REKLAMA

Miasta nie radzą sobie ze zmianą przepisów w sprawie sześciolatków

2016-08-15 20:46
publikacja
2016-08-15 20:46

Możliwość pozostania sześciolatków w przedszkolach spowodowała, że dla trzylatków w wielu miastach zabrakło miejsc.

/ YAY Foto

W Poznaniu do przedszkoli nie dostało się około 900 dzieci, w Radomiu 600, w Gdańsku ponad 1000. Wszędzie to głównie trzylatki. Jeszcze gorzej jest w małych miastach. W Żyrardowie w ogóle nie utworzono grup trzylatków i nie przyjęto ich do przedszkoli publicznych.

Samorządy nie mają obowiązku zapewnienia im miejsc, ten wejdzie w życie dopiero w 2017 roku. Część dzieci znalazło miejsca w przedszkolach z dala od domu albo w niepublicznych, bo gminy starają się porozumieć się z nimi w sprawie brakujących miejsc. Część trzylatków zostanie jednak w domu.

Żłobków coraz więcej, lecz wciąż za mało

Po raz kolejny wzrosła liczba placówek, ale nadal korzysta z nich niecałe 7 proc. dzieci uprawnionych do takiej opieki.

W ubiegłym roku było nieco ponad 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym - wynika z danych GUS. Natomiast placówek było 1874 - o 269 więcej niż w roku poprzednim. Przygotowano w nich prawie 75 tys. miejsc. W rezultacie opieką żłobkową objętych było tylko 6,8 proc. maluchów. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", to wprawdzie o niemal 1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż dużo za mało. 

Z danych Ministerstwa Rodziny wynika, że niezaspokojone potrzeby dotyczą ok. 26 tys. dzieci.

Najlepsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, gdzie ponad 11 proc. dzieci przebywa w żłobkach. Najmniejszy odsetek dzieci objętych opieką żłobkową jest w biedniejszych regionach z dużym bezrobociem: woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim (ok. 4 proc.).

Liczba żłobków będzie rosnąć. Przyczynią się do tego dotacje z resortu pracy w ramach programu Maluch, na który w 2015 r. przeznaczono 151 mln zł. (PAP)

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Anna Wrzesień/dabr

mmi/

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Rodzic
Pomysł z wprowadzeniem nauczania w wieku 6 lat to rozumne posuniecie. Odwiedzam codziennie szkołę i obserwuję dzieci w tym wieku i ich pobyt w szkole. Są rozbawione, bardziej "dorosłe" samodzielne i świetnie spędzają czas . Zmiana tych ustaleń świadczy o prymitywnym rozumowaniu i jeszcze gorszym uzasadnieniu Pomysł z wprowadzeniem nauczania w wieku 6 lat to rozumne posuniecie. Odwiedzam codziennie szkołę i obserwuję dzieci w tym wieku i ich pobyt w szkole. Są rozbawione, bardziej "dorosłe" samodzielne i świetnie spędzają czas . Zmiana tych ustaleń świadczy o prymitywnym rozumowaniu i jeszcze gorszym uzasadnieniu "dobrej zmiany". Słuchając wypowiedzi Pani Minister i jej brak merytorycznej wiedzy w zakresie wczesnej edukacji- odczuwam zażenowanie i wstyd.
~Skip
Żłobek i przedszkole to nie tylko "pozbycie się dziecka na 6h", takie rozumowanie pokazuje, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Piastunka, babcia, mama, czy ktokolwiek inny nie zastąpi programu nauczania podstawowych umiejętności, współdziałania - zabawy w grupie itp. Analogicznie w domciu dziecko nie nabierze Żłobek i przedszkole to nie tylko "pozbycie się dziecka na 6h", takie rozumowanie pokazuje, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Piastunka, babcia, mama, czy ktokolwiek inny nie zastąpi programu nauczania podstawowych umiejętności, współdziałania - zabawy w grupie itp. Analogicznie w domciu dziecko nie nabierze odporności i w późniejszym wieku będzie bardziej podatne na choroby. Inną kwestią jest to, że opieka w domu w 99% przypadków prędzej czy później sprowadzi się do puszczenia w TV bajek. Tego chcesz dla swojej pociechy??
~mbbm
Rozwiązanie jest w niebieskie teczce Premierki. Tylko teczka gdzieś się zawieruszyła.
~MacGawer
Nie rozumiem dlaczego czytam sprzeczne informacje. W jednym tekście piszecie, iż 500+ powoduje masową rezygnację kobiet z pracy. W innym, że brakuje miejsc w przedszkolach. Czy matka ktora nie pracuje i zajmuje się 2 dzieci nie może w dzień opiekowac się jeszcze dwójką? Czy to kwestia przepisów? Ja krótko chodziłem Nie rozumiem dlaczego czytam sprzeczne informacje. W jednym tekście piszecie, iż 500+ powoduje masową rezygnację kobiet z pracy. W innym, że brakuje miejsc w przedszkolach. Czy matka ktora nie pracuje i zajmuje się 2 dzieci nie może w dzień opiekowac się jeszcze dwójką? Czy to kwestia przepisów? Ja krótko chodziłem do przedzkola, bo opiekowała się mną sąsiadka przy okazji opieki nad swoją wnuczką. Czy tak trudno wrocić do starego wynalazku piastunki gdy 500+ wybitnie w tym pomaga?
~DF
Opieka nad dziećmi, to nie jednodniowy piknik. Uwierz mi, że wiele mam czy tatuśków wolałoby pozbyć się latorośli choćby na te 6h bez różnicy czy pracują, czy nie ;)
~franca
Pian Minister Edukacji i Szydło wszystko przewidziały i na pewno ten problem już jest rozwiany
~zibi
Najlepiej to wszystkich od razy wyslac do pracy!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki