REKLAMA

Lasy Państwowe modyfikują zasady sprzedaży drewna w 2023

2022-10-06 12:46
publikacja
2022-10-06 12:46

Lasy Państwowe modyfikują zasady sprzedaży drewna w '23, rośnie waga kryteriów pozacenowych - poinformowały Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe modyfikują zasady sprzedaży drewna w 2023
Lasy Państwowe modyfikują zasady sprzedaży drewna w 2023
fot. astudio / / Shutterstock

"Pozacenowe kryteria oceny ofert zostały wprowadzone już w ubiegłym roku. O przydziale drewna decydowało również to, czy przedsiębiorca przerabia drewno i czy robi to na obszarze wspólnoty europejskiej. Łączna maksymalna wartość obu kryteriów wynosiła 15 proc. Kryterium cenowe ważyło maksymalnie pozostałe 85 proc. Lasy Państwowe przeanalizowały tegoroczne doświadczenia i zmodyfikowały pozacenowe kryteria oceny ofert na przyszły rok. Będą one jeszcze w większym stopniu zabezpieczały interes naszych przedsiębiorców. W ocenie ofert na rok 2023 łączna waga kryteriów pozacenowych wzrosła do 20 proc." - napisano.

Lasy podały, że symulowana cena minimalna dla drewna ogółem jest o 21 proc. niższa od ceny uzyskanej w procedurach na 2022 r., dając kupującym możliwość znaczących obniżek cen.

Dla drewna ogółem będzie to 269 zł/m3. Od tego pułapu przedsiębiorcy będą składali oferty.

"Powodem takiego ustalania ceny minimalnej (wywoławczej) stał się nadmierny rozdźwięk pomiędzy cenami w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (dostępnej dla stałych klientów) i na aukcjach e-drewno. Na aukcjach stali klienci uzupełniają zakupy, a nowi przedsiębiorcy, bez udokumentowanej historii zakupów, rozpoczynają działalność na rynku drzewnym. Aukcje cechują się wyższą konkurencyjnością, a osiągane ceny są wyższe. W bieżącym roku na otwartych aukcjach, w wyniku konkurencyjnych zakupów przedsiębiorców, ceny osiągnęły poziom ponad dwukrotnie wyższy niż na rynku dla stałych nabywców. Wysokie oferty pojawiły się m.in. z uwagi na znakomitą koniunkturę panującą w przemyśle drzewnym w roku 2021 i początkach roku 2022" - napisano.

"Dalsze utrzymywanie takiej sytuacji nie jest możliwe i stanowi zagrożenie wykreowania dwóch odrębnych rynków, z dalszymi konsekwencjami w postaci możliwych spekulacji. Efekt jest też taki, że znaczna część stałych klientów przestała uzupełniać zakupy w systemie aukcyjnym. Lasy Państwowe liczą, że poziom ostatecznych cen w obu kanałach dystrybucji również się wyrówna, przyczyniając się do stabilizacji na rynku drewna okrągłego" - dodano. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
boris-vodka
Uwaga na karabiny maszynowe.......:):):):)
endes
Po jakiego grzyba giełda drewna!??… lasy są nasze wspólne narodowe!… cena stała i po kolei kto złoży zamówienie!… a nie aukcje!
inwestor.pl
W Polsce nie ma węgla i drewna. Jak socjaliści się za coś wezmną to właśnie taki jest efekt.
faramir_z_gondoru
Nawet kornik drukarz nie przetrzebił tak polskich lasów jak Lasy Państwowe pod rządami PIS.
trolley odpowiada (usunięty)
człowiek tak, tylko że nie ludzie skorzystali a PISuar.. dla ciebie jest leśnik któremu chcą dać karabin automatyczny żebyś nawet patyka nie ruszył..
katzpodola
Ile ci zapłacili za podawanie tych bzdur. Jesteś aż tak ciemny, że ciężko ci zerknąć na statystyki?
faramir_z_gondoru odpowiada katzpodola
Oglądnij i porównaj (jeżeli w ogóle potrafisz) dane chociażby z GUSu ty prymitywny matole.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki