REKLAMA

"Les Echos": USA stały się największym światowym producentem ropy

2015-06-12 17:22
publikacja
2015-06-12 17:22
FORUM

W ubiegłym roku USA wyprzedziły Arabię Saudyjską oraz Rosję i stały się największym światowym producentem ropy. Może to wpłynąć na globalną równowagę sił - pisze w piątek francuski dziennik "Les Echos", powołując się na raport firmy BP.

 "Les Echos": USA stały się największym światowym producentem ropy
"Les Echos": USA stały się największym światowym producentem ropy (fot. ssuaphoto / YAY Foto)

Po raz pierwszy od 1975 roku wiarygodne źródło stwierdza, że USA stały się największym producentem ropy na świecie - podkreśla francuski dziennik gospodarczy.

Dzięki eksploatacji złóż łupkowych tempo wydobycia surowca w Ameryce rosło w ostatnich latach szybciej niż prognozowano. Pod koniec roku 2012 Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła, że Stany Zjednoczone staną się największym producentem tego surowca do roku 2020. W 2011 wyprzedziły Rosję w wydobyciu gazu.

"To właściwie nic dziwnego, zważywszy na spektakularny wzrost wydobycia w USA dzięki rewolucji łupkowej" - komentuje "Les Echos".

Rewolucja ta już spowodowała zawirowania na światowych rynkach, a na dłuższą metę może oznaczać "zmianę pewnej równowagi geopolitycznej" - kontynuuje dziennik.

Wielka podaż amerykańskiego surowca sprawiła, że ze 105 dol., jakie za baryłkę płacono w Nowym Jorku w ubiegłym roku, cena ropy spadła o 60 proc. i podniosła się nieco dopiero w ostatnich tygodniach - do 60 dol. za baryłkę.

USA w kolosalny sposób zmniejszyły swe uzależnienie od importu ropy z Bliskiego Wschodu; spadł on od 2010 roku o 20 proc.

Kraje OPEC (Organizacji Państw Eksportujących Ropę) nadal nie mają jednak zamiaru zmniejszyć produkcji ropy; walczą one o utrzymanie swego udziału w rynku, toteż zamiast zmniejszyć wydobycie, by zrównoważyć podaż i popyt, oferują wręcz swym klientom obniżki cen.

Arabia Saudyjska, najważniejszy gracz w kartelu naftowym, nadal daje do zrozumienia, że jej strategia dotycząca utrzymania udziału w rynku ropy poprzez utrzymanie niskich cen surowca jest konsekwentna i pozostaje w mocy.

Kraje kartelu naftowego utrzymują też niską cenę surowca, by zmusić konkurentów z innych państw, gdzie koszty wydobycia są znacznie wyższe, do jego ograniczenia.

Na początku czerwca po posiedzeniu OPEC w Wiedniu utrzymano dotychczasowy łączny limit wydobywczy krajów członkowskich, wynoszący 30 mln baryłek dziennie, choć mimo lekkich wzrostów ceny ropy utrzymują się na bardzo niskim poziomie.

W marcu OPEC opublikował raport, z którego wynika, że Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, może stracić w bieżącym roku około 135 mld dolarów z powodu spadku cen surowca.

Wielu ekspertów prognozuje, że to Amerykanie zmniejszą wydobycie surowca w najbliższych miesiącach. Ministerstwo energetyki USA zapowiedziało, że produkcja ropy spadnie między czerwcem a początkiem 2016 roku, ale potem ponownie wzrośnie.(PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~Zdzich
Gdyby wszystcy posiadacze papierowego zlota zazadali wydania im przez banki fizycznego zlota ,to nie tylko zlota , ale i olowiu by zabraklo .
~Jck
USA może być jedynym producentem ropy.De facto Arabia Saudyjska i przydupasy to faktyczna kolonia Jankesów.Ci co jeszcze próbowali wydobywać ropę bez parasola demokracji z USA już są w grobie.Irak i Libia tych krajów nie ma.Legły pod bombami Amerykanów.Ostał się tylko Iran i Rosją.Te kraje są gnębione przez USA i USA może być jedynym producentem ropy.De facto Arabia Saudyjska i przydupasy to faktyczna kolonia Jankesów.Ci co jeszcze próbowali wydobywać ropę bez parasola demokracji z USA już są w grobie.Irak i Libia tych krajów nie ma.Legły pod bombami Amerykanów.Ostał się tylko Iran i Rosją.Te kraje są gnębione przez USA i marionetki z Europy.
~erererer
i dobrze, niech się z dala od cywilizacji trzymają
~jaromir odpowiada ~erererer
Cywilizacja nazywasz kraje "Debt and slaves " ??? Brawo
~ek odpowiada ~erererer
Skutkiem demokracji co to przyleciała na Tomahawkach i F16 do Libii Iraku czy Syrii są miliony uchodźcow koczujących w miastach i portach Europy.Nie wiem czy to jest "trzymanie się z dala od cywilizacji" zwłaszcza gdy się rozmnożą i rozkorzenią w Europie a państwo islamskie i inne alkaidy, alnusry wypączkują Skutkiem demokracji co to przyleciała na Tomahawkach i F16 do Libii Iraku czy Syrii są miliony uchodźcow koczujących w miastach i portach Europy.Nie wiem czy to jest "trzymanie się z dala od cywilizacji" zwłaszcza gdy się rozmnożą i rozkorzenią w Europie a państwo islamskie i inne alkaidy, alnusry wypączkują i rozkrzewią się. Pasożyt zniszczy swego żywiciela i na jego gruzach stworzy kalifat bez żadnego wysiłku ze swej strony
~Dim
Skupiając się na czystym surowcu i cenie, artykuł powyżej jest prawdziwy i zarazem fałszywy.
Oczywiście USA mogą być największym producentem ropy na świecie ale nigdy po cenach odpowiadających wydobyciu ropy metodami klasycznymi.

Ekonomicznie uzasadniona sytuacja to taka w której paliwo kupują ci których na
Skupiając się na czystym surowcu i cenie, artykuł powyżej jest prawdziwy i zarazem fałszywy.
Oczywiście USA mogą być największym producentem ropy na świecie ale nigdy po cenach odpowiadających wydobyciu ropy metodami klasycznymi.

Ekonomicznie uzasadniona sytuacja to taka w której paliwo kupują ci których na to stać.

Przypomnę podróż rowerową Alberta Hoffmana odbytą na mocnym lsdowym rauszu, zauważa że w owym czasie wojny tylko naprawdę zamożnych ludzi było stać na podróż samochodem.

Ostatecznie magma dobierze się i do łupków: Kim jest John Galt ?
~Coroner
Wpis powtarzany: Wreszcie się zorientowałem jakiego haka ma USA na Niemców że wycofali się z repatriacji swojego złota z USA. Ponieważ Deutsche Bank jest największym na świecie posiadaczem instrumentów pochodnych (derywatów) Deutsche Bank posiada na swojej książce instrumentów pochodnych ogromną górę derywat która Wpis powtarzany: Wreszcie się zorientowałem jakiego haka ma USA na Niemców że wycofali się z repatriacji swojego złota z USA. Ponieważ Deutsche Bank jest największym na świecie posiadaczem instrumentów pochodnych (derywatów) Deutsche Bank posiada na swojej książce instrumentów pochodnych ogromną górę derywat która przewyższa 15 do 20 całoroczny PKB Niemiec. I gdyby USA ( a zakładamy że złota Niemieckiego nie mają) im w to „kopła” To Niemiecka gospodarka nie poradziła by z tym sobie. Pamiętacie komedie z przedostatnią spłatą raty Grecji, że na jakimś specjalnym koncie nagle pieniądze im się znalazły? Tak samo będzie i teraz Niemieckie banki potajemnie zapłacą za dług Grecji. Aby uniknąć i przedłużyć swoją agonię. Co do USA to sytuacja tam jest z punktu ekonomicznego bardzo krytyczna, którą rząd steruje nieudolnie, albo celowo. Obawiam się że wkrótce USA przekształcą się RPA Bis. Natomiast na arenie międzynarodowej kreuje napięcia z Rosją, Chinami i „brzydką” sytuację na środkowym wschodzie. Jeśli dodamy do tego anemiczne sytuacje w jakich znajdują się kraje Europy zachodniej oraz szybki i niespodziewany przebieg wypadków politycznych w Polsce, Możemy być pewni że czeka nas bardzo ale to bardzo gorąca Jesień.
~starsky396
Rzadko można się coś ciekawego dowiedzieć o DB z komentarzy. Dziękuje. Co do długów greckich w niemieckich bankach to już zostały one sprytnie wytransferowane
do kieszeni DE podatnika. W kieszeni banków faktycznie już niewiele jest „śmiecia”. Pomijam
tu wpływ tego na finanse DE bo to temat na osobny referat.
Rzadko można się coś ciekawego dowiedzieć o DB z komentarzy. Dziękuje. Co do długów greckich w niemieckich bankach to już zostały one sprytnie wytransferowane
do kieszeni DE podatnika. W kieszeni banków faktycznie już niewiele jest „śmiecia”. Pomijam
tu wpływ tego na finanse DE bo to temat na osobny referat. Niemniej jednak może być wesoło bo takich różnych trupów jak w DB po różnych szafach jest całe mnóstwo, następny to np. Hypo Alpe Adria w Austrii.
~Coroner odpowiada ~starsky396
„Rzadko można się coś ciekawego dowiedzieć o DB z komentarzy” A to dlatego że Emerytów którzy władają płynnie angielskim i komputerem oraz w ramach hobby szperają obcojęzyczne niezależne strony nie jest dużo. A poleganie tylko na Onet CNBC CNN ABC bym nie polecał.
~Coroner
Dolar nadal ma 3% swojej pierwotnej siły nabywczej, myślę, że można na tym zawiesić czapkę.
Paczka Marlboro w 1979 roku w USA NY. 75 centów, złoto uncja 903 dolary.
W 2015 w USA NY. Paczka Marlboro 13 dolarów, uncja złota 1180 dolary.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki