Pomysł na nowy podatek. Sklepy zapłacą... za korki

Wraca temat podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała możliwość wprowadzenia podatku w formule tzw. congestion tax.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

- Przygotowywaliśmy dla premiera Morawieckiego rozwiązanie podatkowe, które zostało wprowadzone np. w ubiegłym roku w Hiszpanii. To tzw. congestion tax, który nie będzie kwestionowany na pewno przez KE. To podatek wprowadzony od sklepów wielkopowierzchniowych, ale nie od obrotu czy poziomu uzyskiwanych dochodów, ale od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej: zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, które muszą przy nich powstać. Jest przelicznik, algorytm, który się wylicza i można nałożyć taki podatek na sklepy wielkopowierzchniowe – powiedziała Emilewicz w programie „Gość Radia ZET”.

- Będziemy chcieli nałożyć ten podatek, bo on nie budzi żadnych wątpliwości. Jeśli rząd powstanie stosunkowo szybko to być może będziemy go dopracować do końca tego roku – dodała.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku. Na drodze stanął jednak spór z Komisją Europejską, przez co wprowadzenie podatku zostało zawieszone od 31 grudnia 2019 r.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu "KE popełniła błąd", uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. Komisja złożyła odwołanie od tego wyroku, a na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie poczekać będziemy musieli nawet kilkanaście miesięcy.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 konik_garbusek

To dowodzi, ze rzad moze sobie wprowadzć jakikolwiek podatek - od brzydkiej twarzy, od nieprawomyslnosci itd. Jak bedą mierzyć uciążliwosc dla tkanki miejskiej? Ten rząd grabi sobie przegraną w wyborach, to przyjdzie, nie ma dwóch zdan.

! Odpowiedz
1 11 khh

Czyli tkanka miejska jest najzdrowsza, kiedy nie ma w niej sklepow ani ruchu. I to sie w Polsce nazywa prawica?? Maoistyczna klika, ktora wyszukuje, kto, gdzie jaki nowy podatek wprowadzil, zeby jak najszybciej wcisnac go Polakom.

! Odpowiedz
3 23 antek10

Firmy nie zarabiają mnie tylko przerzucają koszty na klienta. Rząd głupi czy udaje głupiego?

! Odpowiedz
2 3 antek10

*mniej

! Odpowiedz
4 31 bankster-kreator

Wincyj podatków! Wincyj! państwo będzie bogatsze i my obywatele. Wincyj podatków! Zabrać bogatym rozdać biednym! Wszyscy "obywatele +" powinni wyjść na ulice i zabrać bogatym, nam się przecież należy !!! Najlepiej tak skomplikować system podatkowy i zrobić takie ukryte podatki, żeby żaden "obywatel+" nie wiedział, że je płaci, żeby myślał, że one się same płacą i tylko ci źli przedsiębiorcy bogacze je płacą :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 arfeneusz

Mniejsze pensje pracodawco! mnijsze

! Odpowiedz
5 14 antek10

Marksistowskie podejscie do tematu. Bogaty to wróg. A jak ma sklep lub siec sklepów to wynaleźć podatek.

! Odpowiedz
19 17 liczygrosz

...a jak firma przez to zbankrutuje tzn że słaby był zarząd.... zwyczajnie nie nadawał się. Tak samo Polacy, ci którzy przestaną związywać koniec z końcem nie będą Polakami. Proste i racjonalne jak logika pewnego kretyna z Żoliborza

! Odpowiedz
2 14 arfeneusz

logika polskiego byznesmana - skoro zarabiasz mało, to nie masz kompetencji, brawo PiS

! Odpowiedz
0 2 khh odpowiada arfeneusz

Hehe, mama w domu ci powiedziala, ze sam nic nigdy nie osiagniesz, wiec lepiej glosowac na tych, ktorzy dadza ci zyc na koszt innych ludzi? Ale oni nie zarabiaja tyle, zeby ci zapewnic drugi Dubaj bez pracy, to pomstujesz, i tupiesz nozkami ze sie nie nadaja? Wez sie za robote dziecko...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne