LOT zarobił w 2017 r. ponad 280 mln zł na działalności podstawowej

Polskie Linie Lotnicze LOT w ubiegłym roku zarobiły ponad 280 mln zł na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów - poinformował we wtorek prezes spółki Rafał Milczarski. To o ok. 100 mln zł więcej niż w 2016 r. Linia w ub.r. przewiozła prawie 7 mln pasażerów.

(fot. Paweł Pilzak / LOT.pl)

"Restrukturyzacja LOT-u przeprowadzona przez kierowany przeze mnie zespół przyniosła dobre wyniki LOT-u, zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku. Za rok 2017 po 12 miesiącach osiągnęliśmy 283 mln wyniku EBITDA, czyli wyniku na działalności podstawowej" - powiedział Milczarski. Jednocześnie zastrzegł, że wyniki są jeszcze przed audytem.

Przypomniał, że w 2016 roku spółka zarobiła ok. 183,5 mln zł z działalności podstawowej.

"Wynik za 2017 rok jest o około 100 mln zł wyższy w porównaniu do 2016 roku. Warto to zestawić z ponad 46,5-mln zł stratą za rok 2015, kiedy to przejmowaliśmy odpowiedzialność za LOT" - podkreślił Milczarski.

Jeśli chodzi o wynik netto, prezes szacuje, że w 2017 roku będzie on powyżej 300 mln zł.

Podkreślił, że LOT od początku 2016 roku otworzył ponad 40 nowych połączeń, w tym dalekiego zasięgu. Zwiększył liczbę pasażerów z 4,3 mln do prawie 7 mln obsłużonych w 2017 roku. Linia zwiększyła też flotę o ponad 20 nowych samolotów - chodzi o dostarczone już maszyny i samoloty zamówione.

"LOT jest całkowicie zdolny do samofinansowania swojego rozwoju, nie potrzebuje wsparcia i generuje historycznie wysokie zyski - w 2017 roku odnotowując ponad 280 mln zł zysku na działalności podstawowej versus 46,5 mln zł straty na koniec 2015 roku" - zaznaczył Milczarski.

Podkreślił, że zarząd LOT-u "w sposób stały" pracuje nad strategią rozwoju spółki.

"W 2016 roku ogłosiliśmy strategię LOT-u do roku 2020. I mogę powiedzieć, że tę strategię zrealizujemy, myślę że znacznie wcześniej. Zakładam, że do końca roku 2019. Już w bieżącym roku liczę gorąco, że uda nam się dojść do bariery 9 mln pasażerów, co będzie historycznym wynikiem" - powiedział szef spółki.

Jego zdaniem najważniejszym problemem, z jakim boryka się LOT, jest kwestia przepustowości na warszawskim Lotnisku Chopina.

"Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby sobie zapewnić możliwości rozwojowe w kontekście pozyskiwania floty. (...) Mogę powiedzieć, że mamy już zabezpieczone samoloty potrzebne do naszego rozwoju nie tylko w roku 2018, ale i na 2019 rok" - powiedział.

Dodał, że LOT zainteresowany jest samolotami szerokokadłubowymi, a także mniejszymi maszynami mogącymi zabrać na pokład od 100 do około 140 pasażerów.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Jacek Ensztein

aop/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 9 pluto85md

Restrukturyzacja byla do 2015, stad spora ksiegowa strata. W 2015 wyczyszczono bilans ze wszystkich niepewnych aktywow, i skonsolidowano kredyty ksiegujac prowizje za nowy i za szybsza splate starych. Osiagnieto dzieki temu mniejsze obciazenie odsetkami na nastepne lata. Wczesniej LOT poniosl koszty zakupu nowych maszyn. Dzis spijasz pan smietanke panie Milczarski. A strategicznie nie robisz nic. Bo nie widze strategii LOTu na wyzsze ceny ropy czy kosztow pracy. Podobnie chwalil sie prezez PKP Intercity, rekordowym zyskiem w 2016, tylko ze przyszly dwa wypadki Pendolino i odejscie kadry wraz z nizszym wiekiem - bo to mniej atrakcyjne miejsca pracy i w 2018 Intercity znow powalczy z progiem rentownosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 andre92

Super- to moze teraz Lot odda te 800 000 000 zł ktore pozycył od pańsawa (od nas - podtników ) w latach 2012-2013

! Odpowiedz
7 32 2kbb

Za czasów PO, Donek ze swymi kompanami chciał sprywatyzować nawet GPW oddając ją w ręce Austriaków których giełda jest z kolei w rękach Niemców .... Nieźle się nami bawił malarz kominów z Kaszub... Nieźle

! Odpowiedz
3 22 2kbb

Tej firmy już by nie było gdyby Polską dalej rządziła PO... Brawo PIS ...!!!

! Odpowiedz
17 6 akki

a w raporcie czytamy .... zyski zaksiegowane teraz, koszta na nastepny rok, widac ze mistrz powerpointa dyzma morawiecki grzebal przy raporcie... zupelnie jak z nadwyzka budzetowa....

! Odpowiedz
4 25 assets1

Teraz naturalną konsekwencją tego powinno być dochodzenie służb ustalające, kto kręcił się wokół spółki gdy "miała być do likwidacji", kto w tym mieszał i czyj smród czuć wokół LOTu w finansach w poprzednich latach.
To jest już jasne jak słońce, że sytuacja jest podobna do LOTOS'u, któy miał być sprzedany i miał być nierentowny przedtem, oraz wokół AZOTÓW.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 40 loool

To nie cud , to nie jest nawet sprawa dobrego zarządzania , po prostu wystarczy nie kraść i przestać działać na szkodę spółki. Cala PO się tak sprzedała pomimo że intelektualnie są na chyba wyższym poziomie niż PIS. A może nie... sam już nie wiem.

! Odpowiedz
5 1 niepelnosprawny_org

odprawy prezesów, dodatki, a a zewątrz trzeba tak a nie inaczej mowic ,bo to my jestesmy w Polsce, nie na zachodzie czy USA, to co innego, oni moga sobie pozwolic, my na dorobku, trzeba tak tłumaczyć...

! Odpowiedz
15 6 akki

przeczytaj raport finansowy zanim dojdziesz, nic innego jak kreatywna ksiegowosc, zyski zaksiegowane teraz, koszta na nastepny rok, widac ze mistrz powerpointa dyzma morawiecki grzebal przy raporcie... zupelnie jak z nadwyzka budzetowa....

! Odpowiedz
5 24 pomorzaninm

oo a co to sie stało ze upadajace firmy nagle zysk ? cieszy mnie to bardzo ...ale co to za cud sie zdazyl ...

! Odpowiedz