Litwa udzieliła azylu politycznego rosyjskiej dysydentce

Władze Litwy poinformowały w piątek wieczorem, że udzieliły azylu politycznego rosyjskiej dysydentce, znanej z krytyki prezydenta Rosji Władimira Putina, Irinie Kałmykowej. Udzielenie azylu uzasadniono grożącym dysydentce represjami za organizowanie antyrządowych demonstracji.

Kałmykowa, bojowniczka o prawa człowieka która oskarżyła Władimira Putina o zamiar stłumienia wszelkiej formy działalności opozycyjnej, "otrzymała ochronę międzynarodową i status uchodźcy ponieważ jest zagrożona w swoim kraju" - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Elvinas Jankevicius.

Parlament Rosji uchwalił w 2012 r. ustawę znacznie ograniczającą prawo do demonstracji. Ustawa wprowadziła m. in. drakońskie grzywny dla uczestników protestów ulicznych w przypadku zamieszek. Unia Europejska i rosyjscy opozycjoniści, którzy często - wyjeżdżają z kraju z obawy przed aresztowaniem, potępili tę ustawę.

W 2014 r. do rosyjskiego kodeksu karnego wprowadzono artykuł przewidujący karę więzienia do 5 lat za pogwałcenie obowiązujących zasad organizacji demonstracji. Kałmykowa została oskarżona właśnie z tego artykułu.

Jak informuje AFP, Kałmykowa w tej sytuacji opuściła Rosję wraz z 14-letnim synem i udała się początkowo na Białoruś, a w styczniu br. przekroczyła pieszo granicę ukraińską. Z Ukrainy przedostali się na Litwę. "Pozostawiliśmy za sobą wszystko co posiadamy. Oni (Rosjanie) poinformowali o mojej ucieczce Interpol" - powiedziała Kałmykowa.

W ciągu ostatnich lat Litwa udzieliła już azylu politycznego kilkunastu obywatelom rosyjskim. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil