REKLAMA

Materiały budowlane coraz droższe. "Ceny nieruchomości muszą wzrosnąć"

2021-11-15 14:03
publikacja
2021-11-15 14:03
Materiały budowlane coraz droższe. "Ceny nieruchomości muszą wzrosnąć"
Materiały budowlane coraz droższe. "Ceny nieruchomości muszą wzrosnąć"
fot. UnknownLatitude Images / / Shutterstock

Ceny styropianu, wykorzystywanego w budownictwie, wzrosły w ciągu roku o 120 proc., a wełny elewacyjnej o 90 proc. - wynika z analizy przygotowanej przez Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji (SWE).

SWE w swojej analizie podało, że w listopadzie 2020 r. metr sześcienny styropianu kosztował 100 zł. Teraz za ten sam styropian trzeba już zapłacić 220 zł, oznacza to wzrost o 120 proc. Zdaniem ekspertów SWE ta tendencja się utrzyma, ponieważ na rynku wciąż brakuje polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu.

Jak informuje SWE, równie wysokie stawki osiągnęła wełna elewacyjna, której cena w ciągu roku wzrosła o 90 proc. i teraz jej metr kwadratowy (gr. 15 cm) kosztuje 58,5 zł. Ponadto na dostawę wełny trzeba czekać nawet dwa miesiące. To z kolei, według analizy SWE, będzie się przekładać na opóźnienia w realizacjach i wyższe koszty poniesione przez wykonawców, które finalnie mogą spaść na inwestora.

"Lawinowo rosną ceny materiałów budowlanych. Karuzela podwyżek nie tylko utrudnia działalność firm budowlanych. Ostatecznie uderzy w odbiorcę końcowego, bo cena za metr kwadratowy nowych nieruchomości musi wzrosnąć" - napisano w analizie.

"Wcześniejsze wzrosty cen na rynku budowlanym pokazały, że najwięcej traci odbiorca końcowy. Firmy budowlane realizujące długie kontrakty marżą muszą pokryć różnice pomiędzy złożoną ofertą a aktualnymi cenami na rynku. W konsekwencji drożeją inwestycje i rośnie cena za metr kwadratowy mieszkania czy nieruchomości komercyjnej" - dodano.

Według prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji Grzegorza Tomaszewskiego skoki cenowe są tak duże, że firmy zaczynają robić zapasy, bo nikt nie wie, ile ten sam produkt będzie kosztował za miesiąc. Podkreśla, że rok temu ceny materiałów budowlanych też rosły, ale z dynamiką dwukrotnie niższą niż inflacja.

Dodaje on, że obecnie na materiały i surowce do produkcji materiałów budowlanych czeka się średnio od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
julekmat
Ceny szybują a ja się przymierzam do ocieplenia domu. Namiary na skład może ktoś rzuci gdzie mają dobre ceny, szukam termonium szarego od termoorganiki, ktoś coś:)
monia00
Nam mimo rosnących cen udaje się wszystko dobrze zorganizować - pomaga nam ekipa Budo Dekoracja, która dobiera dla nas najlepsze rozwiązania.
jpelerj
Sprzedawcy piszą, że ceny muszą wzrosnąć. Zawsze tak jęczą, bo chcą skroić klienta. A teraz inwestycje przysiadły, zostało jedynie budownictwo indywidualne i zima, więc popyt siada. Tak zachęcaja do kupowania teraz, w drożyźnie, na zapas "bo może być drożej". A na wiosnę pewnie potanieje. Jak to zwykle Sprzedawcy piszą, że ceny muszą wzrosnąć. Zawsze tak jęczą, bo chcą skroić klienta. A teraz inwestycje przysiadły, zostało jedynie budownictwo indywidualne i zima, więc popyt siada. Tak zachęcaja do kupowania teraz, w drożyźnie, na zapas "bo może być drożej". A na wiosnę pewnie potanieje. Jak to zwykle reklama w handlu.
petrolnuts
Na szczęście teraz każdy dom musi być obowiązkowo ocieplony styropianem - którego sami nie umiemy wyprodukować. Więc jeśli chcemy jeszcze budować jakieś nowe domu to musimy płacić Chińczykom ile zechcą.
po_co
Jak to jest, że dawniej nasi dziadkowie albo i pradziadkowie stawiali swoje domy z tego co udało się im zdobyć (włącznie z gruzem z kopalń i żwirowni), nie było przepisów budowlanych, domy w większości były budowane własnymi siłami, a stoją po dzień dzisiejszy.
W miastach jest to rzadszy widok ale na wsi czy na
Jak to jest, że dawniej nasi dziadkowie albo i pradziadkowie stawiali swoje domy z tego co udało się im zdobyć (włącznie z gruzem z kopalń i żwirowni), nie było przepisów budowlanych, domy w większości były budowane własnymi siłami, a stoją po dzień dzisiejszy.
W miastach jest to rzadszy widok ale na wsi czy na terenach górskich nie problem znaleźć 150 letnie domy w doskonałym stanie.

Dzisiaj prawo reguluje dosłownie wszystko, włącznie ze śladem węglowym generowanym przez robotników, a domy nie dość że są marzeniem dla ludzi o ponadprzeciętnych dochodach to jeszcze w czasie budowy zaczynają się, pisząc kolokwialnie, sypać?
jsunday
Popyt na mieszkania spada, ceny muszą spaść.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Raczej podatki górę to i ceny w górę. Wytłumaczcie ludziom dlaczego coś jest drogie a nie piszecie tylko "to jest drogie" "tamto jest drogie"
demeryt_69
Dobre, hehe - taki to 'portal' :)

jenak
Widziałam taką akcję. Kupiłam ok. 2 miesiące temu plafon 3 spotowy na wyprzedaży, za 30 zł. Pomyślałam, przyda się, kupuję. W czasie weekendu widzę tam sam plafon i oczom nie wierzę (ten sam sklep budowlany, duży, znany). Plafon kosztuje 98 zł, przecena ze 148 zł.

I mamy inflację...

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki