REKLAMA

Leasingobiorcy uniknęli podwyżek cen OC/AC

Katarzyna Rostkowska2017-04-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-04-03 06:00
Leasingobiorcy uniknęli podwyżek cen OC/AC
Leasingobiorcy uniknęli podwyżek cen OC/AC
/ YAY Foto

W bieżącym roku kierowcy zmierzyli się z gigantycznym wzrostem stawek ubezpieczenia komunikacyjnego OC/AC. Z ulgą mogli odetchnąć jedynie posiadacze kontraktu leasingowego, którzy skorzystali na niezmienności stawek ubezpieczenia nabywanego wraz z pojazdem.

Wzrost cen polis komunikacyjnych był wynikiem rosnącego poziomu wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach w minionych latach. W związku z konkurencją cenową panującą pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi oferowane stawki były niedoszacowane w stosunku do zakresu ochrony, jaką byli objęci jej posiadacze. Było to powodem niedochodowości ubezpieczeń OC i wygenerowania straty w wysokości 1 mld zł w tym segmencie. Taka sytuacja doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen polis komunikacyjnych, który rozpoczął się w 2016 r.

Koszt ubezpieczenia komunikacyjnego dotyka nie tylko właścicieli czterech kółek, ale również przedsiębiorców, który zdecydowali się na leasing środka transportu. Należy jednak pamiętać, że nie są oni właścicielami przedmiotu leasingu, który przez cały okres trwania umowy należy do firmy leasingowej. W związku z czym to leasingodawca dyktuje warunki cenowe. Przedsiębiorcy natomiast, w zamian za użytkowanie środka transportu, pokrywają koszt miesięcznej raty leasingowej oraz ubezpieczenia OC/AC.

Leasingodawca wymaga pełnego pakietu OC/AC

Firma leasingowa, jako właściciel środka transportu będącego przedmiotem transakcji, dyktuje warunki nie tylko dotyczące samego kontraktu leasingowego, ale również ubezpieczania sprzętu. W związku z tym, że leasingowany przez firmę środek transportu jest równocześnie zabezpieczeniem umowy leasingowej, leasingodawca wymaga, aby został on ubezpieczony obowiązkowym OC oraz autocasco. Pełen pakiet ma na celu ochronę dwóch stron transakcji. Firmy leasingowej – przed zniszczeniem bądź kradzieżą pojazdu, a leasingobiorcy przed koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z usunięciem ewentualnej szkody. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że leasingodawca stawia wymóg stałej sumy ubezpieczenia w czasie trwania umowy leasingu oraz wskazuje, jakie usługi powinny być zawarte w ramach ubezpieczenia autocasco.

Leasing - dla kogo, co daje, czy warto? Najważniejsze informacje

Leasing - dla kogo, co daje, czy warto? Najważniejsze informacje

Leasing stanowi jedno z najpopularniejszych źródeł finansowania na polskim rynku. Taką formę wybierają duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Leasing nie wymaga od przedsiębiorców zaangażowania środków własnych, dając możliwość rozwoju działalności.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenie indywidualne czy za pośrednictwem leasingodawcy

Zawarcie kontraktu leasingowego wiąże się z koniecznością podpisania umowy ubezpieczeniowej na leasingowany sprzęt. Może ona stanowić integralną część umowy leasingowej bądź przyjąć formę odrębnego dokumentu. Istotne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które regulują m.in. przedmiot i zakres ochrony, czas trwania odpowiedzialności z tytułu polisy, prawa i obowiązki obu stron. W większości przypadków firmy leasingowe dają prawo leasingobiorcy do zawarcia indywidualnego ubezpieczenia. Musi ono jednak spełniać warunki określone przez instytucję finansującą oraz zostać przez nią zaakceptowane.

Wybierając pakiet komunikacyjny OC/AC należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej istnieje możliwość rozłożenia jego kosztów na raty, które są doliczane do miesięcznego czynszu leasingowego. Natomiast ubezpieczając środek transportu indywidualnie, najczęściej jest nałożony na leasingobiorcę wymóg uiszczenia składki w formie płatności jednorazowej. Dodatkowo warto poświęcić czas na porównanie ceny polis. Może się bowiem okazać, że dzięki współpracy między firmą leasingową a ubezpieczycielem, wysokość składki za polisę w ramach kontraktu leasingowego może być niższa, niż w przypadku chęci zawarcia jej indywidualnie. Z drugiej jednak strony, instytucje finansowe umowę o współpracy podpisują najczęściej z dużymi firmami ubezpieczeniowymi, co wpływa na ograniczenie proponowanej oferty.

Leasing sposobem na uniknięcie podwyżek ubezpieczeń OC/AC

Niektóre firmy leasingowe dają leasingobiorcy możliwość zawarcia wieloletniej umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Obecnie przy niepewnej sytuacji na rynku ubezpieczeń, jest to opcja gwarantująca niezmienność składki przez część bądź cały okres trwania umowy. Środek transportu, za pośrednictwem firmy leasingowej, może zostać ubezpieczony maksymalnie na cały okres trwania kontraktu leasingowego. Z takiej oferty mogą między innymi skorzystać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing w ING Lease czy Masterlease.

Warunki ubezpieczenia przedmiotu leasingu

Nazwa

Czy ubezpieczenie można zawrzeć na klika lat?

Maksymalny okres umowy ubezpieczania

Czy zawarcie ubezpieczenia na kilka lat gwarantuje niezmienność składki?

BZ WBK Leasing

tak

cały okres umowy

nie

Europejski Fundusz Leasingowy

tak

5 lat

tak

Getin Leasing

tak

5 lat

tak

Idea Leasing

tak

5 lat

tak

ING Lease

tak

cały okres umowy

tak

Masterlease

tak

cały okres umowy

tak

mLeasing

tak

6 lat

tak

Leasing Polski

tak

cały okres umowy

tak

Volkswagen Leasing

nie

n/d

n/d

Źródło: Bankier.pl, na podstawie kalkulacji firm leasingowych

Natomiast przedsiębiorcy, którzy zawrą umowę leasingową z mLeasing, mogą cieszyć się stałością składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC/AC przez okres 6 lat, bez względu na szkodowość. Dodatkowo mają prawo dokonania wyboru formy jego płatności – jednorazowo czy w ratach. Na nieco krótszy okres – 5 lat, leasingobiorca może liczyć w ramach zawartego kontaktu leasingowego z EFL, Getin Leasing oraz Idea Leasing. EFL gwarantuje niezmienność składki przez okres 5 lat dla nowych pojazdów, natomiast jeśli środek transportu jest używany, okres zostanie skrócony do 4 lat. Dodatkowo składka ubezpieczeniowa za wieloletnie ubezpieczenie komunikacyjne może być wniesiona jednorazowo bądź rozliczona na cały okres umowy leasingowej poprzez wliczenie jej w miesięczny czynsz leasingowy. BZ WBK Leasing również oferuje możliwość zawarcia umowy ubezpieczeniowej na cały okres trwania kontraktu leasingowego, jednak należy zwrócić uwagę, że nie gwarantuje ona stałości ceny polisy w kolejnych latach.

Przedsiębiorcy, którzy planują zawarcie leasingu oraz rozważają zakup wieloletniej polisy komunikacyjnej OC/AC, muszą mieć na uwadze, że ceny ubezpieczeń zawieranych za pośrednictwem firm leasingowych również odnotowały wzrost. Niektóre firmy leasingowe dają gwarancję niezmienności cen polis przez kilka lat, jednak obecnie są one nawet 50 proc. droższe niż w ubiegłym roku. Leasingodawcy tłumaczą to wprowadzeniem wytycznych zaleconych przez KNF, które miały na celu podniesienie jakości likwidacji szkód. Efektem tego był wzrost cen, który był zgodny z trendem całego rynku.  

Przy obecnym wzroście stawek ubezpieczenia OC, możliwość posiadania gwarancji stałej opłaty jest niewątpliwą zaletą leasingu. Jest to również alternatywa dla kredytu samochodowego. Przedsiębiorca ma prawo zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu całości raty leasingowej, opłaty wstępnej oraz innych opłat związanych z użytkowaniem pojazdu. Minusem posiadania samochodu w leasingu jest natomiast brak prawa do naliczanych zniżek za bezszkodową jazdę, które przechodzą na konto firmy leasingowej. Dla użytkownika auta sytuacja wygląda tak, jakby w tym okresie nie jeździł wcale.

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (6)

dodaj komentarz
insurance_man
Param się branżą ubezpieczeniową już blisko jedną dekadę. Prowadzę własną działalność gospodarczą (jestem brokerem). Artykuł zawiera spore lapsusy. Mogę pokusić się o konstatację, iż wyżej zamieszczony tekst to czysta beletrystyka i myślenie dereistyczne nie poparte faktami. Ubezpieczenie można wykupić maksymalnie Param się branżą ubezpieczeniową już blisko jedną dekadę. Prowadzę własną działalność gospodarczą (jestem brokerem). Artykuł zawiera spore lapsusy. Mogę pokusić się o konstatację, iż wyżej zamieszczony tekst to czysta beletrystyka i myślenie dereistyczne nie poparte faktami. Ubezpieczenie można wykupić maksymalnie z roczną data ekspiracji. Ze sporą dozą prawdopodobieństwa mogę wykluczyć constans cenowy w ubezpieczeniach komunikacyjnych, przypadający progresywnie na kolejne lata. Niejednokrotnie zdarzyło mi działać z ramienia wszelakich leasingów oferując klientom całe pakiety (ubezpieczenie i leasing). Nie ważne czy to na umowie flotowej czy indywidualnie – stawki wzrosły prawie wszędzie. Autorka artykułu prawdopodobnie nie posiada elementarnej wiedzy o rynku ubezpieczeniowym i gardłuje populistyczne fantasmagorie na łamach tego serwisu. Nie chcąc deprecjonować wyniku z dzielenia zwanego IQ autorki uprzejmie poproszę o weryfikację danych przed publikacją takiej treści. Jeżeli jest to reklama to dość niekoherentnie sformułowana. Kwantyfikując moją wypowiedź proklamuje, iż nie ma ona na celu dyfamacji autorki czy skłonienia jej do ekspiacji. Zwyczajowo nie komentuje niczego, jednak tu pokusiłem się o opiniowanie tego elukubratu. Jestem w pełni świadom, że w Internecie nikogo nie obchodzi moja opinia jednakże zastrzegam sobie pełne prawo do jej wyrażenia.
sputnik12
Prawda. Z tym, że leasingodawca mógł wynegocjować odrębną stawkę flotową (w końcu ubezpieczony jest samochód należący do leasingodawcy czytaj VW, INF, EFL etc) a dopiero po wykupie trafia do leasingobiorcy. Resumując - zawsze idzie negocjować ofertę. A łatwiej to robić mając kilkanaście tysięcy aut w oficjalnej flocie :P
~Kik
Co to za fantazje? Skąd takie informacje o braku podwyżek? Zweryfikujcie w zakładach ubezpieczeń.
~Klient
Ten artykuł to kłamstwo szeregowy Kowalski albo mały przedsiębiorca może kupić ubezpieczenie tylko na rok do przodu. Standardowa oferta ubezpieczenia od firmy leasingowej jest zawsze wyższa od oferty z rynku o 30%
~driverka
leasingobiorcy uniknęli i korzystający z yanosika rowniez ;p zaskoczyli mnie totalnie, nie mialem pjecia, że weszli w rynek ubezpieczn i to z jaką oferta <3

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki