REKLAMA
QUIZ

Małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

2019-06-25 13:08
publikacja
2019-06-25 13:08

Rząd przyjął we wtorek tzw. pakiet prosumencki, zawarty w projekcie noweli ustawy o OZE autorstwa ME. Pakiet rozszerza status prosumenta na małe i średnie firmy - poinformowało PAP Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

fot. Mike Blake / / FORUM

Oznacza to, że będą one mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach, a także korzystać z systemu opustów - podkreślił resort.

Pakiet prosumencki to efekt prac międzyresortowego zespołu ds. programu Energia Plus, kierowanego przez minister Jadwigę Emilewicz. Zgodnie z projektem status prosumenta będą mogły też uzyskać spółdzielnie działające na terenach wiejskich, które w największym stopniu zagrożone są ubóstwem energetycznym. Jak wyjaśnił resort, rozwiązanie to wprowadza realne zachęty do zrzeszania się lokalnych społeczności w formie spółdzielni lub spółdzielni rolników.

"Przyjęcie przez rząd pakietu prosumenckiego to kolejny krok na naszej drodze do zwiększania roli OZE w polskiej energetyce. Pakiet realizuje jeden z celów, które postawiliśmy sobie w ogłoszonym w styczniu programie Energia Plus. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli być prosumentami. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. Liczę na to, że nasze regulacje staną się silnym impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. To z kolei poprawi jakość naszego powietrza. Przyjęty dziś projekt to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki, bez szkody dla polskiej gospodarki" – mówi PAP minister Jadwiga Emilewicz.

Pakiet prosumencki przewiduje m.in.: wprowadzenie nowej definicji prosumenta energii odnawialnej i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej - prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW) - a także objęcie tak zdefiniowanych prosumentów systemem opustów. Opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji.

"Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Nadwyżki będą mogli +magazynować+ w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne" - wyjaśnia MPiT.

Pakiet przewiduje też rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co ma umożliwić korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców. A także rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW.

Inne rozwiązanie to wprowadzenie możliwości lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne.

Pakiet przewiduje też zobowiązanie ministra ds. energii oraz ministra do spraw gospodarki do wydania, w porozumieniu, rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe zasady i procedurę przyłączania do sieci mikroinstalacji należących do prosumentów, jak również zakres i zasady bilansowania oraz rozliczeń z prosumentami. 

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
nowerozdanie
jakieś szersze informacje od kiedy to?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki