REKLAMA

Malezja ma najstarszego premiera na świecie

2018-05-10 17:22
publikacja
2018-05-10 17:22

Dotychczasowy przywódca opozycji w Malezji Mahathir Mohamad został w czwartek zaprzysiężony na premiera. Uroczysta ceremonia w Kuala Lumpur kończy okres niepewności po wyborach, w których opozycja nieoczekiwanie wygrała z rządzącym od 60 lat Frontem Narodowym.

/ fot. Lai Seng Sin / FORUM

Jest to - jak podkreśla agencja dpa - pierwsza pokojowa i demokratyczna wymiana władzy w Malezji, odkąd kraj wybił się na niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1957 roku.

Mahathir został zaprzysiężony na urząd w obecności malezyjskiego króla, Muhammada V. Wcześniej polityk złożył wizytę w siedzibie monarchy, który powierzył mu misję utworzenia rządu po otrzymaniu wyników wyborów parlamentarnych.

92-letni Mahathir, który został najstarszym szefem rządu na świecie, zadeklarował, że będzie działał na rzecz narodowego pojednania. "Nie chcemy zemsty. Chcemy przywrócić prawo i porządek" - podkreślił.

Mahathir, nestor malezyjskiej polityki, kierował krajem jako premier przez ponad dwie dekady, w latach 1981-2003. Pod jego rządami Malezja rozwinęła się gospodarczo, ale kraj kierowany był twardą ręką. Po wyborczej wygranej Mahathir obiecał renegocjację niektórych umów z Chinami oraz wycofanie wprowadzonego przez Front Narodowy podatku od towarów i usług.

Na stanowisku premiera Mahathir zastąpił Najiba Razaka, którego przez lata sposobił na swego następcę. Przeciw dawnemu protegowanemu zwrócił się po skandalu korupcyjnym z udziałem Najiba; założył wówczas własną partię i dołączył do opozycyjnej koalicji Sojusz Nadziei.

Mimo pewnych utrudnień w prowadzeniu kampanii wyborczej czteropartyjny Sojusz Nadziei w środowych wyborach zdobył - według oficjalnych danych - 115 mandatów, co daje mu jednoznaczną większość w 222-miejscowej Izbie Posłów, niższej izbie parlamentu. Front Narodowy uzyskał tylko 79 mandatów. W czwartek, po wielu godzinach, Najib oświadczył, że uznaje wynik wyborów.

Utrata władzy przez Front Narodowy jest wydarzeniem bez precedensu w historii Malezji. Jak wskazują eksperci, tegoroczne wyborcze zwycięstwo opozycji spowodowane jest głównie wzrostem kosztów utrzymania wśród mieszkańców kraju oraz skandalem korupcyjnym z udziałem Najiba, w którym zdefraudowano miliardy dolarów z państwowego funduszu inwestycyjnego.

W zamian za miejsce na czele dotychczasowej opozycji Mahathir zgodził się, że po dwóch latach zajmowania stanowiska premiera odda władzę Anwarowi Ibrahimowi. Rywalizacja tych dwóch polityków przez prawie 20 lat kształtowała malezyjską scenę polityczną. Ibrahim był również protegowanym Mahathira, ale w 1999 roku został usunięty ze stanowiska wicepremiera i uwięziony pod zarzutem sodomii i łapówkarstwa. Obecnie Ibrahim znów przebywa w więzieniu; konsekwentnie uznaje, że zarzuty mu stawiane są motywowane politycznie.(PAP)

akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki