REKLAMA

Lira zmierza do dna. Banki dostają kroplówkę

2018-08-29 09:51, akt.2018-08-29 13:58
publikacja
2018-08-29 09:51
aktualizacja
2018-08-29 13:58

Po zeszłotygodniowych „tureckich wakacjach” lira trzeci dzień z rzędu wyraźnie słabnie wobec dolara. Sytuacji nie poprawiły działania banku centralnego, który zwiększył finansowanie dla banków komercyjnych.

[Aktualizacja 13:57] Wczesnym popołudniem lira zaczęła jeszcze mocniej tracić względem dolara. O 13:55 kurs USD/TRY podniósł się do przeszło 6,44 liry za dolara, co oznaczało zwyżkę o prawie 3% względem kursu z wtorkowego zamknięcia notowań.

/ Bankier.pl

W środę o 9:39 za jednego dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić ponad 6,37 liry. To o 1,8% więcej niż wczoraj, gdy dolar podrożał o 2%. W poniedziałek turecka waluta osłabiła się o ponad 4%. Niemniej jednak lira jeszcze nie jest tak słaba jak w połowie sierpnia, gdy kurs dolara sięgnął rekordowych 7,11 liry.

Od początku roku turecka waluta straciła względem dolara prawie 40%. Zagraniczny kapitał, który przez poprzednie lata finansował turecki boom kredytowy, teraz umyka znad Bosforu wystraszony wysokim deficytem na rachunku bieżącym i galopującą inflacją. Problemem Turcji jest polityczna kontrola prezydenta Erdogana nad bankiem centralnym. W rezultacie inflacja dobija do 16% przy celu inflacyjnym rzędu 5%.

Inwestorzy wciąż nie mogą się doczekać zdecydowanej reakcji  Banku Centralnego Republiki Turcji (TCMB), który na ostatnią podwyżkę stóp procentowych zdecydował się 24 lipca. TCMB zamiast podnieść stopy i zdusić inflację napędzaną kredytowym boomem zdecydował się dostarczyć bankom jeszcze więcej „płynności”. Od 29 sierpnia banki komercyjne będą mogły pożyczyć od TCMB dwa razy więcej pieniędzy w ramach transakcji overnight - łącznie do 44 mld lir. Poprzedni limit obowiązujący do 13 sierpnia wynosił 22 mld TRY. Przez ostatnie dwa tygodnie limit ten nie obowiązywał.

Minister finansów i skarbu Berat Albayra / fot. Umit Bektas / Reuters

Tyle, że to nie są działania, których oczekuje rynek! Inwestorów raczej nie uspokoją kolejne oderwane od rzeczywistości wypowiedzi przedstawicieli tureckich władz. Minister finansów i skarbu Berat Albayra (prywatnie zięć prezydenta Erdogana) powiedział, że „nie widzimy dużego ryzyka dla tureckiej gospodarki i systemu finansowego”. Rzecz w tym, że za granicą sytuację Turcji postrzega się dokładnie na odwrót: ucieczka zagranicznego kapitału zapewne zakończy kredytowy boom, a galopująca inflacja i skokowy wzrost stóp procentowych uderzą w tureckiego konsumenta.

Na przykład agencje Moody’s i S&P prognozują w przyszłym roku recesję w Turcji wobec 7,4% odnotowanych w pierwszym kwartale 2018 roku.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ajwaj
Atak na Turcje trwa. Suwerennosc kosztuje.
Turcja atakuje Kurdów YPG, PKK (komunistów) itd. uzbrajanych przez kal-bojów USA. A 2. NATO armia tureckich przyjaciól, nie jest juz tak ulegla jak tego sie wymaga.
Jest to armia nie tylko wartosciowych zolnierzy (od zawsze o cos sie tam bija), ale w polozeniu geograficznym wymazonym
Atak na Turcje trwa. Suwerennosc kosztuje.
Turcja atakuje Kurdów YPG, PKK (komunistów) itd. uzbrajanych przez kal-bojów USA. A 2. NATO armia tureckich przyjaciól, nie jest juz tak ulegla jak tego sie wymaga.
Jest to armia nie tylko wartosciowych zolnierzy (od zawsze o cos sie tam bija), ale w polozeniu geograficznym wymazonym przez USA, jesli chodzi o ataki na Rosje, Kaukaz itd. Przystawki-przydawki "niby armie" z modelami szybowców, zlomem wojennym za paciorki nie bieze sie pod uwage.
Koniunktura Turcji nie jest zagrozona
ajwaj
Aydinlik Gazetesi , Turcja:
""Jeśli zwrócisz uwagę na historię naszych stosunków z Rosjanami, zobaczysz, że od pierwszych lat istnienia Republiki tworzyli fabryki w Turcji, z których uciekały kraje zachodnie. Ponadto, dzisiaj dwa sąsiednie państwa stoją przed tym samym zagrożeniem co wczoraj: imperializm
Aydinlik Gazetesi , Turcja:
""Jeśli zwrócisz uwagę na historię naszych stosunków z Rosjanami, zobaczysz, że od pierwszych lat istnienia Republiki tworzyli fabryki w Turcji, z których uciekały kraje zachodnie. Ponadto, dzisiaj dwa sąsiednie państwa stoją przed tym samym zagrożeniem co wczoraj: imperializm to jego nazwa.""
""Podobnie jak w dziedzinie energii jądrowej, w której Zachód nie dzielił się doświadczeniami z Turcją, tureccy studenci udali się do Rosji, aby dowiedzieć się, jak obsługiwać przyszłą elektrownię jądrową Akkuyu w Mersin, po czym w prasie możemy zobaczyć wiadomości i jak nasze inżynierowie lotnictwa wyjechali do Rosji w celu wspólnej produkcji myśliwców Su-57. Więc nie bądź zaskoczony..."" itd.itp.
resisdus odpowiada ajwaj
Piszesz o armii, energii jądrowej, myśliwcach, walecznych żołnierzach itp, itd. ale w artykule wyraźnie jest napisane "Zagraniczny kapitał, który przez poprzednie lata finansował turecki boom kredytowy, teraz umyka znad Bosforu wystraszony wysokim deficytem na rachunku bieżącym i galopującą inflacją" i jest OK :)
ajwaj odpowiada resisdus
To dotyczylo przyczyn prawdziwych. Z "rodziny-famiglia" nie odchodzi sie bezbolesnie (Al Capone).
Jesli "zachód" w stanie likwidacji nie moze kupic, nie udalo sie zlamac > przychodzi kara, Libia, Irak, Jugoslawia, Syria, ... Zmiana wzorowej, demokratycznej Turcji, w rezim Erdogana, nastapila po odparciu
To dotyczylo przyczyn prawdziwych. Z "rodziny-famiglia" nie odchodzi sie bezbolesnie (Al Capone).
Jesli "zachód" w stanie likwidacji nie moze kupic, nie udalo sie zlamac > przychodzi kara, Libia, Irak, Jugoslawia, Syria, ... Zmiana wzorowej, demokratycznej Turcji, w rezim Erdogana, nastapila po odparciu zamachu na Erdogana i likwidacji V kolumny.

Warunki USA sa jasno postawione. Sultan Erdogan ma spadac z Pln. Syrii (nie ruszac w/w Kurdów), nie flirtowac z BRICKS w tym Rosja, kupowac tylko w zach. Lumpexach, a pastor-agent to tak na marginesie.. Wtedy nie bedzie sankcji i problemów. To zostalo powiedziane po wprowadzeniu sankcji..
Nota bene - atak walutowy robil m.in. Soros przeciwko, GB, Argentynie i nie jest niczym trudnym przy odpowiedniej kasie itd.itp.
andregru
Czy dłuższe pozostawanie PIS przy władzy nie doprowadzi w Polsce do podobnych problemów ?
samsza
Polskę chroni stały dopływ euro -> tu wytłumaczenie https://www.youtube.com/watch?v=DgkaL2GzkCM&t=2s
_jasko
- „Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki” – twierdzi Łon. Jak dodaje, jego zdaniem tureckie doświadczenia pokazują, że „możliwe - „Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki” – twierdzi Łon. Jak dodaje, jego zdaniem tureckie doświadczenia pokazują, że „możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej” i "posiadania własnej waluty".
Eryk Mariusz Łon w 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszedł również w skład rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego[5], spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). W swojej publicystyce ekonomicznej wypowiadał się m.in. przeciwko przyjęciu przez Polskę waluty euro[6].
W styczniu 2016 Sejm z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję.

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki