REKLAMA

MLP Group zakłada, że w ciągu dwóch lat podwoi powierzchnię magazynową (wywiad)

2014-12-09 10:33
publikacja
2014-12-09 10:33

MLP Group zakłada, że w ciągu dwóch lat podwoi swoją powierzchnię magazynową wobec ok. 360 tys. m kw. obecnie. W tym roku spółka podpisała już umowy na budowę i wynajem kolejnych 200 tys. m kw. i negocjuje kolejne duże kontrakty - poinformował PAP Radosław Krochta, prezes MLP.

"Patrząc na podpisane umowy, prowadzone negocjacje i sytuację rynkową, wierzymy, że w ciągu dwóch lat podwoimy naszą powierzchnię magazynową i tym samym szybciej zrealizujemy cele założone w prospekcie emisyjnym" - poinformował w rozmowie z PAP Krochta.

Spółka zadebiutowała na GPW pod koniec października 2013 r. Dysponowała wówczas 350 tys. m kw. powierzchni magazynowej i w ciągu czterech lat planowała ją podwoić.

Obecnie MLP ma ok. 360 tys. m kw. wybudowanej powierzchni magazynowej. Krochta poinformował, że do końca roku powiększy się ona o kilkadziesiąt tysięcy m kw.

W tym roku spółka podpisała już umowy na budowę i wynajem kolejnych 200 tys. m kw., w tym ponad 120 tys. m kw. dla sieci handlowych: Merlin.pl, Małpka Express i Czerwona Torebka oraz ok. 45 tys. m kw. dla sieci Piotr i Paweł. Do końca roku MLP może jeszcze podpisać umowy na kilkanaście tys. m kw. powierzchni.

Spółka negocjuje także kolejne duże kontrakty.

"Zakładamy, że w I połowie przyszłego roku zamkniemy co najmniej dwie duże umowy, porównywalne pod względem powierzchni do tych podpisanych. Obiekty te miałyby powstać na terenie naszych dotychczasowych parków. Wszystkie te umowy przełożą się w sposób istotny na zwiększenie naszych aktywów netto" - poinformował Krochta.

Spółka posiada obecnie parki: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Tychy, MLP Poznań, MLP Bieruń oraz MLP Lublin, którego budowa ruszyła w tym roku.

"W Lublinie skończyliśmy już jeden budynek na 10 tys. m kw., który praktycznie przekazaliśmy klientowi. Rozmawiamy intensywnie o wynajmie kolejnych powierzchni. Jeśli nie uda się podpisać umowy przedwstępnej jeszcze w tym roku, to postaramy się to zrobić w I kwartale przyszłego roku" - powiedział Krochta.

"Coraz więcej inwestorów, którzy pierwotnie chcieli ulokować swój biznes na Ukrainie lub dalej na Wschodzie, patrzy na Lublin. Koszty pracy są tu niższe niż w centrum, czy na zachodzie Polski" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka przesunęła rozpoczęcie realizacji parku MLP Wrocław na I kwartał 2015 r.

"Rozważamy tam m.in. projekt spekulacyjny na 10-20 tys. m kw. Rozmawiamy z potencjalnymi klientami i rozpoczęcie budowy jeszcze przed podpisaniem umowy wydaje się bezpiecznym pomysłem" - dodał.

W ramach transakcji z Małpka Express oraz Czerwoną Torebką MLP wybuduje nowy park logistyczny - MLP Poznań Zachód.

"Poza już podpisaną umową na blisko 80 tys. m kw., może tam dodatkowo powstać ok. 100 tys. m kw. Rozmawiamy z dwoma dużymi klientami o wynajmie kolejnych powierzchni" - powiedział prezes.

Spółka myśli także o akwizycjach.

"Analizujemy kolejne lokalizacje, szczególnie na Górnym Śląsku. Chcielibyśmy także wybudować jeszcze jeden park na zachodzie kraju, w jednym z miast, w którym już jesteśmy. Interesują nas grunty, na których można wybudować 60-100 tys. m kw., czyli działki o powierzchni ok. 20 ha" - poinformował Krochta.

Dodał, że na inwestycje i akwizycje spółka wyda w przyszłym roku kilkadziesiąt milionów złotych.

Prezes nie obawia się o popyt na nowe powierzchnie magazynowe.

"W Polsce nie dysponujemy nawet 1/4 powierzchni, która jest w Niemczech. Rynek bardzo intensywnie rośnie, co jest związane z napływem nowych inwestycji. Pomaga nam niestabilna sytuacja w krajach ościennych. Szacujemy, że nasz rynek co roku powinien rosnąć o minimum 1 mln m kw. nowej powierzchni" - skomentował.

Krochta z optymizmem patrzy na wyniki spółki w tym oraz przyszłym roku.

"Po trzech kwartałach 2014 r. wyniki wyglądają zdrowo na wszystkich poziomach. Mamy wynajętych niemal 100 proc. powierzchni, a stawki czynszu są stabilne. Wyniki na koniec roku będą bardzo dobre" - powiedział

"Nowo podpisane kontrakty przełożą się bardzo pozytywnie na następny rok, zarówno jeśli chodzi o wartość naszych aktywów netto, jak i wyniki finansowe" - dodał.

Po trzech kwartałach 2014 r. przychody spółki wyniosły 75,3 mln zł, zysk operacyjny 77,2 mln zł, a zysk netto 41,6 mln zł. Aktywa netto sięgnęły 546,7 mln zł, a wartość nieruchomości inwestycyjnych przekroczyła poziom 1 mld zł.

Pytany o dywidendę z zysku za 2014 r., odpowiedział: "Nie chcę na dzień dzisiejszy niczego deklarować. Zgodnie z prospektem, dywidenda będzie wypłacana ze środków pochodzących ze sprzedaży aktywów".

Prezes poinformował, że na rynku widać duże zainteresowanie globalnych inwestorów projektami magazynowymi w Polsce.

"Jeśli otrzymamy satysfakcjonujące oferty, to na pewno je rozważymy. Nie jesteśmy jednak po presją" - dodał.

Jolanta Wasiluk (PAP)

jow/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki