REKLAMA

Lewica przedstawiła "Pakiet Pracowniczy 2021". "Płaca minimalna jest za niska i rośnie zbyt wolno"

2021-05-01 13:30, akt.2021-05-01 15:24
publikacja
2021-05-01 13:30
aktualizacja
2021-05-01 15:24
Lewica przedstawiła "Pakiet Pracowniczy 2021". "Płaca minimalna jest za niska i rośnie zbyt wolno"
Lewica przedstawiła "Pakiet Pracowniczy 2021". "Płaca minimalna jest za niska i rośnie zbyt wolno"
fot. fizkes / / Shutterstock

Politycy Lewicy - z okazji Święta Pracy - złożyli kwiaty pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa. „Mamy nadzieję, że to święto skłoni rządzących do refleksji, ile osób w ostatnim roku utraciło pracę i jaką wartością staje się praca” - mówił Ryszard Śmiałek przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.

Jak wskazał Śmiałek, zbyt wolno rośnie płaca minimalna i jest ona za niska. "Obywatel, który dostaje do ręki 2 tys., nie jest w stanie przeżyć za takie pieniądze, ponosząc koszty rosnącej inflacji i pełzającego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią" – mówił Śmiałek. Dodał, że wielu Polaków nie może skorzystać z pomocy oferowanej w ramach tarcz antykryzysowych.

Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek mówiła, że posłowie tego klubu złożyli w Sejmie projekty ustaw, które mają poprawić sytuację pracowników, dotyczące m.in. nowych uprawnień PIP w zakresie umów o pracę; pełnego 100-proc. wynagrodzenia podczas choroby oraz wprowadzenia emerytur stażowych.

Każda i każdy z nas, bez względu na formę zatrudnienia powinien mieć prawo do urlopu, czy też opieki zdrowotnej....

Posted by Lewica on Saturday, May 1, 2021

"Zbieramy się tutaj, żeby pokazać solidarność z przeszłymi pokoleniami i ciągłość, to, że pracownicy mogą na siebie liczyć w trudnych momentach, muszą stawać ramię w ramię" – powiedział pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Proletariatu poseł Maciej Gdula.

Poseł przywołał sytuację na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie ze względu na złą sytuację finansową planowana jest restrukturyzacja zatrudnienia. Poinformował, że wystąpił do rektora Uniwersytetu Pedagogicznego o informacje uczelni, w tym jej kondycji finansowej i planów restrukturyzacji. "Dobiegały nas bardzo niepokojące informacje, że uczelnia jest w złej kondycji finansowej, władze zapowiedziały realizację planu restrukturyzacji, obejmującej także zwolnienia. Uważamy, że jest to niekorzystne dla przyszłości uczelni, bo zwalniani mają być także bardzo wartościowi pracownicy, ale jest to też nie w porządku w obecnej sytuacji na rynku pracy" – mówił dziennikarzom Gdula.

Posłowie Lewicy mówili, że wystąpili do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o kontrolę, w związku z informacjami iż pracownicy UP mieli umowy zlecenia w sytuacjach, gdy powinni mieć umowę o pracę a dodatkowo umowy te były zrywane na czas wakacji i wznawiane w październiku. Gdula podkreślił, że autonomia uczelni jest jedną z podstaw funkcjonowania niezależnej nauki, ale trzeba pamiętać, że nauka w Polsce jest finansowana głównie ze środków publicznych i mamy prawo wiedzieć, jak są one wydawane. O sytuacji na UP od kilku tygodni pisze "Gazeta Wyborcza".

"Żyjemy w XXI wieku, a niestety system, który został w Polsce zbudowany po 1989 roku jest niesprawiedliwy. Polacy zarabiają zdecydowanie mniej pieniędzy, niż wynosi średnia zarobków na Zachodzie. Jako Lewica zrobimy wszystko, aby nie tylko płaca minimalna, ale również średnia wynagrodzeń w naszym kraju była taka, jak w Unii Europejskiej. Polki i Polacy zasługują na dobrą pracę i godną płacę. To się im po prostu należy. Lewica zawsze stała po stronie praw pracowniczych i związków zawodowych. Ubolewam, że w tym ważnym dniu ludzi pracy, nie ma z nami przedstawicieli partii rządzącej i sił opozycyjnych" - powiedział Biedroń.

Poinformował, że posłowie Lewicy przygotowali pakiet ustaw, które mają poprawić sytuację pracowników.

"Przedstawiamy pakiet rozwiązań +3 razy P+, czyli pracownik, praca, prawo. To pakiet regulujący wszystkie kwestie, które przez lata nie zostały załatwione. Kolejne rządy w Polsce mówiły weź kredyt, zmień pracę lub rodzina na swoim, jeśli masz legitymację. Nie na tym polega solidarność i sprawiedliwość społeczna" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, pakiet ten składa się z ośmiu postulatów. Pierwszy z nich dotyczy praw pracowniczych. "Niestety, dzisiaj wiele osób pracuje na umowach śmieciowych, które nie gwarantują stabilności zatrudnienia, dlatego jako Lewica domagamy się prawa do urlopu, L4, ubezpieczenia dla wszystkich pracowników" - zaznaczył europoseł.

Plan przygotowany przez Lewicę przewiduje również, że każda osoba na zwolnieniu będzie otrzymywała 100 proc. wynagrodzenia. "Koniec z karą za chorowanie. Chcielibyśmy, aby pracownicy nie bali się chorować, nie bali się informować o tym swoich pracodawców, aby otrzymywali na zwolnieniach 100 proc. wynagrodzenia" - podkreślił Biedroń.

Lewica chce również dać inspektorom pracy nowe uprawnienia.

"Państwowa Inspekcja Pracy ma mniejsze dofinansowanie niż Instytut Pamięci Narodowej. Musimy sobie jasne powiedzieć, co dzisiaj jest nam bardziej potrzebne - ochrona pracowników czy kilku panów w IPN, którzy grzebią w naszej historii i jeszcze niczego dobrego nie wygrzebali. My jesteśmy za likwidacją IPN i za wzmocnieniem PIP" - oświadczył Biedroń.

Dodał, że pretekstem do zwolnienia pracowników, nie może być pandemia COVID-19. "Musimy to powstrzymać, dlatego Lewica składa odpowiednią ustawę w tej sprawie" - zakomunikował.

Podkreślił, że konieczne jest także wprowadzenie emerytur stażowych. Mówił też o potrzebie podniesienia wysokości świadczeń emerytalnych do 1,6 tys. zł na rękę, a także płacy minimalnej w tzw. budżetówce.

"Budżetówka to ważny sektor zatrudnienia pracowników. Wiemy, że pensje w tym sektorze są głodowe. 3,5 tys. złotych to absolutne minimum" - wskazał Biedroń.

Ostatnim, ósmym punktem w planie Lewicy jest tworzenie nowych miejsc pracy. "Mamy wiele białych plam na mapie Polski, gdzie szczególnie młodzi ludzie wyjeżdżają z terenów dotkniętych zubożeniem. Polska musi rozwijać się w sposób zrównoważony, a ten rozwój dotyczy także tworzenia nowych miejsc pracy" - dodał.

Jak wskazała posłanka Beata Maciejewska, plan Lewicy polega przede wszystkim na wyrównywaniu szans. Zwróciła też uwagę, że 1 maja, to nie tylko Święto Pracy, ale też rocznica wejścia Polski do UE.

"17 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Domagamy się praw pracowniczych na europejskim poziomie. Chcemy, aby również u nas funkcjonowały standardy europejskie dotyczące pracy, urlopów, jakości życia, rozwijania transportu publicznego, możliwości kupienia mieszkania przez młodych ludzi. Nie może być tak, że jeden człowiek, który pracuje w spółce Skarbu Państwa nie ujawnia swoich dochodów, ma 38 różnego rodzaju nieruchomości, a młody człowiek, który zarabia nawet i 4 tysiące złotych, nie jest w stanie bez pomocy rodziców, dziadków myśleć o założeniu rodziny" - powiedziała.

Poseł Krzysztof Śmiszek ocenił, że Lewica jest najbardziej aktywnym klubem w polskim parlamencie, jeśli chodzi o składanie projektów ustaw, które dotyczą rynku pracy, praw pracowniczych czy rozwoju przedsiębiorczości.

"Nie możemy powstydzić się dorobku. Złożyliśmy już prawie 90 projektów ustaw, z czego 70 dotyczy wzmocnienia roli Państwowej Inspekcji Pracy, ochrony pracowników i osób, które są wypychane na umowy śmieciowe pod pretekstem pandemii. Lewica zawsze jest po stronie praw człowieka. Zawsze staliśmy na dwóch nogach - po stornie mniejszości, kobiet, osób niepełnosprawnych, a także po stronie praw socjalnych, gospodarczych" - podkreślił Śmiszek.

Małgorzata Wosion-Czoba, Anna Machińska

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (71)

dodaj komentarz
jackus
Włos mi się jeży na głowie jak czytam " Nie może być tak, że jeden człowiek ma 38 różnego rodzaju nieruchomości, a młody człowiek nie jest w stanie ...". Liczę na Rodaków że pamięć komunizmu jest jeszcze w Narodzie silna i nie pozwolimy na jego powrót.
kris74keh
I każdemu chętnemu po nowym Mercedesie.
lampeduza
Gdybym miał robić w polityce, od razu działałbym w lewicy. Lewica zawsze ma atrakcyjny program: tobie się należy, damy wam, rozdamy, ty nic nie musisz. Program liberałów jest towarem trudnym do sprzedania: pracuj, oszczędzaj, zarabiaj. Lud zawsze zagłosuje na lewicę - Pis przecież to też lewica z tym że modląca się.
drzaraza
Lewica potomkowie kożuchów w owczych skórach powinni zostać zdelegalizowani osadzeni i skazani .
lelo1949
Rządzili dwie kadencje...nie zrobili nic,niska płaca minimalna to pokłosie podstawy za rządów lewicy...800zł
antek10
Ograniczyć liczbe posłów, zlikwidować dotacje dla Koscioła. Zlikwidowac rozdawnictwo na kazdy rodzaj socjalu. Skonczyc z dotowaniem górnictwa. Kasa od razu sie znajdzie. Zarobki bedą takie jak na Zachodzie.
darius19
oczywiscie nie ma info. skad to wziac. 1. Podwyzszyc podatki 2. UE da 3. Drukowac
sandman77
Jednak Pinochet miał rację co do komunistów.
dzo_bajden
za tuska 2000 to było świat i ludzie
michalb7
3xP = 3 nowe podatki dla pracujących.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki