ Ministerstwo Rozwoju

Chcemy ograniczyć krótkoterminową cyrkulację pracowników z zagranicy na rzecz średnioterminowej i stałego ich pobytu w Polsce – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek w wywiadzie opublikowanym w piątek w "Rzeczpospolitej".

"Polska gospodarka wymaga obecnie ciągłego uzupełniania podaży cudzoziemców. Praktycznie codziennie otrzymujemy informacje od przedsiębiorców, którzy są zadowoleni z pracy cudzoziemców i chcieliby móc zatrudniać ich na dłużej niż obecnie. Za otwarciem polskiego rynku pracy na pracowników zza granicy, którzy mogliby pracować dłużej i na bardziej stabilnych zasadach, przemawia także to, że obecnie zajęcie znajduje u nas około miliona takich osób rocznie" - mówiła minister.

"Chcemy napisać osobną ustawę o zatrudnieniu cudzoziemców i wyłączyć te przepisy z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której obecnie się znajdują. Będziemy też przy okazji mocno reformować urzędy pracy i usprawniać procedury, tak by przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Chcemy wprowadzić wyłącznie zezwolenia na pracę cudzoziemców w miejsce obecnych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i zezwoleń na pracę cudzoziemcowi wydawanych przez różne organy – odpowiednio starostę i wojewodę. W naszych planach to starosta będzie prowadził wszystkie sprawy dotyczące nowych zezwoleń na pracę, które będą pozwalały na pracę co do zasady na okres do trzech lat, przy czym jeszcze dyskutujemy, jaki mógłby to być okres czasu" - poinformowała.

Michałek, podała też, że "pracodawca zatrudniający cudzoziemca będzie miał dostęp do specjalnego konta, z poziomu którego będzie mógł zarządzać wszystkimi kwestiami związanymi z dostępem do rynku pracy. Z kolei urzędy wojewódzkie, w których obecnie bywają spore zatory przy wydawaniu zezwoleń, staną się II instancją przy rozpatrywaniu wniosków składanych w powiatowych urzędach pracy. Dzięki tym wszystkim zmianom urzędy legalizujące zatrudnienie cudzoziemców będą bliżej pracodawców".

"Szykujemy także małą ustawę o zawieraniu i rozwiązywaniu umów drogą elektroniczną. Te przepisy mają pomóc rolnikom, gospodarstwom domowym, ale również mikroprzedsiębiorstwom w organizowaniu okazjonalnego zatrudnienia, bez zbędnych formalności, w najbardziej przystępny sposób, za pośrednictwem specjalnego, dedykowanego temu systemu. System ten m. in. umożliwi automatyczne rozliczenie ZUS oraz naliczenie należnych podatków" - poinformowała. (PAP)

oloz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (42)

dodaj komentarz
tytush
Horban leczy cudzoziemcow z pieniadze polskiego podatnika Hiv , zoltaczka , gruzlica , odra itd - taka mamy korzysc z roznoszenia zarazy przez cudzoziemcow o czym ostrzegal prezes wicepremier juz dawno W Polsce coraz więcej pracujących przybyszy zza wschodniej granicy zgłasza się do poradni z zaawansowanym HIV/AIDS, Polska na Horban leczy cudzoziemcow z pieniadze polskiego podatnika Hiv , zoltaczka , gruzlica , odra itd - taka mamy korzysc z roznoszenia zarazy przez cudzoziemcow o czym ostrzegal prezes wicepremier juz dawno W Polsce coraz więcej pracujących przybyszy zza wschodniej granicy zgłasza się do poradni z zaawansowanym HIV/AIDS, Polska na czele krajów leczących skutecznie WZW C. https://www.rp.pl/Zdrowie-/180519830-Zalewa-nas-fala-HIV-ze-Wschodu.html
gucio_222
PISowscy rasiści zablokowali napływ inżynierów i lekarzy z pontonów, a teraz płaczą. A polaczki mogłyby być tak ubogacani kulturowo jak Szwedzi czy Francuzi.
qwertas
To mamy mało ludzi na wioskach po-PGRowskich?
To mamy mało kobiet nie mogących oddać dziecko do żłobka/przedszkola by mogły pracować?
To mamy mało ludzi 50+, którzy chcą pracować ale jakimś trafem rekruterka z „młodego i dynamicznego” zespołu z Domaniewskiej nie oddzwania?
To mamy mało Polaków do ściągnięcia z zagranicy
To mamy mało ludzi na wioskach po-PGRowskich?
To mamy mało kobiet nie mogących oddać dziecko do żłobka/przedszkola by mogły pracować?
To mamy mało ludzi 50+, którzy chcą pracować ale jakimś trafem rekruterka z „młodego i dynamicznego” zespołu z Domaniewskiej nie oddzwania?
To mamy mało Polaków do ściągnięcia z zagranicy z doświadczeniem i znajomość języka jeśli pensja będzie odpowiednio wysoka?
Mamy dużo do nadrobienia i nie wiem czy poprzez ściąganie Hindusów, Benglaczyków, Lankijczyków itd. rozwiązujemy, którykolwiek z problemów wymienionych wyżej.
jenak
Super, tak trzymać. Domaniewska nie oddzwania, bo ma inne wytyczne.
marxs
jesienna eksplozja cen żywności,transportu,prądu,gazu,benzynki i kosztów mieszkaniowych zakończy waszą PISowską radosną twórczość w sprowadzaniu tzw."siły roboczej" dla zachodnich montowni chyba że im zapłacicie po te min.3-4 tys. netto tylko że za taką stawkę są chętni do pracy na miejscu a więc ściąganie gastarbajterów jesienna eksplozja cen żywności,transportu,prądu,gazu,benzynki i kosztów mieszkaniowych zakończy waszą PISowską radosną twórczość w sprowadzaniu tzw."siły roboczej" dla zachodnich montowni chyba że im zapłacicie po te min.3-4 tys. netto tylko że za taką stawkę są chętni do pracy na miejscu a więc ściąganie gastarbajterów mija się z celem
jenak
Nie poprawicie w ten sposób demografii. Żadne 500 plus tego nie rozwiąże. Polak musi mieć pewność, że będzie dla niego praca w Polsce. Pewność. Wpuszczanie do kraju, szczególnie - jak teraz - masowo ( TheEconomist) obcych zabiera mu na zawsze tę pewność.
300_pala
pewne to są śmierć i podatki a nie praca
samsza
Wyczuwam zaskoczenie w komentarzach, a przecież pis wyraźnie postulował w Odbudowie lub Ładzie 500000 nowych miejsc pracy, dla obcokrajowców właśnie.
Polska nic nie znaczy, nie stanie się tygrysem. Wszystkie zamówienia będą z łaski Niemiec lub innych potęg. To dobra koncepcja wysłać ludzi do Polski, niech ich tam pilnują, wybudują
Wyczuwam zaskoczenie w komentarzach, a przecież pis wyraźnie postulował w Odbudowie lub Ładzie 500000 nowych miejsc pracy, dla obcokrajowców właśnie.
Polska nic nie znaczy, nie stanie się tygrysem. Wszystkie zamówienia będą z łaski Niemiec lub innych potęg. To dobra koncepcja wysłać ludzi do Polski, niech ich tam pilnują, wybudują dla nich elektrownie i inne potrzebne w produkcji czy do życia media, a my będziemy tylko liczyć pieniążki.
Czemu to nie może się odbywać na Białorusi, Ukrainie, czy gdziekolwiek? Chińczycy przecież budują fabryki w Afryce.
samsza
Gdyby Polska miała szansę zostać Chinami Europy takie działania mogłyby mieć sens.
Ale tak obcokrajowcy zastaną wykorzystani do powtarzających się pogromów i wymuszaniu na władzach czegokolwiek pod tym pretekstem. To już nie będą myszy czy kornik. Nie wiem czy sama antifa i pan Gaweł dadzą radę ze skalą faszyzmu jaka będzie musiała powstać.
tytush
Dlaczego tyle osób choruje na odrę na Ukrainie?

W 2019 roku pojawiło się 33 tysiące zachorowań na odrę, a 17 tysięcy dotyczyło dzieci. Około 75 procent zakażeń pochodzi z zachodniej części kraju, która bezpośrednio graniczy z Polską.odra wrocila https://portal.abczdrowie.pl/epidemia-odry-na-ukrainie z ukrainy

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki