REKLAMA

MLP Group zakłada dwucyfrowy wzrost wyników w '14; rozważa wypłatę dywidendy za '13 (wywiad)

2014-03-13 15:32
publikacja
2014-03-13 15:32

MLP Group oczekuje w tym roku dwucyfrowego wzrostu wyników, a także wynajętej powierzchni i aktywów netto. Spółka prowadzi inwestycje w rozbudowę swoich dwóch parków logistycznych i zakłada, że w II kwartale uda się jej zrealizować co najmniej jedną akwizycję. Zarząd rozważa wypłatę dywidendy za 2013 r.

"Naszej branży sprzyja ożywienie gospodarcze i wzrost poziomu inwestycji w Polsce. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie jeśli chodzi o powierzchnię magazynową. Dlatego wierzymy, że w tym roku znacząco poprawimy wyniki w stosunku do 2013 r." - powiedział PAP Radosław Krochta, wiceprezes MLP Group.

"Zakładamy, że osiągniemy dwucyfrowe dynamiki wzrostu na wszystkich liniach: przychodów, zysków, wynajętej powierzchni czy aktywów netto" - dodał.

Spółka dysponuje obecnie 350 tys. m kw. powierzchni magazynowej, która jest niemal w całości wynajęta.

"Pustostany na dzień dzisiejszy stanowią 1-2 proc. starszych powierzchni. Nowe powierzchnie budujemy pod potrzeby konkretnych klientów - inwestycję rozpoczynamy po podpisaniu umowy z najemcą. Dlatego w przypadku nowych powierzchni niemal nie ma pustostanów" - skomentował Krochta.

"Obserwujemy także lekki wzrost czynszów. Szacujemy, że w perspektywie 2-3 lat średnie czynsze wzrosną o ok. 5 proc." - dodał.

Przy okazji zeszłorocznego debiutu na GPW spółka zapowiadała, że w ciągu czterech lat zamierza podwoić powierzchnię magazynową i wyda na ten cel ok. 90 mln zł pozyskanych z IPO.

MLP Group zamierzać osiągnąć wspomniany cel, zarówno poprzez rozbudowę swoich obecnych parków, jak i dzięki akwizycjom gruntów pod nowe lokalizacje.

"W tej chwili mocno rozbudowujemy park MLP Pruszków II przy autostradzie A2, a także park MLP Bieruń na Śląsku. Oczekujemy także, że w II kwartale uda nam się zakończyć co najmniej jedną akwizycję terenów pod budowę parku o powierzchni 50-70 tys. m kw." - powiedział Krochta.

W II kwartale spółka chce także podpisać umowę na budowę projektu typu BTS (build to suit). Projekty BTS, to projekty realizowane pod indywidualne potrzeby inwestora. Mają być one budowane poza parkami należącymi do grupy z przeznaczeniem na sprzedaż.

"Realizacja takiej inwestycji to kwestia około roku, choć zależy to od lokalizacji gruntu oraz stadium jego przygotowania" - podał Krochta.

Dodał, że wspomniane działania to minimum dla spółki na ten rok.

"Nie można wykluczyć, że nasza aktywność inwestycyjna będzie większa" - powiedział.

Pytany o ewentualną ekspansję za granicą, odpowiedział: "Analizujemy różne scenariusze".

Krochta nie chciał zdradzić jakie kwoty spółka przeznaczy w tym roku na inwestycje i akwizycje.

ZARZĄD MLP GRUP ROZWAŻA WYPŁATĘ DYWIDENDY ZA 2013

Przedstawiciele MLP Group informowali wcześniej, że to sprzedaż projektów BTS będzie generowała środki, które zostaną przeznaczone na wypłatę dywidendy akcjonariuszom.

"Dywidenda będzie co do zasady powiązana ze sprzedażą BTS. Ale jeśli nasze parki będą generowały odpowiedni cash-flow, to wówczas również możemy wypłacić dywidendę" - poinformował Krochta.

Na pytanie, czy zarząd spółki może w takim razie rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2013 r. wiceprezes odpowiedział: "Rozważamy taki krok, ale na razie nie mamy sprecyzowanego stanowiska. Naszym celem jest jednak dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami co roku". W 2013 r. MLP Group wypracowała 56,6 mln zł zysku netto wobec ok. 57 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł rdr do ponad 118 mln zł z 72,9 mln zł. Przychody zwiększyły się w tym czasie o 7 proc. do 92 mln zł. Aktywa netto wzrosły w 2013 r. o blisko 36 proc. rdr do 508,9 mln zł.

MLP Group działa na rynku nieruchomości komercyjnych, specjalizując się w budowie centrów magazynowo-produkcyjnych. Spółka prowadzi obecnie pięć parków logistycznych zlokalizowanych w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Tychy i MLP Poznań oraz MLP Bieruń.

Jolanta Wasiluk (PAP)

jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki