REKLAMA

Lionel Messi: Nie znam się na podatkach, gram w piłkę

2016-06-02 16:04
publikacja
2016-06-02 16:04

Piłkarz Leo Messi złożył zeznanie w sądzie w Barcelonie. Argentyński napastnik, który razem z ojcem Jorge Messim został oskarżony o oszustwa podatkowe powiedział, że nie zna się na podatkach i zapewnił, że sprawy finansowe prowadzi za niego ojciec.

Lionel Messi / fot. POOL / FORUM

Leo Messi składał zeznania jako ostatni. Powiedział, że podpisywał dokumenty bez wnikania w ich treść, bo - jak stwierdził - ufa swojemu ojcu i prawnikom. Argentyński napastnik kilkakrotnie podkreślił, że jego zadaniem jest granie w piłkę. Powiedział, że nie zajmuje się robieniem interesów ani zarządzaniem majątkiem. Dodał też, że nie wiedział, iż łamie prawo.

Całą odpowiedzialność za oszustwa podatkowe wziął na siebie ojciec piłkarza, który jest jego menadżerem. Podczas zeznań stwierdził, że dokonywał wykroczeń, nie wiedząc, że działa wbrew prawu.

Ojciec i syn spędzili w budynku sądu ponad pięć godzin. Werdykt znany będzie jutro. Wiadomo jednak, że żadnemu z oskarżonych nie grozi więzienie, bo nie przewiduje tego wniosek prokuratora.

W 2007 roku Leo Messi przekazał prawa do swojego wizerunku zagranicznym firmom w Urugwaju i Belize - w krajach, w których nie płaci się podatków. Dzięki temu zaoszczędził 4,1 mln euro. Przed ponad rokiem Jorge Messi - ojciec piłkarza - wziął całą winę na siebie i oddał Urzędowi Podatkowemu zatajoną sumę - 4 miliony 100 tysięcy euro.

Zdaniem obserwatorów, trwający w Barcelonie proces ma być przede wszystkim przestrogą dla elitarnych sportowców, którzy chcieliby ukryć swoje dochody. Przypominają, że Leo Messi rocznie zarabia około 60 milionów euro. Płaci jednak niespełna 25 procent podatku - czyli prawie tyle, co najniżej uposażeni. Od 12 lat w Hiszpanii obowiązuje tzw. prawo Beckhama, na mocy którego najlepiej zarabiający sportowcy płacą o połowę niższe podatki niż powinni.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/mg/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Lola
Sęk w tym, że Messi ma zespół aspergera. On ma prawdę mógł nie mieć pojęcia o co chodzi i jak to działa. Umysł takich osób działa w sposób bardzo wyspecjalizowany, jego specjalizacją jest gra w piłkę, nie księgowość, ktorej niestety, ale moze nigdy nie ogarnąć. Coś co ludzi z ZA nie interesuje jest najczesciej Sęk w tym, że Messi ma zespół aspergera. On ma prawdę mógł nie mieć pojęcia o co chodzi i jak to działa. Umysł takich osób działa w sposób bardzo wyspecjalizowany, jego specjalizacją jest gra w piłkę, nie księgowość, ktorej niestety, ale moze nigdy nie ogarnąć. Coś co ludzi z ZA nie interesuje jest najczesciej zupełnie nieosiągalną wiedzą lub umiejętnością. Dla niego taka suma to przeciez nic. Zapłacił ją z resztą. Niestety on moze zupełnie tego nie ogarniać. Wiem o czym mowię, bo pracuje na co dzień z takimi osobami.
~mmnk
Serio wierzycie w to jego "nie wiedziałem" ? Litości...
Ustalili z ojcem że najlepiej będzie jeśli taką przyjmą taktykę i tyle
~miro
na kupie kamieni od gajowej maryi dostał by ordera za innowacyjne omijanie fiskusa
~Zdiwiony
Bolo jak gruba kasa przecież te 4.1 mln euro to dla Messiego nie cała jedna wypłata miesięczna to tak jak byś ty sobie kupił LCD płaski TV moim zdaniem nie ma co sobie dupa zawracać
~ded
może faktycznie piłkarze to debile...
~Bolo
Nawet drewniana noga od krzesła wie, że ślepe podpisywanie się pod dokumentami i grube pieniądze (w tym przypadku 4,1 mln euro) bez kiwnięcia mózgownicą może spowodować spore kłopoty. Kto ufa komukolwiek przy takich kwotach?
~Irek
Messi jak nie znasz się na podatkach to graj za darmo, kłopot Ci odpadnie.
~Olo
Ludzie dajcie mu spokój ,większość z was zna się na finansach i podatkach ale piłkarzy z was nigdy nie będzie!!! U niego jest odwrotnie.
~WiaraCzyniCuda
Jak reklamuje trujace chips dla dzieci, to tez nie wie ile mu placa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki