MF: Polska i Francja będą w UE współpracować w zakresie walki z unikaniem opodatkowania

Polska i Francja będą współpracować w UE w zakresie walki z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową; oba kraje wspierają też unijne prace, które zmierzają do wprowadzania przez państwa spoza Wspólnoty dobrych praktyk podatkowych - poinformował w piątek resort finansów.

W piątek na zaproszenie minister finansów, prof. Teresy Czerwińskiej, w resorcie gościł minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

Jak podał w komunikacie resort, ministrowie rozmawiali o kwestiach reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE (tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe) na lata 2021-2027, "w tym strony dochodowej tego budżetu (tzw. system środków własnych)".

Najważniejszym punktem spotkania, jak wskazano, było podpisanie wspólnej deklaracji ws. wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy w sprawach podatkowych, w szczególności w zakresie opodatkowania gospodarki cyfrowej.

"Ministrowie zadeklarowali dalszą współpracę na forum OECD i wyrazili nadzieję na osiągnięcie międzynarodowego porozumienia ws. opodatkowania gospodarki cyfrowej" - czytamy. Uzgodnili, jak dodano, że w trakcie prac na forum, powinny zostać przeanalizowane takie kwestie, jak: "zmiana zasad, na podstawie których państwa mogą opodatkować zyski z działalności międzynarodowych przedsiębiorstw, osiągnięte w wyniku świadczenia usług na ich terytorium (ang. nexus rules); zmiana zasad podziału zysków pomiędzy państwami (profit allocation rules); wprowadzenie tzw. podatku minimalnego".

Do czasu wypracowania skutecznego rozwiązania problemu opodatkowania gospodarki cyfrowej na forum OECD, należy, jak podkreślono, kontynuować działania, które zmierzają do wdrożenia "zharmonizowanego rozwiązania w ramach UE". Ministrowie poparli przyjęcie, do końca marca bieżącego roku, dyrektywy unijnej o podatku od cyfrowych usług reklamowych - podano.

Szefowa polskiego MF i minister Le Maire zadeklarowali, że Polska i Francja będą współpracować w UE w obszarze walki z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową. "Oba kraje wspierają również prace na poziomie unijnym, które zmierzają do wprowadzania przez państwa spoza Wspólnoty dobrych praktyk podatkowych i narzędzi zawartych w pakiecie BEPS" - czytamy.

Ministrowie uzgodnili też "jak najszybsze" zakończenie negocjacji dot. nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W piątek minister gospodarki i finansów Francji spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową resortu przedsiębiorczości i rozwoju Jadwigą Emilewicz. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jes

No tak, my mamy miliony milionerów. Jak zwykle skorzysta na tym Francja a u nas nadal pani Kulczyk nie będzie miała 8kPLN na zapłatę kosztów sądowych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil