Mastalerek: Prezydent z pewnością zaproponuje dwie zmiany

Zdaniem Marcina Mastalerka z PiS, nowy prezydent z pewnością będzie chciał jak najszybciej spełnić dwie pierwsze obietnice: dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku.

Andrzej Duda
Andrzej Duda (FORUM)

Jak powiedział polityk, członek prezydenckiego sztabu wyborczego, dzisiejszy gość w radiowej Jedynce, parlament powinien w obecnej sytuacji współpracować z prezydentem. Według Marcina Mastalerka, poparcie jakie otrzymał Andrzej Duda, to też głos za zmianami w systemie emerytalnym.

Poseł PiS pytany podkreślił, że na zwycięstwo Andrzeja Dudy pracował cały sztab, który odpowiada za sukces swoją ciężką pracą. Dodał, że sztab pracował bez wewnętrznych konfliktów.

Mastalerek powiedział, że w związku z wyborem, Andrzej Duda z pewnością zawiesi członkostwo w PiS. Nowy prezydent - jak dodał - nie podjął jeszcze decyzji w sprawie składu swojej kancelarii.

iar/SD/nyg/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~oburzony

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~lel

wolałbym, żeby nie walczył od początku z rządem, dlatego moim zdaniem pierwszym krokiem prezydenta powinno być walka z nadmiernym deficytem, a po jego zlikwidowaniu niech spełnia życzenia wyborców. Co Meksyk chcecie mieć tutaj ? B o chyba nie bolszewicką rewolucję ?

! Odpowiedz
0 4 ~posel

Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.
W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!!!!

4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!

6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

7.Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska. Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł. W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.

9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Tymczasem w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata, kwotę wolną od podatku podniesiono. W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dol. .W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)

11.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł. BRAWO POSŁOWIE. Tworzycie prawo dla narodu ale odrębne dla SIEBIE i swoich żołądków.

ww. to komentarze z Internetu.

Czy zatem rządy polityków, ekonomistów, sędziów, prokuratorów i postkomunistów, tych po OKRĄGŁYM STOLE, są w interesie POLAKÓW czyli własnego narodu ???
Czy tylko we własnym i swoich rodzin interesie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~daffa

W naszym kraju jest miejsce zarówno na kwotę wolną od podatku jak i obniżkę wieku emerytalnego. Trzeba tylko zacząć ściągać te cholerne podatki od każdego po równo, a nie tylko od części. O tym trzeba zacząć głośno mówić!!

! Odpowiedz
4 4 ~rer

Rząd presji nie wytrzyma, posypią się socjale i podwyżki, taki festiwal spełnionych obietnic. Efekt końcowy - powrót do procedury nadmiernego deficytu, zamrożenie płac i wyższe podatki, które będzie wprowadzała "nowa" ekipa po wyborczym cyrku w maglu codziennej miałkości.

! Odpowiedz
6 18 ~hm

Chyba gorzej niż z Bronisławem K. już nie może być, bo to jest (była) marionetka do kwadratu.

! Odpowiedz
0 0 ~herbatnik

wlos sie jezy gdy czytam te populistyczne wypociny.. dziwne jest to ,jak chetnie rozne dziadkin chca ,zyc na koszt przyszlych pokolen..jak nie ma to nie ma..porownania z krajami od nas o wiele bogatszymi sa bez sensu...to ta sama mentalnosc ,ktora chwali sobie epoke Gierka..tez bylo super fajnie..nagle pojawilo sie pare gadzetow i wszyscy czuli sie byczo...niedawno splacilismy ostatnia rate..tego postepu na kredyt...teraz przezra fundusze z unii a po latach okarze sie ,ze wina Tuska...Polsce potrzebny jest facet z jajami ,ktory pogonilby tych roszczeniowych nieudacznikow...jezeli ktos ,pracuje w kopalni i mu za ciezko niech robi mature i idzie do biura...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Hhuystt

Kiedyś po obiecywało ze po-da !
Teraz PiS mowi ze pis- !

! Odpowiedz
9 4 ~daro

Pewnie pozyczy od Jara

! Odpowiedz
5 4 ~daro

Ciekawe czy dodrukuje pieniedzy czy zabierze politykom aby dac emerytom

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.