REKLAMA

Merkel zapowiada spotkanie z Cichanouską i omówienie sprawy Nawalnego

2020-09-30 12:10
publikacja
2020-09-30 12:10
fot. 360b / Shutterstock

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w środę, że spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatlaną Cichanouską. Dodała, że Niemcy przedyskutują z partnerami z UE udzielenie odpowiedzi Rosji ws. otrucia Aleksieja Nawalnego po otrzymaniu raportu OPCW.

"Czekamy teraz na raport OPCW [...] i potem przedyskutujemy konieczne reakcje z naszymi europejskimi partnerami" - zapowiedziała szefowa niemieckiego rządu na forum niemieckiego parlamentu.

OPCW poinformowała w połowie września, że Niemcy zwróciły się do niej o pomoc w zbadaniu domniemanego otrucia lidera antykremlowskiej opozycji zakazanym toksycznym środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

Według OPCW że zatrucie jakiegokolwiek człowieka toksycznym środkiem atakującym układ nerwowy jest traktowane jako użycie zakazanej broni chemicznej. Organizacja wyraziła wówczas gotowość pomocy każdemu państwu członkowskiemu, które się o nią zwróci.

Kanclerz Merkel zapowiedziała też swoje spotkanie z szefową białoruskiej opozycji Swiatlaną Cichanouską. Podkreśliła, że "podziwia odwagę" kobiet, które regularnie demonstrują przeciwko Alaksandrowi Łukaszence po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w ubiegłym miesiącu na Białorusi.

Merkel zaapelowała do Łukaszenki, którego wybór na szefa państwa nie został uznany ani przez Unię Europejską, ani przez Kanadę i USA, lecz jest popierany przez Moskwę, o "rozpoczęcie dialogu z narodem" i to "bez ingerencji Wschodu i Zachodu".

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas pobytu we wtorek na Litwie zaproponował międzynarodową mediację, aby zorganizować na Białorusi nowe wybory prezydenckie pod kontrolą wspólnoty międzynarodowej. Spotkał się on w Wilnie z Cichanouską. (PAP)

jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki