REKLAMA

Łon: Polityka NBP powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie

2020-09-21 09:08, akt.2020-09-21 10:54
publikacja
2020-09-21 09:08
aktualizacja
2020-09-21 10:54
fot. Krystian Maj / FORUM

Polityka Narodowego Banku Polskiego powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie - napisał w artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

"Polityka NBP w moim przekonaniu powinna sprzyjać utrzymywaniu stóp procentowych od kredytów dla przedsiębiorstw i ludności na niskim poziomie. Szczególnie ważne jest to, aby posiadacze mieszkaniowych kredytów złotowych mieli poczucie, że polski bank centralny troszczy się o to, aby ponoszone przez nich koszty finansowe związane z obsługą tych kredytów były stosunkowo niskie. Chodzi bowiem o to, że wówczas kondycja finansowa polskich rodzin obciążonych tego typu kredytami będzie na tyle dobra, że będą one mogły zwiększać w sposób trwały swoje wydatki konsumpcyjne" - napisał Łon w poniedziałkowym artykule.

Zdaniem członka RPP warto, aby bank centralny sygnalizował gotowość do zastosowania nowych instrumentów, jeśli pojawi się taka potrzeba.

"Generalnie uważam, że warto, aby polski bank centralny dawał uczestnikom polskiego życia gospodarczego wyraźnie do zrozumienia, że w razie pojawienia się takiej potrzeby gotów jest zastosować nowe instrumenty takie jak skup obligacji korporacyjnych, skup aktywów związanych z rynkiem akcji czy też udzielanie bezprocentowych kredytów dla banków komercyjnych, które byłyby udzielane im pod warunkiem, że te udzielać będą kredytów podmiotom gospodarczym, które zadeklarują, że nie dokonają zwolnień pracowników" - napisał.

W ocenie Łona warto podjąć działania, które będą miały na celu zwiększenie akcji kredytowej banków.

"W obecnej sytuacji ważne jest to, aby podjąć działania mające na celu zwiększenie akcji kredytowej przez sektor bankowy. Myślę, że można by wykorzystać fakt posiadania przez Skarb Państwa znacznych pakietów akcji w niektórych bankach" - napisał członek RPP.

"Można by przyjąć założenie, że zwiększenie akcji kredytowej stanowić powinno w chwili obecnej przejaw społecznej odpowiedzialności poszczególnych banków. Można by także przemyśleć możliwość zwolnienia z podatku bankowego tych banków, które znacznie zwiększą dynamikę akcji kredytowej w najbliższym latach lub zastosować w stosunku do nich niższy poziom rezerw obowiązkowych" - dodał.

Zdaniem członka RPP, warto też zwiększyć zyski NBP przekazywane do budżetu państwa.

"Narodowy Bank Polski powinien być jeszcze bardziej potężną instytucją finansową niż obecnie. W długiej perspektywie czasowej jego aktywa mogłyby przekraczać nawet 100 proc. PKB. Dzięki modyfikacji zarządzania aktywami polegającej na pojawieniu się w nich obligacji korporacyjnych a także jednostek uczestnictwa funduszy rynku akcji oraz akcji spółek giełdowych można by doprowadzić do zwiększenia zysków NBP przekazywanych następnie do budżetu państwa" - napisał Łon.

"Aktywa NBP obecnie według danych z lipca 2020 roku ukształtowały się na poziomie 649,1 mld zł. W poprzednim roku NBP wypracował zysk na poziomie 7,8 mld zł. Zwiększenie poziomu aktywów NBP oraz wzrost rentowności aktywów mogłoby razem doprowadzić do wzrostu zysków generowanych przez polski bank centralny a następnie wpłacanych do budżetu państwa" - dodał.

Łon zaznaczył również, że po zakończeniu swojej kadencji w Radzie Polityki Pieniężnej byłby gotów podjąć się zarządzania aktywami NBP w zakresie tej części, która byłaby związana z rynkiem akcji.

"Po zakończeniu kadencji członka RPP byłbym gotów podjąć się zarządzania aktywami NBP w zakresie tej części aktywów, która związana byłaby z rynkiem akcji. Mam tu na myśli nie tylko zarządzanie pakietem akcji spółek, lecz także pakietem jednostek funduszy inwestycyjnych rynków akcji. Jestem zwolennikiem łączenia analizy fundamentalnej z analizą techniczną i w oparciu o to połączenie gotów byłbym prowadzić politykę inwestycyjną NBP" - napisał w artykule członek RPP.

(PAP Biznes)

pat/ gor/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
godojoshi
Pobudzanie konsumpcji i wzrostu gospodarczego za kredyt kończy się w jedyny możliwy sposób, np. tak jak za Gierka. Tam też mieliśmy wielki boom za pieniądze płynące z zachodu, lokowane w bankach przez państwa arabskie, które gdzieś musiały trzymać chajs ze sprzedaży ropy. Stąd banki zachodnie łatwą ręką pożyczały,Pobudzanie konsumpcji i wzrostu gospodarczego za kredyt kończy się w jedyny możliwy sposób, np. tak jak za Gierka. Tam też mieliśmy wielki boom za pieniądze płynące z zachodu, lokowane w bankach przez państwa arabskie, które gdzieś musiały trzymać chajs ze sprzedaży ropy. Stąd banki zachodnie łatwą ręką pożyczały, między innymi Polsce gierkowskiej. Fabryki, mieszkania, drogi, szkoły, a sukces ten zwieńczał polski samochód Fiat 126p - środek transportu dla każdego. Nie przypomina Wam to czegoś? I z wielkim prawdopodobieństwem skończy się to tak samo.
killgore
Cytuję:

„ Śmiano się często z tego 10. miejsca na świecie (które w PRL miała osiągnąć Polska pod względem gospodarczym - red.). A ja się z tego nie śmiałem. Ja wiedziałem, że to nieprawda, ale uważałem, że to zdrowa ambicja. On miał nawet ambicje ( ) dalej idące, takie mocarstwowe. Ja akurat to uważam
Cytuję:

„ Śmiano się często z tego 10. miejsca na świecie (które w PRL miała osiągnąć Polska pod względem gospodarczym - red.). A ja się z tego nie śmiałem. Ja wiedziałem, że to nieprawda, ale uważałem, że to zdrowa ambicja. On miał nawet ambicje ( ) dalej idące, takie mocarstwowe. Ja akurat to uważam za dobre - mówił Kaczyński. (http://www.tvn24.pl)”

meryt, co ty na to, jak dzisiejsza wklejka dnia wygląda?
_jasko
"(...) Zwiększenie poziomu aktywów NBP oraz wzrost rentowności aktywów mogłoby razem doprowadzić do wzrostu zysków generowanych przez polski bank centralny a następnie wpłacanych do budżetu państwa" - dodał on - ŁON
NARODOWY Bank Polski swoistym perpetuum mobile pisowskiej myśli ekonomicznej...
demeryt_69
Ciekawe co na to ANALitycy Radyja :)
jas2
Narodowy Bank Polski powinien być jeszcze bardziej potężną instytucją finansową niż obecnie. W długiej perspektywie czasowej jego aktywa mogłyby przekraczać nawet 100 proc. PKB.
samsza
Kredyty biorą bogatsi. Inflacja uderza we wszystkich, ale bogatsi mają szansę na ucieczkę.

Zrozumiałe, że radiomaryjny Łon chce wspomagać bogatszych, bo ci biedacy "nie dają rady".
anna_domagalczyk
Zwiększenie akcji kredytowej w bankach państwowych i zwolnienie z podatku ryzykujacych wtopę na niewypłacalnych dłużnikach, czyli też w gruncie rzeczy też banków państwowych mogacych liczyć na ciche dofinansowanie od rzadu a nie z BFG. Komuna wróciła. Ciekawe, czy pierwszeństwo w dostępie do tych fundowanych przez Zwiększenie akcji kredytowej w bankach państwowych i zwolnienie z podatku ryzykujacych wtopę na niewypłacalnych dłużnikach, czyli też w gruncie rzeczy też banków państwowych mogacych liczyć na ciche dofinansowanie od rzadu a nie z BFG. Komuna wróciła. Ciekawe, czy pierwszeństwo w dostępie do tych fundowanych przez suwerena kredytów będa mieli członkowie partii ?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki