REKLAMA

Meksyk wymienia największych pracodawców. Zaskakujące 5. miejsce

2023-09-24 08:21
publikacja
2023-09-24 08:21

Kartele narkotykowe "zatrudniają" w tym kraju więcej osób, niż największa sieć handlowa Bimbo i są piątym "pracodawcą" w państwie - podało w najnowszym, wrześniowym numerze wydawane w Meksyku czasopismo naukowe "Ciencias".

Meksyk wymienia największych pracodawców. Zaskakujące 5. miejsce
Meksyk wymienia największych pracodawców. Zaskakujące 5. miejsce
fot. Jesus Bustamante / / FORUM/Reuters

W ocenie eksperta policyjnego Rafaela Prieto-Curiela, który dokonał analizy danych dotyczących werbunku do gangów narkotykowych, zabójstw, zaginięć i aresztowań w latach 2012-22, liczbę osób pozostających w służbie organizacji przestępczych można ocenić na 160-175 tys. Prieto-Curiel był autorem raportu opublikowanego na łamach "Ciencias".

Meksykańskie kartele narkotykowe tracą średnio dwustu ludzi w ciągu tygodnia na skutek zabójstw podczas walk między konkurującymi ze sobą gangami oraz starć z siłami bezpieczeństwa i aresztowań. W ciągu ostatniej dekady organizacje przestępcze straciły w ten sposób 37 proc. swoich członków, a jednocześnie zwerbowały w celu uzupełnienia strat 19,3 tys. nowych "żołnierzy".

Dla największych meksykańskich karteli narkotykowych, do których należą Sinaloa i Jalisco Nueva Generacion, "pracuje" obecnie 115 tys. osób, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat utraciły one 50 tys. swoich członków, a skala przemocy w kraju nadal rośnie.

Według autorów cytowanego raportu kartele narkotykowe rekrutują od 350 do 370 "żołnierzy" tygodniowo, chociaż większość werbowanych osób nie dołącza do tych organizacji z własnej woli.

Na przykład kartel narkotykowy Jalisco Nueva Generacion ogłaszał w ostatnich latach w mediach "nabór urzędników" wśród mężczyzn od 17. do 25. roku życia. Gdy kandydat podczas "szkolenia" zorientował się, do czego jest wdrażany, było już za późno. Te "zajęcia" obejmowały m.in. naukę posługiwania się nowoczesną bronią i technik walki.

Tym, którzy mimo wszystko postanawiali się wycofać, grożono zazwyczaj zemstą na członkach najbliższej rodziny.

Według badań przeprowadzonych przez "Ciencias", wskutek działań policji bądź w starciach z konkurencyjnymi gangami traci tygodniowo życie 120 "żołnierzy" meksykańskich karteli narkotykowych.

Od 2012 do 2020 roku ich straty wyniosły 77 proc. stanu osobowego. W ciągu ostatnich 10 lat w wyniku działań policji i wojska zginęło 55 tys. tych gangsterów.

W 2021 roku meksykańskie kartele narkotykowe zwerbowały ponad 19 tys. nowych "żołnierzy", natomiast 6,5 tys. osób straciły w starciach z policją i wojskiem. 

ik/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
xqwztsa
Coś złego było w tym, że Meksyk nie spełnia definicji państwa, że to usuwacie? Skargi do twórców encyklopedii proszę składać, lamusy. Ewentualnie skarżyć się do Meksyku, że nie kontroluje swojego terytorium, drogi moderatorze bezmózgi. :)
monuz
"zorientował się, do czego jest wdrażany, było już za późno" = to program szkolenia meksykańskich urzędników przewiduje wyrywanie paznokci, strzelanie w tył głowy, metody zaspawania paczek w zbiornikach paliwa, że się nie zorientowali?
porsche550
Argumentem sądów przeciw legalizacji narkotyków jest że ćpuny popełniają przestępstwa żeby zdobyć kasę na narkotyki albo w wyniku niepoczytalności , chociaż i tak odpowiadają jak poczytalni . Gdyby tak zalegalizować handel i produkcje narkotyków to i tak można ścigać popełniających przestępstwa ale odpadłoby ściganie dealerów i producentów Argumentem sądów przeciw legalizacji narkotyków jest że ćpuny popełniają przestępstwa żeby zdobyć kasę na narkotyki albo w wyniku niepoczytalności , chociaż i tak odpowiadają jak poczytalni . Gdyby tak zalegalizować handel i produkcje narkotyków to i tak można ścigać popełniających przestępstwa ale odpadłoby ściganie dealerów i producentów , ta ciągła walka z wiatrakami .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Zastanawia tylko owczy pęd masy ludzi, którzy z tego nic nie mają, oprócz idolów w których są wpatrzeni jak w obrazek. Widocznie ciągłe straszenie wzmaga chęć istnienia patrona.
A ci wszyscy ludzie nowej specjalnej kasy, czy w Polsce, czy w UE, czy w Meksyku, to zwykli cebularze, jak wszyscy inni ludzie. Bez tych milionów wyznawców
Zastanawia tylko owczy pęd masy ludzi, którzy z tego nic nie mają, oprócz idolów w których są wpatrzeni jak w obrazek. Widocznie ciągłe straszenie wzmaga chęć istnienia patrona.
A ci wszyscy ludzie nowej specjalnej kasy, czy w Polsce, czy w UE, czy w Meksyku, to zwykli cebularze, jak wszyscy inni ludzie. Bez tych milionów wyznawców "król jest nagi".
darius19 odpowiada samsza
oprocz oczywiscie rosji - prosze trolla

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki