REKLAMA

Macierewicz: Polska wystosowała zapytanie o ofertę na zestawy Patriot

2016-09-06 14:05
publikacja
2016-09-06 14:05

Polska wystosowała do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie zestawów obrony powietrznej Patriot - poinformował we wtorek w Kielcach szef MON Antoni Macierewicz. Powiedział, że chodzi o zakup ośmiu zestawów.

Macierewicz: Polska wystosowała zapytanie o ofertę na zestawy Patriot / fot. Krystian Maj / FORUM

MON chce pozyskać przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła". W kwietniu 2015 r. ówczesny rząd przyjął rekomendację MON do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot produkowanych przez firmę Raytheon.

We wtorek, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister powiedział dziennikarzom, że w zapytaniu (ang. Letter of Request) mowa jest o ośmiu zestawach Patriot, przy czym dwa miałyby zostać dostarczone do 2019 r. w konfiguracji pomostowej. Pozostałych sześć miałoby trafić do Polski po 2020 r. i mieć dookólne radary, których obecnie używane zestawy Patriot nie posiadają.

Macierewicz zaznaczył, że nie jest to jeszcze podpisanie kontraktu. Nie podał też wartości przyszłej umowy.

Na początku lipca Macierewicz powiedział PAP, że Raytheon zgodził się, by ponad 50 proc. wydatków MON w programie "Wisła" trafiło do polskich podmiotów. Minister uznał to wtedy za przełom w negocjacjach.

Głównym partnerem Raytheona miałaby być państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa. W lipcu obie firmy podpisały list intencyjny w sprawie rozszerzenia współpracy. (PAP)

brw/ ral/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~pis-dzielce
na pewno nasz minister nakaże nazwać ten system Jarosław albo Lech. Patriot to tak mało swojsko jakoś. Ewentualnie proponuje inne nazwy np Brzoza lub Mgła
~Emce
Jak widze jak sie znaja na prawie to chyba ktos nas niezle wy$
~Pan
Powinnismy kupic rosyjskie systemy S300 lub S400 a nie jakies wyrzutnie nie powiazane z niczym.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki