MON: system obrony powietrznej może kosztować 30-50 mld zł

System obrony powietrznej średniego zasięgu może kosztować 30-50 mld zł, warunkiem zawarcia kontraktu będzie zapewnienie offsetu - zapowiedzieli w czwartek przedstawiciele kierownictwa MON.

Minister spraw zagranicznych Antoni Macierewicz
Minister spraw zagranicznych Antoni Macierewicz (fot. Krystian Maj / FORUM)

Szef resortu Antoni Macierewicz, wiceminister Bartosz Kownacki, przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia, biura umów offsetowych MON i Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapoznali komisje sejmowe ze stanem realizacji programu Wisła, zakładającego zakup baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W ubiegłym tygodniu w czasie kieleckich targów zbrojeniowych Macierewicz poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego (Letter of Request) do amerykańskiej firmy Raytheon, dostawcy zestawów Patriot; MON wysłało też pytanie do amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum MEADS.

System Patriot został wybrany w kwietniu ub.r. do dalszych negocjacji w trybie międzyrządowym. O tej decyzji rządu PO-PSL poinformował prezydent Bronisław Komorowski. W postępowaniu uczestniczyły Raytheon, MEADS i francuskie konsorcjum Eurosam oferujące system SAMP/T.

Wg Macierewicza ta deklaracja utrudniła negocjacje rządowi Beaty Szydło, który "musiał podjąć daleko idące kroki, by nie znaleźć się w sytuacji, gdy druga strona mogłaby dyktować warunki. "W tym, co podaliście dziś, weszliście w konfigurację, którą macie na biurku - replikował Czesław Mroczek (PO), który był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za programy zbrojeniowe.

Kownacki powiedział, że ze względu na kurs dolara i wymagania stawiane przez stronę polską system może kosztować 30-50 mld zł.

Macierewicz powtórzył, że udało się wynegocjować korzystniejsze niż poprzednio deklaracje dotyczące transferu technologii i offsetu; przypomniał, że 50 proc. wartości kontraktu ma przypaść na zamówienia składane w polskim przemyśle. Zaznaczył, że jednym z warunków negocjacji jest zobowiązanie do offsetu.

Wg Kownackiego może on objąć włączenie polskich zakładów w szerszą obsługę myśliwców F-16. Macierewicz poinformował, że rozmawiał z prezesem korporacji Raytheon i uzyskał zapewnienie, że weźmie ona całkowitą odpowiedzialność za ofertę offsetową (elementy systemu Patriot pochodzą od innych producentów).

"Uznaliśmy za niedopuszczalną sytuację, gdy negocjujemy tylko z jednym partnerem, nawet gdy jest tak zasłużony i wybitny jak Raytheon - powiedział Macierewicz. Dodał, że Patriot to system znany, sprawdzony, używany przez 13 państw, ale i nie wolny od wad; MEADS natomiast to "system bardzo nowoczesny, ale mający tę słabość, że nigdzie jeszcze niezweryfikowany.

"Wystosowanie dwóch listów równolegle to dobra i odważna decyzja, niezależnie, kto będzie rządził, kiedy ostatni zestaw przyjdzie do Polski - ocenił przewodniczący komisji Michał Jach (PiS).

Zapytanie ofertowe dotyczy warunków dostawy ośmiu zestawów: do roku 2019 dwóch baterii w obecnie dostępnej konfiguracji z radarem sektorowym oraz sześciu wyposażonych już w radar o polu obserwacji 360 st. - po roku 2020.

Zestawy Patriot, którymi jest zainteresowana Polska, mają być też wyposażone w IBCS - nowo opracowany system umożliwiający łączenie różnych środków rozpoznania i walki, w który mają zostać wyposażone wojska lądowe USA.

Modernizacja obrony powietrznej i wypracowanie zdolności do zwalczania pocisków balistycznych to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju. (PAP)

brw/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~PATRIOT

Dobry pomysł, ale prościej by było kupić kilka bomb atomowych od Pakistanu za te 40 Miliardów tj. 10 MLD $, niedawno Arabia Saudyjska kupiła od Pakistanu 6 bomb atomowych a w mediach cicho sza na ten temat, tylko głośno o konwencjonalnych siłach zbrojnych i wydatkach z tym związanych.

! Odpowiedz
3 0 ~gta

Zamiast wydać 25 miliardów na 500+ dla pijaczków i nierobów powinno się natychmiast kupić zestawy !!!!!!!!!!

! Odpowiedz
2 6 ~gdyby

gdyby 1/3 tych pieniędzy przeznaczyć na badania naukowe dla naszych specjalistów w zbrojeniówce to polskie "PATRYOTY" byłyby o wiele wiele lepsze. No ale my POlacy zawsze szwagrom wolimy kieszeń zapełnić i sami G mieć....

! Odpowiedz
1 2 ~zez

nie ośmieszaj się - badania i rozwój kosztowałyby pewnie 10-50 razy więcej niż kupienie gotowego produktu. Co jest tańsze - kupić gotowy samochód czy go zaprojektować?

! Odpowiedz
4 5 ~rewelka

Wysłuchałem posiedzenie komisji sejmowej w tej sprawie i jest super. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Technologia półprzewodników GaN czyli wybudowanie fabryki w Polsce, produkcja rakiet Stunner dla Narwi (czyli 11 baterii), produkcja rakiet patriot PAC-2 GEM-T, wszystkie wyrzutnie produkowane w Polsce, IBCS, radar 360 stopni, najpierw podpisanie offsetu dopiero potem umowy. Jednym słowem REWELACJA!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~antyidiot

tak powiedz to swoim dzieciom i wnukom że mają za to zapłacić - za coś co polakom nie jest do niczego potrzebne - rosjanie już tu byli kokosów nie zbili i nie zamierzaja

! Odpowiedz
3 1 ~PATRIOT odpowiada ~antyidiot

a ty powiedz swoim dzieciom że będą do końca życia płacić za Euro, Stadiony i rozsypujące się obiekty sportowo kulturalne, takie jak Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki, Teatr Capitol, Hydropolis i wiele wiele innych kompletnie nieprzydatnych wybudowanych za czasów PO teraz zwanej Nowoczesną. A silna armia to fundament każdego państwa, wiem że Rosja a prawdopodobnie i Niemcy posiadają broń atomową ale od czegoś trzeba zacząć modernizację armii, warto by było kupić kilka bomb atomowych od takiego Pakistanu który nie tak dawno sprzedał 6 pocisków z głowicami atomowymi Arabii Saudyjskiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~mar

Antek ministrem MSZ ?

! Odpowiedz
8 6 ~aaaaa

Wydać 10 miliardów na badania i rozwój - a mielibyśmy własny unikalny najlepszy sprzęt. Ale - PiS wyprowadza pieniądze z Polski do Stanów. Komu płacą i za co?

! Odpowiedz
1 1 ~rjjuyrujyu

skąd info, że byłby najlepszy? i ile by to trwało? peowcu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil