REKLAMA

Kwitną polsko-niemieckie relacje gospodarcze

2019-11-09 00:07
publikacja
2019-11-09 00:07

Pojazdy drogowe to najczęściej sprzedawane produkty do Niemiec, jak i najbardziej pożądane niemieckie produkty w Polsce - mówi PAP Łukasz Chrabański z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W ostatnich pięciu latach rosły zarówno polski eksport do Niemiec, jak i import zza Odry nad Wisłę.

/ fot. Vincent Grebenicek / Shutterstock

Szef biura PAIH we Frankfurcie nad Menem zwrócił uwagę, że "30. rocznicę upadku muru berlińskiego obchodzimy, kiedy relacje gospodarcze z naszym zachodnim sąsiadem są najlepsze w historii". Podkreślił, że od lat Niemcy są największym partnerem handlowym Polski z udziałem w eksporcie, według danych za 2018 r., na poziomie 28,21 proc. oraz w imporcie – 22,55 proc.

W rozmowach z Niemcami na temat polskich produktów, jak powiedział, "znacząco wybrzmiewa zainteresowanie rozwojem technologii nad Wisłą". Wyzwaniem według niego jest jednak to, że "Polskę postrzega się zazwyczaj jako eksportera komponentów, podczas gdy coraz częściej za Odrę sprzedajemy dobra, które trafiają do ostatecznego konsumenta".

"W ostatnich pięciu latach rosły zarówno polski eksport do Niemiec, jak i import zza Odry nad Wisłę. W efekcie saldo w handlu zagranicznym z naszym zachodnim sąsiadem wzrosło z 6,52 mld euro w 2014 roku do 11,61 mld euro w 2018 roku, czyli o 178 proc." - wyliczył. Dodał, że dynamika wymiany w tym okresie była dodatnia – oba strumienie handlu, z wyjątkiem 2016 roku, rosły w tempie 8-13 proc. rdr. "Dane GUS za 2018 rok pokazują, że pojazdy drogowe to jednocześnie najczęściej sprzedawane produkty do Niemiec, jak i najbardziej pożądane niemieckie produkty w Polsce" - powiedział.

Według niego "kolejne trzy dekady z pewnością upłyną pod znakiem jeszcze silniejszej współpracy biznesowej z Niemcami, która może wpłynąć na transformację europejskiej gospodarki".

Eksperci Agencji zwrócili też uwagę na zainteresowanie niemieckich inwestorów naszym rynkiem. "W tym roku pięć wspieranych przez PAIH projektów z Niemiec doczekało się pozytywnej decyzji inwestora. Jeżeli wszystkie zostaną zrealizowane, powstanie ponad 800 miejsc pracy w takich branżach jak AGD, lotnicza, BSS, czy elektroniczna" - powiedział PAP dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych PAIH Jan Kamoji-Czapiński. Dodał, że łączna wartość tych nakładów inwestycyjnych przekracza 152 mln euro.

"Obecnie pracujemy nad 16 projektami z Niemiec o wartości blisko 212 mln euro" - wskazał. Wyjaśnił, że w przypadku tych inwestycji deklarowane zatrudnienie sięga 2180 osób.

Daje to Niemcom, jak dodał, 4. miejsce (spadek o 2 pozycje rdr) pod względem liczby projektów, 8. wedle łącznych nakładów inwestycyjnych (spadek o 5 miejsc rdr) i 5. pod względem planowanej liczby miejsc pracy (spadek o 2 pozycje rdr). "Jednocześnie widzimy wzrost zainteresowania inwestorów z Azji, którzy razem stanowią ponad jedną piątą naszego portfela" - Kamoji-Czapiński.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która przyciąga do Polski bezpośrednie inwestycje zagraniczne, obsługuje projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem nowoczesnych centrów usług dla biznesu. Agencja odpowiada za ok. 30 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce, w tym za 80 proc. projektów strategicznych.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Raffmo
zgadzam się z przedmówcami. Nie ma za bardzo czym się podniecać. Toż ten eksport i import to głównie od spółek zależnych do spółek matek.
Jedyna korzyść dla kraju to praca za miskę ryżu oraz odprowadzany PIT i ZUS. Bo CIT u to pewnie nie odprowadzają, bo albo nie wykazują zysku albo mają dopłatę od państwa
zgadzam się z przedmówcami. Nie ma za bardzo czym się podniecać. Toż ten eksport i import to głównie od spółek zależnych do spółek matek.
Jedyna korzyść dla kraju to praca za miskę ryżu oraz odprowadzany PIT i ZUS. Bo CIT u to pewnie nie odprowadzają, bo albo nie wykazują zysku albo mają dopłatę od państwa do inwestycji albo dochód co kot napłakał.
tigerbonzo
Z perspektywy Polski nie uznawałbym za jakiś wielki sukces wpisania się w projekt Mitteleuropy, bycia montownią i państwem peryferyjnym, ale póki co alternatyw brak i nie ma co się rzucać z motyką na słońce, tylko wykonywać ciężką pracę u podstaw. Z obecnymi elitami politycznymi na znalezienie tych alternatyw nie Z perspektywy Polski nie uznawałbym za jakiś wielki sukces wpisania się w projekt Mitteleuropy, bycia montownią i państwem peryferyjnym, ale póki co alternatyw brak i nie ma co się rzucać z motyką na słońce, tylko wykonywać ciężką pracę u podstaw. Z obecnymi elitami politycznymi na znalezienie tych alternatyw nie liczę, a z KC PiS u władzy, który nie rozumie pojęcia interesu i obraca się w retoryce wojennej, opisującej Polskę jako oblężona twierdzę to już w ogóle nigdy... Oni i tak już spoczęli na laurach po 500+ teraz już czeka nas tylko Tuskowa polityka ciepłej wody w kranie w ich wydaniu podlana nacjonalizmem, a w dalszej perspektywie spłata zadłużenia po ich nieRządzie. Alternatywą nie jest na pewno obecny układ klientelistyczny z USA, bo nie jest to sojusz, sojusznikiem Stanów jest państwo położone w Palestynie- Izrael. My jesteśmy usłużnym klientem, a w zamian przyjedzie do nas od czasu do czasu rezydent Białego Domu, który powie kilka ciepłych słów o Polsce i Polakach, podpisze kilka umów za które zapłaci zwykły szary obywatel znad Wisły zarabiający najniższa krajową z której połowę zabiera mu banda darmozjadów z ul. Wiejskiej w Wa-wie. Nawet nie zarządzamy sprzętem zakupionym u Jankesów. W momencie kiedy ewidentnie coś drgnęło w światowej geopolityce za sprawą wzrostu znaczenia Chin i innych ośrodków, powinniśmy być w stanie ugrać znacznie więcej. Zwracam się do elektoratu i potencjalnych wyborców PiS w przyszłości, wbijcie sobie do zakutych łbów, że to nie politycy utrzymują nas, tylko my ich i PiS nic wam nie dał i nie da, bo sami guzik mają, chociaż indywidualnie po jednej kadencji każdemu z nich i ich rodzinom konta w bankach mocno napuchły, do tego stopnia, że zapominają o tym, że posiadają całe kamienice (Banaś). W dodatku fatalnie zarządzają instytucjami, zresztą ciężko tu mówić o jakimś zarządzaniu, bo w ich wydaniu to po prostu upychanie biernych i wiernych przy korycie.
talmud
masz racje.....lepiej byc poligonem naszego "sojusznika".......& palic świece chanukowe w trakcie "pogańskich swiat"......LOL
prs
Relacje..

Relacje beda jak sie rozliczymy i przeprosza za 2WS.

Narazie jestesmy tania hurtownio-montownia w niemieckim pomysle zarzadzania cala Europa pod falszywa nazwa UE pozbawiajaca narody samodecydowania i niepodleglosci..
macierz
Jak to jakie? Ople,VW,Many,he he,przecież to nasze hity eksportowe.
zan
To jakie konkretnie polskie finalne produkty lądują na rynku niemieckim? Artykuł o tym wspomina, ale nie podaje konkretów.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki