REKLAMA

Marek Gaszyński członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Radia

2005-10-19 10:36
publikacja
2005-10-19 10:36
Dziennikarz muzyczny Marek Gaszyński został członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Radia.

Marek Gaszyński swoją karierę rozpoczynał w 1958 roku, gdy tuż po maturze zgłosił się (wraz ze swoim kolegą szkolnym Witoldem Pogranicznym) do Rozgłośni Harcerskiej. Tam zaczął prezentować nieznaną wówczas w Polsce amerykańską muzykę jazzową i rozrywkową, głównie Charli Parkera i Louisa Armstrona. Potem obaj młodzi ludzi przygotowywali cotygodniowe audycje. Na początku lat 60-tych obaj przenieśli się do Programu 3 Polskiego Radia, gdzie zostali dostrzeżeni i docenieni przez dyrektora Stanisława Stampfla. Jego pierwszym bezpośrednim szefem był Mateusz Święcicki - znakomity muzyk, kompozytor i krytyk muzyczny. Tam Gaszyński - jak sam wspomina - spotkał się z twórczą, inspirującą atmosferą. W "Trójce" pracował do stanu wojennego, a po weryfikacji przesunięto go do Programu 2. Pracował tam do roku 1991, po czym przeniósł się do Redakcji Muzycznej "Jedynki", z którą to anteną związany jest do dziś.

Jego przyjaciele: Seweryn Krajewski, Czesław Niemen i Wojciech Korda zachęcili go do pisania tektów piosenek. Gaszyński ma w swoim dorobku tak znane piosenki, jak: "Nie zadzieraj nosa", "Jesień idzie przez park", "Sen o Warszawie", "Barwy jesieni", "Klęcząc przed tobą" i wiele innych przebojów. Ostatnio pisał dla "Budki Suflera" i Andrzeja Cierniewskiego, z którym również się przyjaźni.

Latem 2004 roku Marek Gaszyński obchodził w klubie muzycznym "Tygmont" swoje 65 urodziny i 46-lecie pracy przed mikrofonem. Jest też autorem kilku książek poświęconych muzyce i jej twórcom.

IAR/BD
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki