Kwieciński: dochody podatkowe na 29 października br. wyższe o 5,2 proc. niż w tym czasie 2018

Dochody podatkowe na 29 października br. są wyższe o 5,2 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku - poinformował w środę minister finansów Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że w resorcie finansów nie ma żadnych prac nad tzw. congestion tax.

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

Podczas spotkania z dziennikarzami szef MF podał najnowsze dane odnośnie wpływów podatkowych - na 29 października br. "Mamy bardzo dobre informacje" - ocenił minister i poinformował, dochody z CIT wyniosły 98 proc. tegorocznego planu, z PIT - 83 proc., z VAT - 82 proc. Z danych MF wynika, że sięgnęły one odpowiednio: 33,9 mld zł, 53,5 mld zł i 145,7 mld zł.

"To oznacza, że jesteśmy na bardzo dobrej ścieżce do osiągnięcia założonych planów" - powiedział Kwieciński.

Dochody podatkowe razem z akcyzą i cłami na 29 października tego roku wyniosły 83,4 proc. tegorocznego planu. "Jeżeli to porównujemy do zeszłego roku (tego samego okresu - PAP), to te wpływy są o 5,2 proc. wyższe" - poinformował. "To pokazuje, że Krajowa Administracja Skarbowa dobrze działa, że cały ten zespół ponad 60 tysięcy osób, włącznie z nami, dobrze wykonuje swoją pracę" - podkreślił minister.

Kwieciński podziękował wszystkim w KAS za pracę zaznaczając, że bez tych wpływów realizacja planów wydatkowych byłaby zupełnie w innym miejscu. "A tu widać wyraźnie, że mamy i dobrze zarządzane państwo, i dobrze sterowaną gospodarkę, i dobre wpływy do budżetu, a to przekłada się na lepsze życie Polaków" - podkreślił.

Odniósł się także do informacji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, która powiedziała we wtorek w Radiu Zet, że przygotowane zostało rozwiązanie podatkowe, tzw. congestion tax - podatek od sklepów wielkopowierzchniowych uzależniony od trudności, jakie takie sklepy tworzą w tkance miejskiej.

"Chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć, że od podatków jest Ministerstwo Finansów. Tu powstają (...) zarówno koncepcje, jak i później cała legislacyjna operacja, realizacja tu jest przygotowywana, w Ministerstwie Finansów - jest dalej prezentowana na rząd i przyjmowana przez rząd (...). My jesteśmy za to odpowiedzialni. Żadnych prac na temat tego tzw. congestion tax nie ma w Ministerstwie Finansów" - podkreślił.

"Jak ktoś lubi się zajmować publicystyką, to niech się zajmuje. Natomiast my się nie zajmujemy publicystyką, my się zajmujemy twardymi faktami. Żadnych prac na ten temat nie ma" - dodał.

We wtorek Ministerstwo Finansów podało, że do końca września br. dochody budżetu wyniosły 296,0 mld zł, tj. 76,3 proc. dochodów zaplanowanych w tegorocznej ustawie budżetowej w kwocie 387 mld 734,5 mln zł. Wydatki sięgnęły w tym czasie 297,8 mld zł, co stanowiło 71,5 proc. planu przewidującego w 2019 r. wydatki w wysokości 416 mld 234,5 mln zł. Tym samym deficyt wyniósł 1,8 mld zł, tj. 6,3 proc. dopuszczonego w tegorocznym budżecie deficytu w wysokości 28,5 mld zł. Z uzasadnienia do projektu budżetu na 2020 r. wynika, że przewidywany deficyt budżetu państwa na koniec 2019 r. wyniesie 11 mld 986 mln zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 siema123

Może po prostu więcej ludzi się kwartalnie rozlicza ?

! Odpowiedz
1 8 qqryk

Na socjal jest, a inwestycje stoją. Socjal przynosi biedę a inwestycje bogactwo. Polacy wybrali socjal więc będą mieć nędzę. I niech nikt nie narzeka na nie działającą służbę zdrowia, kiepskie drogi, przepełnione pociągi, smog, kiepskie szkolnictwo, drogą żywność niskiej jakości, korupcję i inne złodziejstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 grzegorzkubik

Skoro są takie dochody to czas na wyższą kwotę wolną od podatku. 8000 zł tak jak obiecywano.

! Odpowiedz
15 22 antek10

Orżnęli podatników nowymi podatkami i teraz się szczycą że dochody z podatków wzrosły. W portfelach zostało mniej. I jeszcze nie mogą sie nachapać - nakładają nowe podatki.

! Odpowiedz
7 10 marxs

a ciemny PISowski lud Pana Jacka Kurskiego tańczy,śpiewa i wyje z radości że jest coraz drożej i gorzej

! Odpowiedz
8 35 do_niczego

A Politycy mają diety zwolnione od PODATKU,wysoką kwotę wolną od Podatku. Społeczeństwo ma zagłosować na nich a potem nałożymy na wyborcę PODATEK. Co za NARÓD.

! Odpowiedz
16 17 sammler

Słuchaj, pensja posła zawodowego jest naprawdę śmieszna. O ile poważnie podchodzimy do sprawy i angażujemy się w swoje obowiązki. Jeżeli jesteśmy tylko maszynką do głosowania, to fakt - i 10 tys. to za dużo.

Więc nie czepiałbym się tych kwot wolnych. Bo to mimo wszystko sfera budżetowa i tak naprawdę kwestia zapisów na papierze. Naprawdę nie ma znaczenia, czy nominalnie podniesie im się wynagrodzenia, czy wprowadzi niższą kwotę wolną. A Kaczyński przecież wynagrodzenia obniżył (w tym sobie, bo jest posłem zawodowym).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 silvio_gesell

Nie do końca, bo to denerwuje ludzi, i podkopuje ich zaufanie do państwa. Posłowie powinni sobie podnieść diety i opodatkować tak samo jak opodatkowane jest wynagrodzenie Kowalskiego.

! Odpowiedz
19 32 artur17

Po drugie przy obniżonym CIT dla małych firm wpływy rosną, nie opłaca się kombinować.

! Odpowiedz
21 28 karbinadel

Propaganda a la TVPiS. Ile małych firm rozliczna się CIT? Mniej niż 5 %

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil