REKLAMA

Wracają tureckie problemy

2018-08-27 09:14, akt.2018-08-27 13:32
publikacja
2018-08-27 09:14
aktualizacja
2018-08-27 13:32
YAY Foto

Po trwającej tydzień świątecznej przerwie na rynek wrócił temat kryzysu walutowego w Turcji. Poniedziałkowy poranek przyniósł wyraźne osłabienie liry w stosunku do dolara. Warto jednak mieć na uwagę, że dziś nie pracują banki z londyńskiego City.

[Aktulizacja 13:30] Przez ubiegły tydzień turecki kryzys był w fazie hibernacji. Zapewne po części z powodu muzułmańskiego Święta Ofiarowania, które w rozciągnęło się prawie na cały tydzień. W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w swoich rodaków do "poświęcenia i determinacji" w celu "odpierania ataków na gospodarkę" pogrążonej w kryzysie walutowym.

Oznacza to utrzymanie populistycznego kursu Erdogana, który roztacza wizję spisków i ataków „wrażych sił” zamiast uleczyć przyczyny tureckiego kryzysu. W szczególności turecki „sułtan” blokuje podwyżki stóp procentowych w banku centralnym, które są standardowym narzędziem w stabilizowaniu krajowej waluty.

/ Bankier.pl

W takich warunkach poniedziałkowy poranek przyniósł dalsze osłabienie tureckiej waluty. O 9:12 za dolara płacono ponad 6,13 liry, a więc o ponad 2,6% więcej niż przed weekendem. Ale o 13:30 kurs USD/TRY podniósł się do 6,23 liry, co oznaczało już wzrost o 4,4%. Wcześniej notowania dolara sięgnęły nawet 6,28 liry.

Od początku roku lira straciła wobec dolara ok. 40%. Dotychczasowy rekord słabości lira wyznaczyła  w połowie sierpnia, gdy kurs dolara przekroczył 7 lir. Jeszcze rok temu amerykańska waluta kosztowała niespełna 3,50 liry.

Od wiosny Turcja pogrążona jest w pełzającym kryzysie walutowym. Zagraniczny kapitał ucieka znad Bosforu przestraszony galopującą inflację (która sięga 16% przy 5-procentowym celu inflacyjnym TCMB), stanem sektora bankowego, wysokim deficytem na rachunku bieżącym i uzależnieniem kraju od zagranicznych pożyczek.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
m4sk1n
Wprost nie mogłem doczekać się kontynuacji tej wspaniałej trylogii Klocucha! Dziękujemy za te dobre informacje. Można dowiedzieć się, na kiedy planowany jest następny odcinek serialu i czy nie będzie to kolejny spin-off na miarę „tureckich awantur”, a rzeczywisty powrót do klasyki? Wąsacz musi zostać głównym bohaterem.
open_mind
Niestety światowego kryzysu i upadku papierowych walut podpartym długiem i optymizmem świat nie uniknie. Wszystko zaczyna się zgodnie z ekonomiczną ewolucją, znaczy zaczynają padać rynki wschodzące, tak Polska też się znajdzie w tym „zjeździe” aby na samym końcu padły same USA lecz one szybko powstaną bo wprowadzą Niestety światowego kryzysu i upadku papierowych walut podpartym długiem i optymizmem świat nie uniknie. Wszystko zaczyna się zgodnie z ekonomiczną ewolucją, znaczy zaczynają padać rynki wschodzące, tak Polska też się znajdzie w tym „zjeździe” aby na samym końcu padły same USA lecz one szybko powstaną bo wprowadzą nową walutę prawdziwą „POPARTOM” Tak jak kiedyś. Kraje które będą chciały zaistnieć w przyszłym świecie ekonomi będą musiały wziąć ten sam „kurs” Obecnie mamy taki scenariusz że: Anemik ratuje gruźlika !

Kabaret Starszych Bankierów.

My jesteśmy same banie,
banie tanie niesłychanie.
Nie potrzeba być jak słonik.
Co zaszkodził ekonomii,
i nam wszystkim, taki stan..

Esta Esta Esta Esta

Za dodruki drobne, proszę
Pan i Pani płaci grosze,
I za dodruk większej skali
światu Budżet się zawali.

Esta Esta Esta Esta

Stosujemy długu system,
płacąc badziewiami różnych istnień.
Kto rąk nie chce kalać, zań
Ten pompuje stado bań.

Esta Esta Esta Esta

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki